Децентралізація Броварського району: можливості та виклики

Pinterest LinkedIn Tumblr +

21 листопада у Броварах відбувся форум із сільськими головами та депутатами ОМС Броварського та Баришівського районів, а також міста Березань щодо реформи децентралізації, зокрема, утворення об’єднаних територіальних громад.

2014 рік. Ситуація у країні лишається більш ніж напруженою. Люди очікують на зміни, та й сам стан справ у державі демонструє їх необхідність. Саме в цей час Уряд України ухвалює рішення про впровадження реформи децентралізації. Законодавчо об’єднання ОТГ затверджують такі акти:

  • розпорядження КМУ від 1 квітня 2014 р. «Про схвалення Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні»;
  • Закон України від 2 вересня 2014 р. «Про ратифікацію Додаткового протоколу до Європейської хартії місцевого самоврядування про право участі у справах ОМС»;
  • Закон України від 05.02.2015 «Про добровільне об’єднання територіальних громад».

Однак прийняття законодавчих актів не завжди означає створення реальних інструментів їх виконання. Саме тому протягом останніх трьох років по всій Україні відбувається масштабна роз’яснювальна кампанія щодо об’єднання в ОТГ.

Броварський форум відбувся за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку USAID. У рамах програми “РАДА: підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво” Агентство сприяє налагодженню ефективної співпраці народних депутатів із виборцями, а також залученню громадян до законодавчого процесу шляхом впровадження ефективних засобів комунікації. 

Ініціатором та одним з модераторів форуму був народний депутат України Павло Різаненко. Під час вступного слова він зазначив: “Іще з часів Радянського Союзу нам знайоме таке явище як централізація, зосередження всіх сфер життя в руках держави. Десь така монополія існує й зараз, і вона навіть виправдана. Наприклад, монополія на насильство. Вона однакова і в демократичних, і в авторитарних державах. Розрізняє ж ці режими порядок прийняття рішень, право на альтернативну думку”.

Із метою досягти найбільшої ефективності організатори вирішили уникнути формату лекції й одразу запропонували інтерактивні методи роботи. Першим із них було практичне завдання, що його учасники виконували в групах. Завданням кожної групи було лаконічно описати такі складові реформи децентралізації: суть, очікувані й наявні результати, труднощі.

 

Суть реформи команди бачать майже однаково. Це передача влади на місця, перерозподіл обов’язків і навантажень зверху до низу влади. Серед очікуваних результатів найпоширенішими були покращення якості життя, залучення людей до активної громадянської діяльності, а також приваблення інвесторів для збільшення доходів на місцях. Головною перешкодою для повноцінного впровадження децентралізації всі учасники вважають брак кваліфікованих кадрів. Окрім цього, присутні стурбовані розбалансованою законодавчою базою, байдужістю населення та правом на землю за територією громад.

Пояснити учасникам тонкощі реформи й позбавити їх занепокоєння мали на меті спікери й спікерки другої частини конференції: панельної дискусії «Шляхи розвитку територіальних громад в Україні». Під час неї, зокрема, виступив начальник відділу з питань адміністративно-територіального устрою Мінрегіонрозвитку Микола Рубчак. “За перший рік, коли ще було недосконале законодавство, майже нічого не було зрозуміло, 159 громад ризикнули — і отримали більше. Я хочу звернути увагу присутніх якраз на те, що державне субсидування зменшується з кожним роком. На даний час у нас немає кінцевого строку реформи. За три роки утворилося майже 700 громад. Такі успіхи стали можливими лише завдяки принципу добровільності. Однак та сама добровільність може гальмувати процес. Тому, я думаю, що після того, як половина міських рад опиниться в громадах, ми будемо клопотатися про адмініструтивне впровадження децентралізації”, — зазначив пан Рубчак. 

У свою чергу в.о. директора департаменту містобудування та архітектури КОДА Дмитро Ликов презентував два перспективних плани змін територіального устрою Київської області. Учасники висловили своє незадоволення щодо таких проектів, оскільки в них не враховані інтереси самих громад. На що пан Ликов зазначив: «Ми плануємо створити спеціальну робочу групу на базі КОДА, представники якої будуть особисто спілкуватися з кожною громадою, напрацьовуючи всі можливі варіанти об’єднання».

Голова Броварської райдержадміністрації Микола Клименко також висловився в підтримку децентралізації. Однак він поза іншим наголосив на проблемі недостатньо кваліфікованого керівництва всередині самих ОТГ. «Дуже поширена така проблема. Громади об’єдналися, отримали надходження в бюджет, хтось із них розвивається, хтось зупинився. Вони й далі отримують гранти, залучають інвесторів, але адміністрування все одно лишилося на районі. Та сама Калитянська громада, у якій охорона здоров’я, первинна ланка, соціальний захист, — все залишилося на районі. І коли ми спонукаємо їх зайнятися цими питання, назад реакції немає. Труднощі є, але держава дає інструменти й закликає нас бути господарями. То будьмо ними!»

Власним досвідом успішного впровадження децентралізації поділився голова Зимнівської ОТГ Волинської області В’ячеслав Католик. Зимнівська ОТГ була створена 2015 року, до її складу входять 17 сіл, а населення нараховує 6,2 тис. людей. На території громади було створено перший в Україні сільський ЦНАП, що зараз надає 105 послуг і навіть приносить прибуток. «Процес децентралізації незворотній, і кожен день ви втрачаєте час, — із таким закликом звернувся В’ячеслав Католик до присутніх. — Кажуть, нібито примусової децентралізації не буде. Не слухайте, буде. Тому що громади формуються, утворюються зовсім нові межі, і ніхто залишати старі сільради не буде. Зараз у вас іще є шанс. Перш за все, порахуйте бюджет. Якщо у вас після видатків лишаються гроші на бюджет розвитку, навіть не думайте, приймайте рішення й подавайте прохання в область». На прикладі Волинської області В’ячеслав Католик довів, що змінити план розмежування, який пропонують «зверху», цілком можливо. Саме Волинська область стала єдиною, де перспективний план змінили з ініціативи представників самої громади. «У процесі створення ОТГ я сам їздив по всіх селах, розповідав, що нам дасть створення ОТГ, які успіхи чекають. Скажу чесно, я не був впевнений на 100%, але зараз бачу, що всі прогнози справдилися. Головне — чути людей, бути толерантним і пам’ятати, що там, де рішення приймають люди, завжди можна домовитися», — розповів В’ячеслав Артурович.

Заключною частиною заходу стали міжкомандні дискусії у форматі «оксфордських дебатів». До обговорення модераторами була запропонована теза: «Добровільне об’єднання – запорука розвитку територіальних громад в Україні». З присутніх навмання обрали членів команд: «пропозиція», які мали аргументувати на підтримку тези, і «опозиція» – проти тези. Під час лімітованих за часом виступів членам обох команд представники громади (усі присутні на форумі) задавали питання. По закінченню дебатів громада прийняла рішення – з розгромним рахунком – 34 проти 6 – гості форуму підтримали «пропозицію». Тож, перевага прихильників децентралізації була явною.

«Децентралізація – це те завдання, яке ми повинні виконати разом з вами. Треба брати владу, а разом з нею і відповідальність, і вчитись господарювати. Не все вийде відразу, але, як свідчить досвід вже діючих ОТГ, майбутнє – саме за такими об’єднаннями», – виступив із заключним словом ініціатор заходу, нардеп Павло Різаненко.

Фото – видання “Трибуна-Бровари”

 

Поділіться.

Залиште відповідь