Трибуна – Бровари

21 червня – день літнього сонцестояння: цікаві факти та прикмети

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Термін «сонцестояння» часто викликає непорозуміння. Що ж таке літнє сонцестояння, у чому різниця між сонцестоянням та рівноденням, чому сонцестояння не припадає на один і той же день щороку, чому літнє сонцестояння – не найспекотніший день у році – відповіді на ці та інші  запитання читайте в матеріалі.

Що таке сонцестояння?

Сонцестояння – це момент, коли Сонце в своєму русі по небу потрапляє в найпівнічнішу або найпівденнішу точку. Це найдовший або найкоротший день в році – залежно від вашого місця розташування. Сонце перебуває на небі довше (менше), ніж звичайно, тому світловий день стає довшим (коротшим).

Що ж таке літнє сонцестояння? У Північній півкулі літнє сонцестояння відбувається в червні, коли Сонце перебуває в  найпівнічніший точці на небі. У південній півкулі воно відбувається в грудні, коли Сонце найдалі на півдні.

І навпаки, зимове сонцестояння в північних широтах настає в грудні, а в південних – у червні.

Коли буде літнє сонцестояння в 2021 році?

День літнього сонцестояння змінюється з року в рік – між 20, 21 і 22 червня. У 2021 році перше сонцестояння настало 21 червня о 5:32 ранку за київським часом (3:32 GMT).

Насправді не обов’язково чекати самого моменту сонцестояння. Якщо ви живете в Північній півкулі, зараз саме час насолодитися довгими днями та короткими ночами. Крім цього, зверніть увагу, як високо Сонце піднімається до полудня  і як ваша тінь виглядає коротшою, ніж зазвичай.

Коли починається літо?

Є різні концепції зміни пір року. З астрономічної точки зору, два рівнодення та два сонцестояння знаменують настання нового часу року. Таким чином, в Північній півкулі літо почнеться 21 червня і закінчиться з рівноденням, що припадає на 23 вересня. Однак у Південній півкулі літо почнеться тільки 21 грудня, разом із грудневим сонцестоянням.

У чому різниця між сонцестоянням та рівноденням?

Під час сонцестояння відбуваються найдовші та найкоротші дні; під час рівнодення довжина днів і ночей приблизно однакова. Крім того, сонцестояння знаменує початок літа та зими, а рівнодення відзначає прихід весни та осені.

Чому сонцестояння не припадає на один і той же день щороку?

В основному через нашу календарну систему. Згідно з григоріанським календарем, звичайний рік складається з 365 днів, а високосний – з 366. Проте один оберт Землі навколо Сонця займає приблизно 365,24 дні. Крім цього, дата може змінюватися через гравітаційне тяжіння Місяця та невеликих коливань в обертанні Землі.

Чому літнє сонцестояння – не найспекотніший день у році?

Щоб поверхня Землі нагрілася, має пройти час. Під час червневого сонцестояння Північна півкуля отримує величезну кількість сонячної енергії, але температура буде підніматися аж до липня-серпня. Цей ефект називається сезонним відставанням.

Що таке свято літнього сонцестояння?

Це день середини літа. Його назва та дата змінюється в різних народів, наприклад, в Швеції свято середини літа звучить як «Мідсоммар». У деяких культурах він є одним із чотирьох найважливіших свят «річного колеса» та ключовою точкою у відліку річного циклу.

Як святкувати літнє сонцестояння?

По всьому світу існує безліч фестивалів, традицій, релігійних святкувань, присвячених літньому сонцестоянню. Наприклад, в Швеції традиційно збирають перший урожай полуниці. Цей звичай також пов’язаний із першим повним місяцем цієї пори року – Полуничного Місяця. В Україні свято, присвячене літньому сонцестоянню, називається Івана Купала.

Цікаві факти
 • Червневе сонцестояння – перше сонцестояння в році.
 • У день сонцестояння Сонце сідає повільніше.
 • На Марсі теж є сонцестояння, які відбуваються приблизно раз у 23 місяці.
 • Сонцестояння в червні також називають північним сонцестоянням.
 • Під час сонцестояння, Сонце знаходиться рівно над тропіками Рака – широтою, яка розташована на 23 ° 26 ‘на північ від екватора.
Народні прикмети
 • Дощова та похмура погода в цей день символізує поганий урожай.
 • Гроза сьогодні обіцяє негоду до кінця літа.
 • Багато роси вранці – до хорошого врожаю.
 • Якщо на світанку загадати бажання – воно обов’язково збудеться.

За матеріалами «Урядового кур’єра»

Читайте також:

 1. Свято Трійці або Зелена неділя: 5 цікавих фактів та 5 прикмет
 2. Онлайн-кінотеатр: рейтинг найпопулярніших українських фільмів
 3. Учені офіційно визнали існування на Землі п’ятого океану – Південного
 4. Відвідати Лувр із дому: паризький музей виклав свою колекцію онлайн
Поділіться.

Залиште відповідь