Виконком дозволив закупівлі поза системою «Прозоро» на суму майже у два мільйони гривень?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

У Броварах назріває черговий скандал — хто має визначати, які закупівлі проводити через електронну систему «Прозоро»?

9 листопада на депутатській комісії з питань бюджету з’явилася інформація, що виконавчий комітет ухвалив рішення здійснити закупівлі обладнання для комунального підприємства «Броваритепловодоенергія» в обхід системи «Прозоро».

Важливим фактом є те, що обладнання планують закуповувати не в умовах аварійної ситуації, а в умовах ліквідації наслідків аварії, тобто не в умовах, за яких здійснюються закупівлі без електронної системи.

З чого все починалося

Після того, як містом прокотилася хвиля всіляких «каналізаційних негараздів» (поламка колектора, провал асфальту на центральних вулицях, прорив труб, через що місто на кілька днів залишилося без води), комунальні підприємства почали звертатися до депутатського корпусу із запитами на виділення додаткових коштів на ремонти колектору, каналізаційних мереж та прокладання асфальту.

Робилося це поспіхом, без надання документів та пояснювальних записок. Депутати наполягали на наданні усіх роз’яснювальних документів, але водночас, зважаючи на надзвичайну ситуацію, пропустили на профільних комісіях подання від КП «Броваритепловодоенергія» і дозволили, щоб запити на останній сесії 3 листопада розглядалися як додаткові питання.

Тоді на поповнення статутного фонду КП «Броваритепловодоенергія» просили виділити 1,4 млн. грн., а саме на усунення проблем зі стоками від вул. Героїв Небесної Сотні, 11 до КНС-2 (капітальний ремонт трубопроводу протяжністю 140 метрів на глибині 6-7 метрів).

Ще одним рядком видатків даного комунального підприємства є необхідність поставарійного асфальтування за адресами бульв. Незалежності 12 та 14. На відновлення асфальтного покриття підприємство просило 401,462 тис. грн.

Депутатів збиралися зробити крайніми?

Після того, як рішення були ухвалені, стало відомо, що депутатів раптом скликають на позачергове засідання комісії з питань бюджету.

Виявилося, що закупівлю колектора та ремонтні роботи по відновленню асфальтного покриття потрібно проводити через електронну систему «Прозоро». Керівник КП «Броваритепловодоенергія» Сергій Сафронов навів аргумент — йдуть холоди, закупівлю обладнання потрібно робити швидко, часу на проведення тендеру через електронну систему «Прозоро» піде багато, а його марнувати не можна, а тому підприємство звертається до депутатів ухвалити рішення — дозволити здійснити закупівлі без системи «Прозоро».

Депутатів, зокрема, Ірину Веремчук та Володимира Чаюна, у такому зверненні здивувало кілька обставин. По-перше, за розпорядженням міського голови Ігоря Сапожка чітко визначено — здійснювати закупівлі має замовник, тобто, КП «Броваритепловодоенергія», а не хтось інший.

byudzhetna-1

По-друге, ніде в розпорядженнях, регламенті, в законодавстві не йдеться про те, що повноваженнями надавати дозволи на проведення державних закупівель в обхід системи «Прозоро» наділена бюджетна комісія.

Було наголошено на тому, що закупівлі будуть здійснюватися не в умовах надзвичайної ситуації, а в умовах ліквідації наслідків аварій. Керівник же КП «Броваритепловодоенергія» Сергій Сафронов та секретар міської ради Петро Бабич апелювали, що тяганина із тендерною процедурою через «Прозоро» може змарнувати час.

Депутати обурилися тим фактом, що на звернення Сергія Сафронова міський голова Ігор Сапожко видав розпорядження про те, що рішення має ухвалити саме депутатська комісія з питань бюджету.

По-суті виходило так, що за рішення провести закупівлі обладнання поза системою «Прозоро» мали б нести відповідальність депутати-члени бюджетної комісії.

Депутати вирішили не йти на подібну провокацію і запросили на засідання начальника юридичного відділу міськради Альбіну Баба-Мірзоєву. Остання зазначила, що депутатські постійні комісії мають право ухвалювати рішення лише рекомендаційного характеру.

У підсумку бюджетною комісією було ухвалене одноголосно рішення — рекомендувати міському голові Ігорю Сапожку скликати позачергову сесію, на яку винести одне лише це питання.

У чому скандал?

Коли рішення було вже ухвалене, у коридорі депутатів зупинила керівник юридичного відділу Альбіна Баба-Мірзоєва і продемонструвала документ, який назвала рішенням виконавчого комітету міської ради про те, щоб запит керівника КП «Броваритепловодоенергія» Сергія Сафронова задовольнити.

Згодом факт того, що позачергова сесія міським головою Ігорем Сапожком скликатися не буде, підтвердив у розмові з кореспондентом «Трибуни-Бровари» секретар міської ради Петро Бабич, який зазначив, що виконком уже рішення ухвалив (на сайті Броварської міської ради такого рішення кореспонденти не знайшли).

Така інформація не на жарт обурила депутатів, оскільки не зрозуміло, чи має виконком повноваження визначати — які закупівлі проводити через електронну систему «Прозоро», а які — ні? Чи не створюється прецедент, коли виконком, у якому немає представників депутатських фракцій та громади, підконтрольний міському голові і який є однією із закритих структур міської ради (засідання проводяться практично без анонсів та публікацій проектів рішень і самих рішень) у «ручному» режимі буде вирішувати — проводити закупівлі через «Прозоро» чи ні — як йому заманеться?

Коментар

Петро БАБИЧ, член виконкому, секретар міської ради:

— Прокоментувати зараз не можу. Наскільки я пам’ятаю, на виконкомі рішення ухвалювалося. Це було на позаминулому засіданні.

— Якими юридичними нормами керувався виконком, ухвалюючи таке рішення?

— Давайте я на це питання дам відповідь завтра. Щодо того, наскільки виконком уповноважений ухвалювати такі рішення, Вам краще звернутися за коментарем до начальника юридичного відділу Альбіни Баба-Мірзоєвої.

Поділіться.

Залиште відповідь