Екологія Броварів: Хто або що заважає дихати на повні груди. Частина 1

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Реалії останніх років показують, що питання погіршення якості атмосферного повітря в містах з сезонних перетворюються на всесезонні.

Останні дві доби столичний регіон був частково паралізований через погану видимість на шляхах, люди змушений «дихати» відходами власної життєдіяльності. На думку фахівців, поява смогу обумовлена туманом та безвітряною погодою – продукти згорання від роботи транспорту, котелень та спалювання листя залишаються в приземному шарі атмосфери й оповивають все місто. У ніч на четвер в Броварах була майже нульова видимість. А швидкість вітру становила всього 1 м/с, тобто штиль. За повідомленнями речників служби надзвичайних ситуацій ніяких пожеж, які могли спровокувати такий стан атмосферного повітря, не зафіксовано.

Смог (від англ. Smoky fog, буквально — «димовий туман») — аерозоль, що складається з диму, туману і пилу, один з видів забруднення повітря у великих містах і промислових центрах.

Інтенсивний смог викликає алергічні реакції, подразнення слизової оболонки, напади бронхіальної астми, пошкодження рослинності, будівель, споруд.

Виділяють три шари смогу:

  • нижній, розміщений у приземних шарах повітря. Він утворюється в основному від вихлопних газів транспорту та перерозподілу піднятого в повітря пилу;
  • другий шар утворюється через викиди опалювальних систем, розташовується на висоті близько 20-30 м над поверхнею землі;
  • третій шар розміщується на висоті 50-100 м та більше, утворюється, в основному, внаслідок викидів промислових підприємств. (Дані Вікіпедії)

Перший компонент: «Нас труїть приватний сектор»?…

Найперший «винуватець», на думку дописувачів соцмереж, – приватний сектор. Здебільшого жителі багатоповерхівок знімають фото з приводу порушень у дворах, скаржаться, сваряться, але для них тема залишається актуальною тільки поки щось горить і димить. Тож можна спалювати чи ні?…

На практиці ситуація виглядає як непокараний злочин з боку влади, що роками породжує безвідповідальність мешканців, оскільки ст. 77-1 КУ Про адміністративні правопорушення визначає і ознаки правопорушення і встановлює відповідне покарання:

Випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища або з порушенням умов такого дозволу, а так само невжиття особою, яка одержала дозвіл на випалювання зазначеної рослинності або її залишків та опалого листя, заходів щодо своєчасного їх гасіння – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від п’ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Видання «Трибуна-Бровари» спрямувало до органів виконавчої влади запит від 23.01.2017 року з проханням надати інформацію «…про кількість адміністративних протоколів, складених у м.Бровари відповідними органами за спалювання опалого листя, трави, бур’яну за 2016 рік, як приватних осіб, так і підприємств, установ, організацій. Які стягнення були застосовані до порушників та суму надходжень по застосованим штрафним санкціям до міського бюджету…».

У відповіді ви прочитаєте, що такі протоколи спецвідділом контролю за станом благоустрою не складались. Більше того, повноваження спецвідділу не поширюються на земельні ділянки, що знаходяться у приватній власності. А у відповідь на ще одне наше звернення від 31.01.2017 року сказано, що спецвідділ взагалі не уповноважений складати протоколи за ст. 77 КУ Про адміністративні порушення.

Тобто «закриті очі і ніздрі» органів влади відкривають необмежені можливості не тільки для паліїв сміття приватного сектору, а й для працівників комунальних служб, підприємств та організацій. Адже для вивозу та складування опалого листя (втім, як і снігу) в місті немає полігону. Ні для кого в Броварах не є секретом, що часто працівники ЖЕКів також спалюють опале листя разом з залишками сміття. Та й на територіях шкіл жителі сусідніх будинків фіксують далеко не «піонерські вогнища», до того ж під час навчального процесу.

Крім того, на заваді вирішенню проблеми є недосконалість українського законодавства, що стосується роботи ЖЕКів. За повідомленнями ЗМІ:
«…Наразі по всій Україні встановлено штрафи за незаконне спалювання таких біологічних решток. Зокрема, киянам спалюючи листя, доведеться ризикнути трьома тисячами гривень. Але і тут наші очільники не догледіли. Найчастіше порушниками стають жеківські працівники, а суперечність в українському законодавстві не дозволяє притягнути їх до відповідальності. Справа в тому, що згідно правил утримання зелених насаджень листя має залишатися під деревами, а за правилами утримання території, якими керуються працівники жеків, вони мають прибирати все, в тому числі і листя» – скаржиться на ситуацію голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко.

Темою переробки листя на біогумус, як в м. Рівне, чи на субстрат для вирощування грибів, як у сусідній Молдові, в Броварах ніхто не займається. Про брикетування рослинних решток з попередньою екстракцією шкідливих речовин та виробництво біогазу годі й говорити. Тобто системного підходу в цьому питанні чи хоча б натяків на бачення, розуміння та усвідомлення проблеми з боку органів місцевого самоврядування не спостерігається.

Натомість міська влада пішла іншим, більш кардинальним, шляхом — знищення листя разом зі стовбуром та корінням на користь бізнес-структур. Немає листя – немає проблем…

Темпи ухвалення рішень про надання дозволів на видалення зелених насаджень виконкомом Броварської міської ради набагато вищі, ніж кількість та швидкість висадки дерев в Броварах. Тільки за останнім подібним рішенням №124 від 28.02.2017 року члени виконкому – Ігор Сапожко, Петро Бабич, Олександр Резнік, Лариса Виноградова, Григорій Голубовський, Констянтин Кузнєцов – позбавили місто 36 дерев листяної породи. Як то кажуть: «Лес рубят – щепки летят».

У чий же бік летить щепа з броварських дерев, кому і чому вигідні «атмосферні баталії» в соцмережах, читайте в наших наступних матеріалах.

Поділіться.

Залиште відповідь