Громадська рада: приватні дитсадки – не завжди синонім якості

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Питання, яке викликало жваве обговорення під час чергового засідання Громадської ради при управлінні освіти 25 січня, – функціонування приватних дитячих садків. Як стверджують в управлінні, у приватних дитсадках не все так ідеально, як думають батьки. Найпершим показником є той факт, що переважна більшість приватних закладів Броварів працюють без ліцензії. Та й перевірити їх немає можливості, позаяк на перевірку бізнесу триває мораторій. Як змусити приватні дитсадки, які працюють без ліцензії, діяти в законодавчих рамках?

На порядок денний засідання Громадської ради при управлінні освіти 25 січня винесли два питання: зміни до Положення «Про конкурсний відбір керівників закладів освіти» та вивчення питання надання освітянських послуг в неліцензованих закладах (ФОПах).

На попередньому засіданні ГР заступник голови Громадської ради Вікторія Гурт запропонувала внести зміни до положення «Про конкурсний відбір керівників закладів освіти», зокрема, щоб голос більшості представників робочого колективу, яким, власне, і працювати з майбутнім керівником, враховувався як «+1» голос. Раніше цей голос був лише дорадчим і під час конкурсного відбору не враховувався. Тож члени ГР вирішили  написати в Броварську міськраду клопотання з проханням внести зміни у Положення «Про конкурсний відбір керівників закладів освіти», а депутати на сесії міськради мають ці зміни затвердити.

Ірина Туник

За даними управління освіти, у місті зареєстровано 11906 дітей віком від народження до 7 років. З них 1703 дітей – 2015-2017 р. народження. Охоплено дошкільною освітою 81,4% дітей. На черзі в ДНЗ дітей 5-річного віку немає.

Як повідомила завідуюча відділом дошкільних, позашкільних навчальних закладів, виховної роботи управління освіти і науки Ірина Туник, окрім того, що мережа закладів дошкільної освіти м.Бровари налічує 20 ДНЗ комунальної форми власності (5560 дітей – 184 групи),  ще чотири заклади приватної форми власності отримали ліцензію і діють відповідно до законодавства. Це:

 • ТОВ «Сеалія» – 12 дітей;
 • ТОВ «Speak English» – 90 дітей;
 • ТОВ «Клуб щасливої родини «Слоненятко-Сонечко» – 48 дітей;
 • ТОВ «ДНЗ «Дивомісто» – 12 дітей.

Загалом – 162 дітини.

Однак по місту виявлено 11 закладів, які не мають ліцензій, але освітню діяльність проводять. Це:

 • Дитячий клуб «Умничка» – вул. Злагоди, 14;
 • християнський дитячий садок-школа «Фокус-покус» – вул. Чорновола, 2-А;
 • центр розвитку дитини «Лілея» – вул. Симоненка, 4;
 • сімейний центр «Розмарин» – вул. Київська, 197;
 • дитячий садочок «Золотий місточок» – вул. Київська, 197;
 • дитячий клуб «Наше сонечко» – бульв. Незалежності, 14;
 • дитячий клуб «Совушка» – вул. Гагаріна, 4;
 • Центр дитячої психології «Чудо Чадо» – вул. Марії Лагунової, 18-Б;
 • дитячий садок «Сонечко» – вул. чубинського, 38-А;
 • дитячий садок для дітей від 3 до 6 років «Kids Hab” – вул. Шевченка, 10-А;
 • дитячий садок «Мандаринка» – вул. Київська, 265/2.

Однак, запевняє Ірина Туник, «нелегалів» у Броварах значно більше. Як зазначила завідуюча відділом, в управлінні освіти зацікавлені в діяльності приватних закладів, адже вони допомагають розвантажити комунальні дитсадки, але усі приватні заклади повинні мати ліцензію на провадження своєї освітньої діяльності. Цього вимагає і розділ ІІІ, ст.22 нового Закону України  «Про освіту».

Як зазначила Ірина Туник, ліцензії на провадження освітньої діяльності надають у департаменті освіти, а контролювати та перевіряти діяльність приватних дитсадків управління освіти не має повноважень, лише може надавати рекомендації та консультації, що, власне, і роблять. У майбутньому контроль за приватними закладами здійснюватимуть Інституційні аудити, та поки їх немає, єдиний, хто може мати хоча б елементарний вплив на приватні дитсадки – управління праці, яке може накласти штраф за не відповідність документів.

За словами Ірини Туник, приватні заклади, які мають ліцензії, звертаються в управління освіти за консультаціями, тож можна зрозуміти, що працюють вони відповідно до освітніх програм. Однак, що твориться в інших приватних закладах – сказати складно, зауважила завідуюча, позаяк на свою територію представників управління освіти вони не допускають і не зрозуміло наскільки вони розвиваються і чи не загрожує їхня діяльність життю та здоров’ю дітей. Так, близько двох років тому після пожежі в будинку для престарілих у Літочках, управління освіти створило комісію для перевірки приватних навчальних закладів, але в частині дитсадків їм двері навіть не відкрили. Зокрема, на вул. Злагоди, 14 – дитячий клуб «Умничка».  

Голова Громадської ради Оксана Попова запропонувала звернутися до міського голови з проханням надати ГР дозвіл на перевірку приватних закладів спільно з представниками прокуратури, поліції, СЕС. До того ж, минулого тижня під час оперативної наради медичні служби повідомили про факт захворювання дитини на кір у приватному садочку. Але Ігор Романенко нагадав, що з 1 січня діє мораторій на перевірки бізнесу (п.9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік»  №2246-VIII від 07.12.2017).

Ігор Романенко

За словами Ірини Туник, нині головне завдання – донести до приватних закладів необхідність їх функціонування згідно закону: мати наявність затверджених програм, відповідної освіти у вихователів, трудових книжок. Так, як стверджує завідуюча відділом, у мережі закладів «Мандарин» свідки зафіксували грубі порушення, що стосуються харчування. Також пані Ірина згадала дитсадок «Сонечко» на вул. Старотроїцькій, де кілька років тому також було виявлено значні порушення, що стосувалися виховання та харчування  дітей. Після розмов представників управління освіти з керівництвом дитсадка, заклад свою діяльність припинив. Тому члени ГР вирішили максимально зібрати відомості про приватні дитсадки, які працюють без ліцензії, та вивчити ліцензійні умови.

Також члени ГР вирішили через «Трибуна-Бровари» звернутися до батьків:  перед тим, як віддавати дитину у обраний приватний заклад, не забудьте поцікавитися наявністю в дитсадку ліцензії. На сьогодні на провадження освітньої діяльності в Броварах мають офіційний дозвіл лише 4 заклади, насправді ж їх у місті втричі більше. Як там навчають та виховують вашу малечу – ніхто не знає, і ніхто не може гарантувати, що там безпечно для їхнього здоров’я та життя. Однак тільки батьки несуть персональну відповідальність за життя та здоров’я своїх дітей. І пам’ятайте: не завжди великі гроші синонім слова «якість».

На всі запитання, що стосуються дошкільнят, обіцяють надати повну та ґрунтовну  відповідь у дошкільному відділі управління освіти за тел.: 6-17-00.

Наступне засідання Громадської ради призначено на 22 лютого 15 год.

Фото – авторки

Поділіться.

Залиште відповідь