Екологія міста: як життя в суцільному «чаді» позначається на здоров’ї

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Забруднення повітря — це один з основних видів антропогенного впливу на довкілля. Його дія полягає у викиді в атмосферу хімічних речовин, твердих часточок і біологічних матеріалів, здатних завдати шкоду людини або іншим живим організмам. Часто забруднюючий ефект діє непрямим чином і проявляється лише з часом.

Сумний світовий досвід…

Шкідливу дію забрудненого атмосферного повітря на здоров’я населення було доведено на прикладі відомих токсичних туманів у містах Європи та Америки.

Впродовж лише кількох днів в умовах холодної погоди за відсутності вітру під час «великого лондонського смогу» в грудні 1952 р. в Лондоні померло 4000 осіб ( з числа немовлят, людей похилого віку та хворих на респіраторні захворювання) , а ще декілька тисяч людей загинуло в наступні 3 місяці.

За більш пізніми даними британські вчені називають кількість загиблих у Лондоні в результаті утворення смогу до 12 тис. осіб. У Великобританії цей випадок спровокував зміни в законодавстві в тому числі прийняття Закону «Про чисте повітря» 1956 року. Для всього світу «лондонський смог» напряму пов’язав антропогенне забруднення атмосфери зі станом здоров’я людей.

1971 р. під час фотохімічного смогу в Токіо до лікарні потрапило близько 8000 отруєних людей. Безпосередньою причиною смерті була серцево-судинна недостатність.

Підвищена захворюваність і смертність населення у зв’язку з токсичними туманами зафіксована в багатьох містах, зокрема Лос-Анджелесі, Сан-Франциско, Сіднеї, Йокогамі, Нью-Йорку та інших містах. Випадки утворення токсичних туманів стали першим сигналом, що свідчив про шкідливий вплив атмосферних забруднень на організм людини.

Загальні відомості щодо впливу атмосферного забруднення на людський організм…

Враховуючи багаторічний досвід екологами та медиками доведено прямий зв’язок між інтенсивністю забруднення повітря і станом здоров’я, а також ростом хронічних неспецифічних захворювань, зокрема таких, як атеросклероз, хвороби серця, рак легень тощо. Токсична дія компонентів атмосферного аерозолю розповсюджується  на органи дихання, сприяючи виникненню респіраторних захворювань, катарів верхніх дихальних шляхів, ларингіту, ларинготрахеїту, фарингіту, бронхіту, пневмонії. «Атмосферні забруднювачі» можуть стати причиною серцево-судинних захворювань та  зумовлювати виникнення віддалених наслідків, тобто мають мутагенну, канцерогенну, алергенну, ембріотоксичну і атеросклеротичну дію.

Систематичне вдихання фотооксидантів стає причиною зменшення маси тіла, зниження активності ферментів у крові і зниження потреби в кисні, зменшення вітамінного балансу, а також патологічних змін у внутрішніх органах і ЦНС.

Вплив окремих забруднювачів на організм людини…

Оксид сірки (SO2) — безбарвний газ з гострим запахом, вже у малих концентраціях зумовлює неприємний присмак в роті, дратує слизові оболонки очей і дихальних шляхів.

Забруднення атмосферного повітря діоксидом сірки частіше призводить до виникнення таких захворювань, як хронічний і астматичний бронхіт, бронхіальна астма, емфізема легень. Такі явища особливо характерні для дітей, у яких відсутній чинник професійних шкідливостей і паління, а також відсутні несприятливі чинники, пов’язані з попередніми роками життя.

Оксид вуглецю (СО) — безбарвний газ, що не має запаху. Впливає на нервову і серцево-судинну систему, викликає задуху.

Оксид вуглецю міститься в атмосферному повітрі в кількостях, здатних підвищити вміст карбоксигемоглобіну, що погіршує стан тканинного дихання, негативно впливає на функцію ЦНС і серцево-судинної системи. Наявність оксиду вуглецю в організмі стає причиною скарг, на головний біль, запаморочення, порушення сну, зниження пам’яті і уваги, задишку, біль у ділянці серця тощо.

У процесі спалювання бензину з антидетонаційними добавками у двигунах внутрішнього згорання утворюються галогенідні, оксигалогенідні та оксидні сполуки плюмбуму (свинцю), що надходять в атмосферу з вихлопними газами у вигляді аерозолів.

Наростаюче забруднення повітря свинцем сприяє накопиченню його в печінці, селезінці, нирках та інших органах. Свинець, що міститься у відпрацьованих газах автомобільного транспорту, прискорюючи розпад еритроцитів, діє як протоплазматична отрута. Свинцеве отруєння викликає також функціональні зміни вищої нервової діяльності. Основними скаргами внаслідок свинцевого отруєння є головний біль, запаморочення, підвищена роздратованість, швидка втомлюваність, порушення сну.

Вуглеводні (пари бензину, метану і так далі). За характером впливу на організм людини розрізняють 2 групи: подразнювальні й канцерогенні.

Подразнювальні вуглеводні наркотично впливають на центральну нервову систему (викликають запаморочення і тому подібне) та згубно діють на слизові оболонки. Вуглеводні канцерогенної групи — є найнебезпечнішими для здоров’я людини, особливо шкідливий бензапірен. При тривалій дії на людину альдегіди викликають роздратування слизистих оболонок очей і дихальних шляхів, а при підвищенні концентрації — викликають головний біль, слабкість, втрату апетиту, безсоння.

Довготривале забруднення повітря відбивається також на генетичному апараті людини. Це призводить до зниження народжуваності, народження недоношених або ослаблених дітей, до їх розумової та фізичної відсталості тощо. Генетичні наслідки атмосферного забруднення будуть проявлятися ще багато десятиліть.

Чим же дихають броварчани?

Представляючи вище шкідливі домішки в атмосферному повітрі  ми невипадково «оминули» увагою одну з забруднюючих речовин – діоксид азоту. Саме цей компонент є фаворитом по своїй кількості в аерозольній суміші, яку вдихають жителі Броварів.

За даними спостережного посту Центральної геофізичної обсерваторії (ЦГО) в місті Бровари, протягом 2014-2017 років ЩОМІСЯЧНО спостерігається вміст діоксиду азоту, що перевищує середньодобові значення ГДК забруднюючих речовин для населених пунктів:

Документальні матеріали ЦГО надані редакції «Трибуна-Бровари» депутатом Броварської міської ради Іриною Веремчук.

Діоксид азоту характеризується високою токсичністю. У повітрі, навіть перебуваючи у відносно невеликих концентраціях, здатний приводити до істотних змін в організмі людини. Є гострим подразником та характеризується загально токсичною дією. Впливає в основному на органи дихальної системи. Залежно від концентрацій спостерігаються різні наслідки — від слабкого подразнення слизових оболонок очей і носа до набряку легень. Також може призводити до змін складу крові, зокрема, сприяє зменшенню вмісту гемоглобіну.

Навіть якщо концентрація діоксиду азоту буде невисокою, люди здатні відчувати його специфічний запах. Проте, вдихаючи домішку протягом 10 хвилин – здатність відчувати її запах втрачається. При цьому спостерігаються неприємна сухість в горлі і подразнення слизової, погіршення здібності людини бачити в сутінках. Втрачається можливість пристосування до відсутності світла.

Вплив на органи дихання

Результатом впливу великих концентрацій оксидів азоту може бути набряк легень. Тобто, при попаданні в організм і взаємодії з вологою діоксид та оксид азоту утворюють азотисту і азотну кислоти, що роз’їдають стінки альвеол легень. Вони, як і кровоносні капіляри, стають легко проникними. В результаті сироватка крові потрапляє в порожнину легень. При вдиханні повітря з рідиною утворюють піну, яка порушує нормальний газообмін, що призводить до виникнення набряку легень. При тривалому впливі окисів азоту людина стає більш сприйнятливим до патогенних організмів, які викликають хвороби дихальних шляхів. Погіршується опірність легень до бактерій, розширюються альвеоли, клітини в корінцях бронхів, частіше спостерігаються бронхіти, запалення легень та ін. У людей, що страждають серцево-судинними захворюваннями і хронічними хворобами дихальних шляхів, легше розвиваються ускладнення у разі виникнення короткочасних респіраторних інфекцій, оскільки у них більше розвинена чутливість до прямих впливів такого з’єднання, як діоксид азоту.

Інші наслідки

Азотиста кислота, що утворюється при взаємодії з вологою в дихальних шляхах, вступає в реакцію з лужними компонентами тканин, перетворюючись в результаті в нітрити та нітрати. Вплив цих речовин викликає ряд негативних наслідків. Так, нітрити, всмоктуючись у кров, призводять до пригнічення центральної нервової системи, утворення метгемоглобіну, гемолізу, білірубінемії, розширюють кровоносні судини, знижують артеріальний тиск і ін. Нітрати ж при знаходженні в кишківнику здатні трансформуватися в канцерогенні речовини — нітрозаміни. Згідно ряду літературних джерел, вплив двоокису азоту на організм людини знижує його опірність до захворювань, призводить до кисневого голодування тканин.

Особливо гостро це проявляється у дітей. Також діоксид азоту сприяє підвищенню дії канцерогенних речовин і виникнення в результаті цього злоякісних новоутворень. Деякі з дослідників пов’язують підвищену смертність від ракових і серцево-судинних захворювань в певних районах з високим вмістом NO2 в повітряному середовищі.

Медичні наслідки забруднення броварського повітря…

Інформаційні дані з екологічних статей та підручників, які здебільшого сприймаються як «страшилки», нажаль підтверджуються статистикою захворюваності населення Броварів, як дитячого так і дорослого.

Так, протягом ідентичного періоду часу (2014-2016 роки) кількість захворювань зростає по показникам як дорослого так і дитячого населення (окремі класи захворювань):

Невтішним є й той факт, за даними КЗ БМР «Броварський міський центр первинної медико-санітарної допомоги», щороку зростає кількість пацієнтів, що звернулись «з діагнозом вперше», які за незадовільного стану броварської медицини та низької фінансової спроможності населення за рік-два стануть «хронічно хворими».

Нехтування превентивними заходами в сфері екології та відсутність реальної діяльності органів місцевої влади в частині організації і функціонування системи заходів щодо охорони атмосферного повітря загрожує життю та здоров’ю містян. Тому, практично все міське населення Броварів, а особливо діти, які дуже чутливі до токсичних речовин, вимушені дихати «повітряною сумішшю», що здатна отруювати організм.

Поділіться.

Залиште відповідь