Благодійні внески у лікарнях: платити чи не платити?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Нерідко українці нарікають на так звані “добровільні” благодійні внески у медичних закладах. Чи мають право медзаклади на такий збір коштів та що робити, якщо змушують стати “благодійником”? На ці питання відповідає Уляна Супрун, в.о. міністра охорони здоров’я, на своїй сторінці у соціальній мережі FB.

За словами пані Уляни, заборонити благодійність ніхто не може і кожна людина може добровільно, за власним бажанням жертвувати свої кошти чи майно. Але, коли це відбувається не з власної волі, а під примусом – або ви жертвуєте кошти, або не отримуєте лікування – благодійний внесок перетворюється на порушення закону: п. 2 ч.1 ст. 1 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації».

«Благодійні внески не можуть бути обов’язковими для сплати, а будь-які примусові збори коштів – неприпустиме явище в медзакладах. Невиконання цих вимог тягне за собою адміністративну відповідальність. Трансформація системи охорони здоров’я, яку ми впроваджуємо, з часом викорінить примусові “благодійні” внески й тим самим полегшить життя, як пацієнтам, так і працівникам медзакладів. Але без прозорого механізму контролю використання цих коштів та пильної уваги до його виконання з боку громадян, буде складно втілити ці зміни», – зазначає очільниця Мінохорони здоров’я.

Наразі МОЗ України зобов’язав заклади охорони здоров’я звітувати про зібрані благодійні внески з фізичних та юридичних осіб.

Вже з 1 січня 2018 року медзаклади повинні щоквартально інформувати про зібрані кошти та напрями їх використання. Тепер кожний медзаклад, який збирає благодійні внески, має розміщувати на доступному місці наступну інформацію:

  • скільки коштів зібрано і на які потреби (ліки, витратні матеріали, медичні вироби тощо) вони витрачені;
  • вся інформація має бути опублікована на сайті медзакладу (якщо він є) або на сайті обласного департаменту чи управління охорони здоров’я;
  • так само медзаклади мають публікувати інформаційні стенди з усією інформацією щодо наявності ліків, витратних матеріалів, медичних виробів та харчових продуктів для спеціального дієтичного споживання, отриманих за кошти державного та місцевого бюджетів і гуманітарної допомоги.

«Якщо у вас вимагають здати благодійний внесок у медзакладі – зверніться зі скаргою до головного лікаря, департаменту чи управління охорони здоров’я у вашій області або правоохоронних органів»,- зазначає Уляна Супрун.

Поділіться.

Залиште відповідь