Екологія Броварів: Хто або що заважає дихати на повні груди. Частина 2

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Днями на сайті Броварської міської ради з’явилось розпорядження міського голови Ігоря Сапожка щодо створення робочої групи для перевірки фактів, викладених у зверненні громадян, що мешкають на вулиці академіка Амосова (колишня Щорса).

До складу комісії увійшли представники відповідних служб виконкому, що мали зробити комісійне обстеження за зверненням громадян.

Голова комісії: Голубовський Г.П. – заступник міського голови

Секретар комісії: Рябова В.В. – начальник відділу з питань благоустрою міста управління житлово-комунального господарства

Члени комісії:

Вакарчук О.В. – начальник відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Управління Держпродспоживслужби в Броварському районі (за згодою);

Єжаков О.М. – виконуючий обов’язки начальника спеціального відділ контролю за станом благоустрою та зовнішнім дизайном  міста БМР;

Жимайлов Ю.М. – головний спеціаліст з питань екології БМР;

Поліщук Т.Г. – заступник начальника управління економіки;

Решетова С.І. – заступник начальника управління житлово-комунального господарства БМР;

Кальчевський Ю.П – директор готельно-ресторанного комплексу «Вєнський» (за згодою);

Мельниченко Б.М. – начальник відділу державного архітектурно – будівельного контролю Броварської міської ради.

«Виконавчий десант» було направлено до готельно-ресторанного комплексу «Вєнский», оскільки скарга мешканців стосувалась діяльності саме цього підприємства. Броварчани нарікали на те, що згаданий заклад буквально труїть їх викидами котельні: «…дим, який виходить із труби їхньої котельні стелиться по всій вулиці, дворах, городах…На вулицю неможливо вийти, не можливо відчинити вікно, щоб провітрити кімнати, оскільки дим потрапляє до будинку. Не можливо просушити на дворі білизну, вона провонюється димом…Внаслідок вдихання диму діти стали скаржитись на головний біль дедалі частіше та постійно кашляють…».

Мешканці зазначають, що висота труби котельні готельно-ресторанного комплексу «Вєнский» є недостатньо високою, тому дим стелиться дворами, а не піднімається у повітря.

Що ж виявила у ході обстеження комісія фахівців?

Згідно акту обстеження від 21 липня 2017 року (додаток 1), котельня по вулиці академіка Амосова,141 розміщена на території готельно-ресторанного комплексу «Вєнський». Згідно з проектом опалення та гаряче водопостачання комплексу має здійснюватися від дахової котельні на газу. Проте у гаражному приміщенні адміністрацією було змонтовано два твердопаливних котли, один з яких працював на момент перевірки.

Паливом для котлів служить деревна щіпа (тріска) та дрова. Документи на паливо комісії не надали. Дрова та щіпа зберігаються під навісом на території ресторану, частково щіпа невпорядковано знаходиться в мішках під парканом комплексу у лісі.

Крім того, під час перевірки комісії не було надано Дозвіл департаменту екології та природних ресурсів у Київській області на викиди забруднюючих речовин в атмосферу. Очевидно, що керівництво «Вєнського» такого дозволу не має.

За даними міністерства екології та природних ресурсів, отриманню такого дозволу передує громадське обговорення. Підприємство після монтажу твердопаливного обладнання мало б оголосили через ЗМІ заяву про наміри отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин і лише за відсутності зауважень з боку громади його отримати.

Ще одним негативним фактором не на користь підприємців стали результати лабораторних досліджень проб повітря, проведених фахівцями Броварського районного відділу лабораторних досліджень ДУ «Київський лабораторний центр МОЗ України». У пробах атмосферного повітря на відстані від котельні 32 м та 40 м вміст сірчистого ангідриду у межах гранично допустимих концентрацій (ГДК), а от по оксиду вуглецю зафіксовано перевищення 1,06 рази та 1,16 разів відповідно. Вміст діоксиду азоту у відібраних зразках також перевищує ГДК у 1,15 та 1,22 рази.

Оскільки факти, викладені у зверненні громадян підтвердились, комісія вимагає від керівництва комплексу «Вєнський» (ФОП Кальчевський Ю.П.) надати виконкому БМР солідний пакет документів та сповістити виконком про заходи, вжиті власником до усунення причин забруднення повітря.

Видання «Трибуна-Бровари» звернулось за коментарями до головного спеціаліста з питань екології БМР Юрія Жимайлова. Коментуючи ситуацію зі скаргою мешканців, пан Жимайлов повідомив: «Конкретних висновків надати поки що не можу. Ми зробили запит до власника на надання додаткових документів, розглянемо документи – буде видно». На питання журналіста видання про те, чи опломбовано твердопаливні котли, чиновник зазначив: « Навіщо котли опломбовувать? А як туди завантажувати тирсу чи інше паливо? Ми не маєм поки що підстав зупинити роботу котлів. Лише після розгляду затребуваних документів ми зможемо винести рішення».

Свою думку стосовно даної проблеми має власник готельно-ресторанного комплексу «Вєнський» Юрій Кальчевський і вже направив до виконкому звернення стосовно перевірки підприємства.

Телефоном керівник комплексу розповів про власні розрахунки теплової потужності котлів у порівнянні з мікрорайоном та кількістю викидів шкідливих речовин: «Чому не враховуються викиди газових котлів  та колонок приватного сектору? Викидів від згорання газу не видно, а від твердопаливних – помітно. Деревина потрапила чуть сирувата – і вже пішов дим. Викиди від нашого котла приблизно дорівнюють викидам 5-6 приватних будинків. Крім того біля кількох будинків по вул. Амосова люди викопали ями і закидають туди все сміття підряд для спалювання. Це відбувається з року в рік приблизно з 2006 року. Під час перевірки еколог на ці повідомлення не відреагував…Зараз ми подали заявку на розробку дозволів на викиди забруднюючих речовин, будем робить заміри, оформлять паспорт. Котел, який у нас встановлено вироблений в Україні і ми не спалюємо нічого забороненого…Поряд нас стоянка для поліклініки на 100 машин – оце викиди! Крім того, у мене ж не хімічне виробництво…Я даю людям 30 робочих місць і щорічно сплачую податків до міського бюджету близько 500тис. грн.…Якщо я визнаю , що у мене немає дозвільних документів, це не означає, що я їх не зроблю…».

Зрештою, це не перший випадок, коли жителі Броварів скаржаться на забруднення. У виданні «Трибуна-Бровари» публікувалося кілька матеріалів на цю тему.  Скарги у соціальних мережах на нестачу кисню у місті з’являються щодня. Характер скарг набуває масовості і їх наявність вже не залежить від пори року.

Палять у холод і у спеку. Палять пластик, листя чи гуму, загалом все, що горить чи тліє. Палять на приватних подвір’ях та на потужних твердопаливних котельнях. Палять безсоромно вдень та під покровом ночі. Разом зі сміттям «згорає» і наш шанс на вільний подих.

Перелік заходів боротьби із забрудненням атмосфери:

1) Архітектурно-планувальні заходи пов’язані з правильним взаємним розміщенням джерел викидів і житлової забудови з урахуванням напрямку вітру, облаштуванням навколо промислових підприємств зелених зон тощо.

2) Інженерно-організаційні заходи спрямовані на зниження інтенсивності руху автотранспорту, будівництва об’їзних та окружних доріг навколо міст і населених пунктів, спорудження різнорівневих розв’язок на перехрестях доріг, збільшення висоти димових труб для кращого розсіювання пилогазових викидів в атмосфері.

3) Екологізація виробництв, а саме впровадження безвідходних та мало відхідних технологій, дає змогу значно знизити рівень забруднення атмосфери.

4) Високотехнологічні заходи очистки викидів. Існують різні методи очистки викидів від твердих, рідких і газоподібних домішок. На основі цих методів розроблено багато пристроїв та приладів, комплексне використання яких забезпечує очищення пилогазових викидів.

Подібні  алгоритми боротьби за чисте повітря нині вивчають навіть школярі… Та чи будуть вони колись втілені у броварському повсякденні чи ми й далі житимемо «без продиху»?

 

Поділіться.

Залиште відповідь