Як у Броварах по-новому стягують аліменти зі злісних неплатників

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Із 6 лютого в Україні почав діяти закон, що значно посилив відповідальність злісних неплатників аліментів, які мають заборгованість понад 6 місяців. Як же у Броварах стягують із «колишніх» аліменти на користь їх же дітей?

Інформацію про боржників, що є в загальному доступі, можна знайти ТУТ. Нині в реєстрі знаходиться інформація про близько 184 тисячі неплатників аліментів, де на кожну сотню припадає 1-2 жінки.

Ще 6 лютого на засіданні виконкому під час розгляду проекту рішення «Про надання висновку до суду щодо внесення частини аліментів на особистий рахунок дитини» мер міста Ігор Сапожко запропонував зробити певні кроки і стосовно броварських боржників, щоб їх також було внесено в загальну базу, та надав начальниці служби у справах дітей та сім’ї Ларисі Теплюк доручення провести спільну нараду з представниками виконавчої служби м. Бровари стосовно опрацювання механізму співпраці щодо стягнення заборгованості зі сплати аліментів із боржників.

Як повідомила журналістам «Трибуни» Лариса Теплюк, що стосується аліментів, то вони мають повноваження надавати лише консультативну допомогу, якщо до них звернулися із заявою про надання висновку до суду щодо доцільності позбавлення батьківських прав. З початку року органами опіки та піклування подано до суду 19 таких висновків. Також, якщо до них звернуться батько/мати із приводу підозри в нецільовому використанні аліментів, спеціалісти служби вивчають ситуацію та збирають необхідні матеріали, які подають на комісію із захисту прав дитини. У випадку, якщо комісія  доведе нецільове використання дитячих грошей, свої висновки надає до суду про зміну способу стягнення аліментів.

Безпосередньо стягненням аліментів із боржників міста та району займається виконавча служба. За інформацією заступниці начальника Броварського міськрайонного відділу виконавчої служби Ірини Шкред, станом на 25 травня на виконанні у службі перебуває 2 007 виконавчих проваджень, з яких 406на виконанні в бухгалтеріях (вираховують гроші безпосередньо із зарплат) та 1547 безпосередньо у виконавчій службі.

Згідно із наданими даними:

  • понад 3 місяці не сплачують аліменти 789 осіб;
  • понад півроку – 466;
  • понад рік не платять грошей своїм дітям 200 осіб.

Загалом, за виконавчими документами проходить 1398 дітей. Станом на 25 травня в розшуку перебуває 20 осіб, які уникають сплати аліментів. Ще 8 боржників у місяцях позбавлення волі. Із 566 осіб стягти борги фактичне не є можливим, позаяк вони або не мають майна, або ведуть аморальний спосіб життя. У повному обсязі погасили борги перед «колишніми» 90 із 1547 осіб.

Як розповіла Ірина Шкред, якщо боржник ніде не працює, то згідно Закону України Про виконавчі провадження, нараховують борг відповідно до середньостатистичної зарплати для даної місцевості. Так, станом на 31 травня у Броварах середня зарплата становить 8230 грн. Тож із боржника на одну дитину стягується ¼ – 2 057,50 грн, на двох – 1/3 – 2 743,33 грн; на трьох і більше дітей – половина заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину.

Для стягнення боргів спеціалісти виконавчої служби паралельно із бесідами застосовують і заходи примусового впливу. Найперше – арешт рухомого, нерухомого майна та не визначеного майна (яке може бути набутим із часом). Часто рухоме майно оголошують у розшук.

Однак найдієвішим інструментом у стягненні боргів із неплатників аліментів став Закон  №7277, згідно з яким із початку лютого боржника тимчасово обмежено у праві виїзду за межі України, керуванні транспортними засобами, користуванні вогнепальною, мисливською, пневматичною зброєю, а також позбавлено права вирішувати питання тимчасового виїзду дитини за кордон. Правда, є винятки. Однак вони стосуються переважно інвалідів, строковиків та  мобілізованих.

Так, станом на 25 травня, 677 осіб до виплати боргу обмежено у праві виїзду за межі України. Стільком особам і обмежено право в керуванні транспортними засобами, користуванні вогнепальною зброєю та праві на полювання.

Як зазначила державний виконавець, на підставі нового Закону внесено зміни і у Закон Про адміністративні правопорушення (стаття 183-1), які надали право держвиконавцю складати на боржника адмінпротокол та направляти його до суду, де і визначають міру накладення адміністративного заходу – суспільно-корисні роботи до 240 годин, оплата за які йде на погашення боргу перед дитиною. Станом на 25 травня, виконавчою службою складено 6 протоколів про вчинення боржником адміністративного правопорушення, які направлено до суду.

Станом на 25 травня, найбільший борг із аліментів складав понад 390 тис. грн, за виконавчими документами було стягнено з боржників 1596860 грн.

Як зазначає Ірина Шкред, новий Закон допоміг злісним неплатникам аліментів стати більш свідомими та організованими батьками/матерями, і зрозуміти, що за кожним із них стоять діти. Їхні діти.

Поділіться.

Залиште відповідь