Алкоголь не має безпечної дози, не рятує від депресії та не подовжує життя

Pinterest LinkedIn Tumblr +

 Науково обґрунтовані факти про незворотні наслідки вживання алкоголю на здоров’я людини опублікувала на своїй сторінці у мережі FB  очільниця МОЗ  Уляна Супрун.

  • Алкоголь не рятує від депресії. Тверезники та алкоголіки мають приблизно однакові шанси розвинути депресію – 70% та 80% відповідно. В той час, як люди, що п’ють келих вина щодня, мають найнижчі шанси. Але люди часто не п’ють вимушено: через хронічні хвороби чи брак грошей, тож можуть впасти в депресію не через нестачу етилового спирту в крові, а через свою життєву ситуацію та брак спілкування з друзями в шинку.
  • «Вміти пити» погано. Якщо ви п’єте і не п’янієте, значить, ваші ферменти алкогольдегідрогенази вправно руйнують алкоголь. Тим часом людина продовжує «накивуватися», бо не відчуває сп’яніння і гадає, що все під контролем. Але спирт у печінці стає оцтовим альдегідом – сполукою також токсичною для організму. І руйнувати його мають уже інші ферменти, які можуть діяти повільно. Краще «не вміти пити», тобто мати малоефективні алкогольдегідрогенази і рано спинятися.
  • Безпечної дози алкоголю не існує. Як би ми не прагнули пити «помірковано», алкоголь діє на кожну клітину тіла і їй шкодить. Алкоголь збільшує ризик деменції, раку підшлункової, стравоходу, печінки, прямої кишки, молочної залози. Люди, які надмірно споживають алкоголь, мають вищі ризики серцево-судинних хвороб, гіпертензії та абдомінального ожиріння. Крім цього, алкоголь погіршує поглинання вітамінів кишківником.
  • Алкоголь не подовжує життя. Навпаки. Преса та блоги поширюють міф, начебто кава та алкоголь подовжують життя – довгожителі п’ють і те, і те. Але це викривлення та перекручування інформації. Ровесники століття з чаркою та філіжанкою просто мають хороші гени, та, ймовірно, інші бонуси буття.
  • Не поєднуйте каву та алкоголь. Це офіційна заборона, на додачу до того, що алкоголь шкідливий. У разі похмілля кава допомагає не усім. З іншого боку, кофеїн допомагає подолати абстинентний синдром, тобто якщо людина пила і раптом вирішила зав’язати. Крім цього, кава істотно знижує ризик раку печінки, особливо в людей, що перехворіли на гепатит С і зловживають алкоголем, але якщо вони вже не п’ють.
  • Мозок жінок та чоловіків реагує на алкоголь по-різному. У жінок, що страждають на алкоголізм, в мозкові суттєві збільшені ділянки, що відповідають за задоволення та заохочення поведінки. А в чоловіків навпаки. При цьому алкоголь у чоловіків викликає вдвічі більший викид дофаміну (медіатору, що бере участь в заохоченні), ніж у жінок. Цим нині пояснюють більшу поширеність алкоголізму серед чоловіків. Також науковці вважають, що мозок жінок більш вразливий до пошкодження алкоголем.
  • Алкоголь погіршує здатність міркувати логічно та раціонально. Часто при цьому активується ризикова сексуальна поведінка, тобто незахищений секс із випадковими партнерами. З іншого боку, падіння тиску через сильну інтоксикацію подекуди робить ерекцію неможливою, а алкоголізм вважають предиктором (точним передвісником) сексуальних негараздів. Пам’ятайте про це.
  • Алкоголь змінює роботу генів, залучених в обмін холестерину, підтримання цілісності судин, нейропластичності та рецепторів нейромедіаторів. Ці зміни називаються епігенетичні, тобто поверх генів нанесли мітки, які змінили активність генів. Досить часто епігенетичні зміни тривалі й навіть можуть передаватися наступним поколінням. Алкоголізм призводить до того, що гени запускають різні процеси – мозок гірше контролює поведінку, рівень холестерину та запальний фон в тілі зростають. Часто це поєднується із накопиченням вісцерального жиру – універсального покажчика ранньої смертності, особливо в чоловіків. Втім, епігенетичні зміни і запалення внаслідок алкоголізму та вісцерального ожиріння можна частково спинити завдяки фізичним навантаженням та відмови від алкоголю.

І наостанок – ніколи не сідайте за кермо, якщо випили. Будь-яка кількість алкоголю в крові може вплинути на навички водіння та підвищує ризики потрапити в аварію.

Поділіться.

Залиште відповідь