«Жовтневі» і «Постишева»: три будинкові об’єднання досі не декомунізувалися

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Два ОСББ і один обслуговуючий кооператив у Броварах до цього часу не змінили назви на виконання декомунізаційного законодавства. Керівники об’єднань вказують на наявність інших проблем, необхідність платити за перейменування гроші (до 1000 грн) і неможливість провести збори через відсутність кворуму. Тим часом фахівці нагадують, що протягом кількох років після ухвалення закону перейменуватися можна було цілком безкоштовно. А також – що скоро Мінюст «візьметься» за порушників.

Проаналізувавши перелік броварських ОСББ, ЖБК і ОК, вдалося з’ясувати, що три з них мають комуністичні назви. Зі слів чиновників і за інформацією з реєстрів, до теперішніх днів перейменувань не відбулося. Ідеться про:

 • ОСББ «Постишева 5-Б» на вул. Аркадія Голуба, 5-Б;
 • ОК «50-років Жовтня» на вул. Марії Лагунової, 9-А (у відповіді Броварської міської ради ймовірно помилково вказаний як ЖБК, адже в реєстрі Мінюсту – ОК);
 • ОСББ «Жовтневий» на бульв. Незалежності, 11-А.
ОСББ «Постишева 5-Б»

Найбільше уваги привертає саме ОСББ «Постишева 5-Б». І не лише тому, що об’єднання має в собі назву на честь Павла Постишева, якого суд визнав одним із організаторів геноциду – Голодомору в Україні 1932 – 1933 років. Справа в тому, що свою назву ОСББ отримало вже після набуття чинності декомунізаційного закону та, навіть, після перейменування вул. Постишева на вул. Аркадія Голуба, на якій і стоїть будинок.

ОСББ «Постишева 5-Б»

ОСББ «Постишева 5-Б» на вул. Аркадія Голуба, 5-Б

Закон «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» набув чинності 21 травня 2015 року. Вул. Постишева в Броварах перейменували 25 грудня 2015 року. А ОСББ «Постишева 5-Б», за даними Мінюсту, зареєстрували з нині чинною назвою 10 червня 2016 року.

Вул. Голуба, 5-Б

Будинок давно “декомунізований” ззовні

Нинішній голова ОСББ Богдан Харахондя розповів, що журналіст «Трибуни» перший звернувся до нього з цим питанням. Він зазначив, що ОСББ справді було зареєстроване в 2016 році, однак запрацювало за фактом лише з березня 2020 року. Водночас чоловік зауважив, що очолює ОСББ лише віднедавна. За інформацією Opendatabot, Богдан Харахондя є головою з 5 грудня 2019 року.

Читайте також: Пам’ятник 227-му полку НКВС біля Калинівки мають демонтувати – УІНП

Перед тим об’єднання співвласників багатоквартирного будинку очолював Анатолій Колотило. Колишній голова розповів «Трибуні», що ОСББ назвали просто за адресою будинку. Про те, що вулиця вже перейменована, не знали. Ніхто не зауважив цього і з власників квартир у будинку. Мовляв, рішення ухвалювали колегіально на зборах, як це має бути.

Пошуком у реєстрах і запитами «Трибуні» вдалося з’ясувати, що зареєстрував ОСББ «Постишева 5-Б» державний реєстратор відділу з реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців виконкому Броварської міської ради Ігор Ахметов. Він працював у БМР на цій посаді з 18 квітня по 19 жовтня 2016 року. Після того – у структурах БМР і Мінюсту не працював. Знайти його контактів для отримання коментаря нашим журналістам не вдалося.

Ігор Ахметов

Відповідь Броварської міської ради про реєстратора ОСББ «Постишева 5-Б»

Витяг БМР

Дані про реєстраційні дії щодо ОСББ “Постишева 5-Б” від початку створення до 22 жовтня 2020 року

ОК «50-років Жовтня»

Голова обслуговуючого кооперативу «50-років Жовтня» Олександра Кудрявцева розповіла «Трибуні», що перейменування здійснити планують. Однак зміни збираються вносити в документи разом із іншими статутними змінами. Зокрема, статус ОК мають замінити на ОСББ. Зі слів керівниці, принаймні на цей момент справа затягнулася через карантин. До того ж, за рішення має проголосувати 70 % власників квартир, що є складним завданням.

ОК «50-років Жовтня»

ОК «50-років Жовтня» на вул. Марії Лагунової, 9-А

Зі слів керівниці, питання обговорювали раніше. Навіть пропонували нові назви, як от «Каштановий», адже будинок оточений каштановими деревами, і загалом довкола зелено. Олександра Кудрявцева переконує, що перейменування потрібно здійснити, щоправда не всі мешканці це розуміють. У 5-поверхівці живе багато пенсіонерів.

ОК «50-років Жовтня»

Затишне зелене оточення будівлі

Голова ОК вказує, що споруді вже 51 рік. Назва обслуговуючого кооперативу походить ще з радянських часів, із моменту побудови споруди. Під час реєстрації, вже в незалежній Україні, цю назву зберегли. Зазначимо, за даними реєстру Мінюсту, ОК зареєстрували в 1993 році. Також деякі реєстраційні дії вчиняли у 2008 році.

ОСББ «Жовтневий»

Очільник ОСББ «Жовтневий» Дмитро Олянецький висловив здивування запитанням журналіста «Трибуни» щодо перейменування об’єднання. З його слів, «жовтневий» – українське слово, будинок збудували саме в жовтні якогось із 1970-х років, тому він і отримав таку назву. Варто зауважити, згідно з реєстрами, назву зафіксували в документах у 2003 році.

ОСББ «Жовтневий»

ОСББ «Жовтневий» на бульв. Незалежності, 11-А

Водночас Дмитро Олянецький розповів, що отримував листа від Українського інституту національної пам’яті про необхідність перейменувати ОСББ. Він зазначив, що готовий перейменувати об’єднання, якщо питання «стане ребром». Однак, на цей час має купу інших проблем в ОСББ, які треба вирішувати: опалення, поточні ремонти тощо.

Вхід до під’їзду в ОСББ «Жовтневий»

Жовтневаназва на честь Жовтневого перевороту – збройного державного заколоту в Росії, що відбувся 7 листопада (25 жовтня за старим стилем) 1917 року, в ході якого владу в Петрограді захопили більшовики.

Слід зазначити, що ніхто з голів ОСББ і ОК не назвав конкретних термінів для проведення зборів. Водночас, ніхто категорично не заперечував необхідність декомунізації назв.

Чиновники та правники: тепер перейменування не безкоштовне

Начальниця відділу експлуатації житла УБЖКГІТ БМР Ольга Нетеса розповіла «Трибуні», що питання про перейменування ОСББ і ОК підіймали ще 5 років тому. Керівникам об’єднань постійно нагадують про порушення закону. Але, попри складнощі, COVID-19, вони здійснять перейменування, переконана чиновниця. Тим паче, що збори власників усе одно потрібно проводити, принаймні, щоби змінити статутні документи з інших причин.

Тим часом у Мінрегіоні та Мінюсті докладно роз’яснюють, що перейменування ОСББ, ЖБК, ОК має здійснюватися на загальних зборах співвласників. Як зазначають у Мінюсті, після правильно проведених зборів для реєстрації змін необхідно подати:

 • заяву про державну реєстрацію змін;
 • примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення зборів про зміни;
 • документ про сплату адміністративного збору;
 • установчий документ юридичної особи в новій редакції.

Як розповіла голова Ради ОСББ м. Бровари Тетяна Озимай, перереєстрація назви тепер коштуватиме об’єднанням співвласників до 1000 грн. Це підтверджують і деякі з голів ОСББ. Ідеться про плату за реєстрацію (адмінзбір), а також нотаріальне завірення протоколу загальних зборів. Зі слів Тетяни Озимай, раніше реєстрація коштувала приблизно 50 грн, а протокол зборів не потрібно було нотаріально завіряти.

Читайте також: Як «потопити» питання: перейменування вул. Степана Разіна «відклали» через… лист радниці Сапожка

Тим часом правник, колишній юрист Українського інституту національної пам’яті Сергій Рябенко розповів, що після набуття чинності закону «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», перейменування в межах декомунізації можна було зробити безкоштовно.

Однак, за кілька років Верховна Рада України ухвалила нову редакцію закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань». У документі не врахували «пільгові» умови для перейменування через декомунізацію. Ці зміни діють і сьогодні.

Сергій Рябенко переконаний, що рано чи пізно Міністерство юстиції України візьметься за питання неперейменованих ОСББ. У самому ж Мінюсті зазначають, що в разі невиконання перейменування будинкових об’єднань, їхня діяльність підлягає припиненню в судовому порядку за позовом Мінюсту чи іншого уповноваженого органа державної влади.

Роз’яснення Мінюсту щодо перейменування ОСББ і ЖБК

Рішення про невідповідність діяльності, найменування або символіки юридичної особи ухвалює також Мінюст. Для цього проводять правову експертизу, підставою для здійснення якої може бути належно оформлене звернення фізичної чи юридичної особи.

Читайте також

 1. У Броварах проведуть інвентаризацію меморіальних дощок і пам’ятників
 2. У Калинівці вшанували пам’ять загиблих біля пам’ятника НКВС. ФОТО
 3. Роковини смерті Ольги Гасин. Чому досі не вдається вшанувати героїв у Броварях?
 4. Серп і молот: «ветеранська» організація пропагує комунізм і не звітує за отримані бюджетні кошти – ФОТО
 5. Ветеранська ГО досі не звітує про фінансування з бюджету та використовує заборонену символіку
Поділіться.

Залиште відповідь