Якщо ви зібралися в ломбард: сім корисних порад

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Поліна ТрофименкоАвторка – Поліна Трофименко,

фінансова консультантка в сфері убезпечення життя

Редакція сайту може не поділяти погляди авторів та не несе відповідальності за інформацію, опубліковану в розділі «Блоги». Відповідальність за зміст, достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори текстів, розміщених у розділі «Блоги».

 

Ломбарди в Україні дуже популярні, тут можна взяти гроші під заставу майна або коштовностей. Але на відміну від банків, у ломбардах це робиться швидко, без зайвих перевірок і при наявності лише документів та самих коштовних речей. Ці фінансові установи працюють на законних підставах, однак і серед них є шахраї. Щоб не потрапити в халепу при оформленні такого кредиту, варто знати деякі нюанси.

 1. Дозволи та документи. Ломбард варто обирати заздалегідь

Ломбард – це комерційна організація, основна діяльність якої полягає у видачі короткострокових позик під заставу майна. Це робота у фінансовій сфері, тому вам, по-перше, варто переконатися, що ломбард, в якому ви вирішили взяти позику, має всі потрібні дозвільні документі на здійснення фінансових операції. Їх легко знайти в куточку споживача, де мають міститься всі дозвільні документи у відкритому доступі.

Ломбарди: а ви впевнені, що це єдиний план «Б»?

По-друге, переконайтесь, що ломбард не зникне за місяць, коли ви прийдете викупати свої коштовності. Краще звертатися у мережеві заклади, в них обов’язково є гаряча лінія, де вам допоможуть, якщо у вас будуть певні зауваження до їх роботи. Також такі установи обов’язково мають свій сайт та прозорі умови роботи, вказані там.

Керівництво мережі реагує на скарги, підвищує кваліфікацію співробітників і при необхідності засилає в свої заклади «таємних» клієнтів, які перевіряють їх роботу.

На заміну застарілим напівлегальним ломбардам прийшли цивілізовані мережі, в яких не працюють випадкові люди. Адже робота з грошима та коштовностями – це великий ризик.

 1. Що здавати в ломбард і скільки можна отримати?

Варто ознайомитися з переліком речей, які в ломбарді приймуть під заставу. Кредити видають під: антикваріат, дорогоцінні метали (золото, срібло) і каміння (діаманти, алмази), побутову та електронну техніку, хутра та телефони. Також є «автоломбарди», де вам дадуть грошову позику відповідно під автомобіль.

Не поспішайте укладати договір після оцінки в першому-ліпшому ломбарді. Нерідко їх співробітники дуже занижують вартість речі. І якщо ви категорично не згодні з вартістю, варто звернутися в інший. Але треба знати, що оціночна вартість техніки – приблизно третина від ринкової, яка може збільшитись, якщо надати з технікою документи та гарантію.

А ось золото зростає в ціні, тому за закладений виріб можна отримати кредит у розмірі навіть до 90% від його оцінки. Вартість золота і срібла пов’язана з курсом долара.

 1. Важливі документи

Кожен поважний ломбард запросить у вас паспорт та ІПН номер. Це унеможливлює здати крадені та підроблені речі. Якщо це станеться, то злочинця буде легко знайти. Забрати свою заставу ви зможете теж лише особисто з власними документами.

Також усі дані клієнта будуть перевірені в базі на предмет віку (користуватися послугами можуть лише повнолітні) та щоб уникнути мати справу із зловмисниками.

Обов’язково дайте свій контактний номер, щоб вам могли зателефонувати в разі закінчення строку дії договору. Бо якщо ви не викупите свою річ, почнуть нараховувати додаткові відсотки за протермінований договір.

Якщо ж у вас не запросили ваші документи, то стережіться: ви маєте справу із шахраями або працівник ломбарду вирішив вчинити злочин. Ви маєте повне право звернутися до правоохоронних органів.

Наступний важливий документ – договір. Лише на двох примірниках, українською, де вказані всі дані ( паспорта, ІПН, юридична інформація про ломбард) та з мокрими печатками біля підпису працівника. Що вказують про закладену річ: проба, вага, вага вставок, каменів, оціночна вартість. Обов’язково термін, на який здають річ, сума пені при протермінуванні, гроші, які отримав клієнт.

 1. Відсотки та розмір позики

Відсотки важливі, якщо ви не плануєте розлучатися з коштовною річчю назавжди і плануєте її обов’язково викупити. У середньому по ломбардах України ви заплатите близько 1% оціночної вартості виробу за кожен день, що річ знаходиться в ломбарді.

Ставка залежить від політики ломбарду (у кожному свої тарифи і пропозиції) і часу, на яке ви закладаєте річ. Як правило, чим довше ви хочете тримати річ у ломбарді – тим більший відсоток платите, коли забираєте її.

Строки, на які можна закласти річ – від 2-х днів до місяця. Коли термін дії договору скінчився, треба сплатити суму, яка  дорівнюватиме вартості виробу, вказану в договорі, та відсотки за кожен день. Можна сплативши відсотки, що набігли, продовжити дію договору. Але в кожної установи свої правила, які варто вивчити заздалегідь, щоб не мати несподіванок.

У разі, якщо ви вирішили не викупати свою заставну річ, то оформляєте договір купівлі цієї речі ломбардом. Варто знати, що укладаючи договір застави, ломбард платить за річ більше.

 1. Плюси і мінуси ломбардів порівняно з банківськими кредитами

Плюси ломбарду:

 • Оперативність (для оформлення потрібен тільки паспорт, а суму отримаєте через 10-15 хвилин на відміну від оформлення в банку).
 • Можна отримати маленьку суму на короткий термін (це актуально для тих, кому терміново потрібні гроші на пару днів).
 • Відсутність тяганини з документами (для отримання грошей не потрібно надавати довідку про доходи, чекати схвалення кредиту).
 • Надійне зберігання речей.
 • Відсутність дзвінків і візитів колекторів, судових позовів і зіпсованої кредитної історії.

Мінуси ломбарду:

 • Дуже високі процентні ставки.
 • Щоб взяти більшу суму – доведеться надати в заставу дороге майно.
 • На довгий термін взяти кошти не вийде.
 • Вартість речі в рази знижується, тому при невиконанні зобов’язань ризикуєте залишитися в мінусі.

Таким чином, послуги ломбарду, звичайно, не можуть повноцінно замінити банківські кредити, але це хороша альтернатива тим же МФО, де відсотки часто вище, а отримати позику – складніше. Як говорить статистика, користувачами ломбарду є звичайні люди, яким бракує грошей до зарплатні. Звертаються в ломбард іноді і заможні, якщо терміново потрібні великі гроші. Тож немає чого соромитись – варто зважити всі ризики та користуватися в межах законності такими фінансовими установами.

Фото – надане авторкою

Читайте також інші матеріали авторки

 1. Компанії страхування життя: основні страхи клієнта
 2. Чому пенсіонери за кордоном відпочивають, а наші пляшки збирають?
 3. Як обрати банк, який не вкраде ваші гроші?
 4. Компанії страхування життя: а якщо вони з нашими грошима втечуть?
 5. .Банк: золото, валюта чи гривні?
 6.  Три прості кроки до фінансової незалежності, які ви навряд колись зробите
Поділіться.

Залиште відповідь