Як копійки перетворюються на гривні або Шість простих правил заощаджень

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Поліна ТрофименкоАвторка – Поліна Трофименко, фінансова консультантка в сфері убезпечення життя

Редакція сайту може не поділяти погляди авторів та не несе відповідальності за інформацію, опубліковану в розділі «Блоги». Відповідальність за зміст, достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори текстів, розміщених у розділі «Блоги».

 

У попередньому матеріалі ми говорили про перетворення мрії на мету: для чого нам це потрібно та як фінансово грамотна людина визначає свої цілі в житті. Якщо у вас є запитання – буду рада відповісти. А наразі йдемо далі. Мета в нас є, але як її реалізувати?

Зазвичай цей, на перший погляд, складний процес складається з двох кроків:

  1. Забезпечення здорових заощаджень;
  2. Розумні інвестиції.

Нам потрібно досить заощадити і вкласти свої гроші розумно, щоб вони множились протягом певного періоду часу і стали рушійною силою на нашому шляху. Далі – основні правила заощаджень.

  1. Ми виграємо, коли рахуємо свої гроші

Це перше і найголовніше, що потрібно зробити. Мобільні додатки або проста табличка Excel  для впорядкування фінансів дуже допоможуть. Ось декілька популярних додатків: Andro Money, Monefy, Money Lover, «Гаманець», «Особистий фінансовий менеджер».

Якщо ми ніколи цього не робили, то це здасться дурнею, але вже під час ведення ми зможемо контролювати свій бюджет. Як тільки почати це старанно робити, буде дивно побачити, як невеликі витрати складають значну суму.

Також класифікуймо витрати на різні статті, щоб знати, яка з них «з’їдає» більшу частину нашого доходу. Таке письмове відстеження прокладе шлях до скорочення непотрібних витрат та збільшення нашої економії.

Але є ще одне питання стосовно рахування грошей: чи часто ви вимагаєте решту в магазині, якщо бачите, що продавець не додав вам 1-2-3 гривні? Чи вважаєте це негідним? Залишаєте «на чай» продавцю? Подумайте і дайте ваші відповіді в коментарях – обговоримо це.

  1. ЗАВЖДИ платіть спочатку собі!

Ми як звикли? Отримали зарплатню і одразу її роздаємо: комунальні платежі, купівля продуктів, борги, подарунки, одяг, аптека тощо. Але, можливо, одна проста думка поверне багатьох до реальності: витрачені гроші до нас НІКОЛИ не повернуться. Хибно думати, що заощаджувати треба вже після того, як сплатиш усі рахунки. Все треба робити навпаки! Спочатку – собі, а потім усе інше!

Автоматичні засоби змусять нас втратити контроль над частиною своїх грошей, а, отже, ми будемо керувати тим, що залишилось, тим самим збільшуючи економію. Яким чином це робити правильно? Йдемо далі.

  1. Правило 10%

Є правило заощаджень, про яке говорилося ще в древньому Вавилоні: «Жити треба на 90% від того, що ти заробляєш, і ти ніколи не будеш бідним!».

Коли ми отримуєте прибуток (зарплатню, дивіденди, гонорар), 10% від суми треба ОДРАЗУ заховати від себе. Тобто спочатку знімаємо заплановану економію, а потім розподіляємо витрати з решти.

У сучасному світі це зробити дуже просто. Є скарбнички на банківських рахунках, автоматичні платежі на різні фінансові інструменти, такі як пенсійний рахунок, банківські програми, дитячі заощадження на коледж тощо.

  1. Складіть план і дайте обітницю дотримуватися його

Фінансова мета повинна мати бюджет і чіткі суми для заощаджень. Заздалегідь вирішуємо, які суми на які статті потрібно платити. Налаштовуємо допоміжні додатки і створюємо самі собі певні перешкоди для того, щоб не витратити гроші.

Спочатку важко повністю дотримуватися своїх планів, але не треба дозволяти цьому стати причиною припинення формування бюджету. Пам’ятаймо, що якщо план «А» не спрацював, у нас є ще 32 літери, щоб його виконати. А щоб було ще легше, варто поділитися своїми намірами з близькими, знайти людей, які разом із нами йтимуть цим шляхом, говорити про це і мотивувати одне одного.

  1. Після кожного падіння – піднімаймося і йдемо далі!

Будьмо реалістичні. Якщо ми зробимо одну помилку – світ не зникне, а Земля не зупиниться. Це називається не поблажливість, а дисципліна!

Якщо ми не виконаємо якоїсь статті протягом місяця, то не варто відмовлятися від усіх зусиль просто так. Замість цього починаємо знову.

Пам’ятаймо, що гнучкі плани – це найбільш реалістичні плани. Тому йдемо вперед і намагаймося дотримуватися своїх фінансових цілей, які ми так ретельно спланували. Але якщо з якоїсь причини план виходить з-під контролю, не відмовляймося від нього. Це вже скоріше наша психологія, а не будь-які матеріальні зобов’язання.

Все, що нам потрібно зробити – це залишитися на своєму шляху і йти по ньому далі, скільки б ми не падали.

  1. Зробіть заощадження звичкою, а не метою.

Для досягнення будь-якої мети, її треба розбити на звички. Заощадити гроші непросто. Багато звичок, які ми зараз маємо, вони з дитинства. Тож очікувати, що все вийде з першого разу, не варто. Потрібні нові звички, але головне – розуміти, для чого ми це робимо, адже внутрішня мотивація найважливіша в будь-якій справі. Наша задача – виховати в собі такі звички, які призведуть до економії наших грошей, а значить, у результаті ми матимемо більше заощаджень.

Це буде міцний фундамент, який в майбутньому допоможе нам побудувати свій бюджет та заощадження без стресу та постійних зривів. Таким чином ви будете спокійно сприймати відмову від деяких статей витрат та почуватиметесь щасливими! Які це звички – розглянемо в наступному розділі нашого блогу.

Чекаю на ваші запитання та буду рада вашому досвіду в справі заощаджень!

Головне фото – надане авторкою

Читайте інші матеріали авторки:

  1. Фінансова грамотність: як використати кризу собі на користь
  2. Щоб мрія стала реальністю: 5 кроків до встановлення фінансової мети
Поділіться.

Залиште відповідь