Григорій Квятковський. У краєзнавчому музеї презентували історію видатного поляка із Броварів − ФОТО

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Цієї суботи, 10 листопада, в Броварському краєзнавчому музеї відбулася презентація історії життя визначного поміщика, вченого, громадського діяча та колекціонера польського походження Григорія Квятковського. Несподіванкою для присутніх стала новина про вихід у світ брошури, присвяченої цій особистості. Над дослідженням історії працювала краєзнавиця Марія Овдієнко, яка і розповіла під час заходу про нововідкриті факти. Презентацію відвідали броварська та білоцерківська польські громади, а також консул Польщі в Україні.

Зі слів Марії Овдієнко, як доля закинула польську родину Квятковських в Україну − невідомо. Батьки Григорія жили в Броварах, у нинішньому історичному центрі міста на Розвилці. Сім’я належала до найшанованіших у Броварах. Батько був землевласником і купцем. А про матір відомо лише те, що вона перебувала в лавах Товариства Червоного Хреста. Родина мала землю в центрі Броварів, великий сад, кілька будинків.

Іще донедавна навіть не знали, як виглядав Григорій Квятковський. Єдину відому фотографію у 2011 році дослідникам передала Любов Сошко. Жінка мешкала в будинку Квятковських, її родина доглядала сестер Григорія.

Єдина відома світлина Григорія Квятковського, зроблена у фотоательє Меньчинського в Києві

На жаль, досі немає жодного наукового дослідження про життя і діяльність цієї непересічної багатогранної особистості, – зазначає краєзнавиця. Григорій Квятковський був лікарем-практиком і науковцем у галузі медицини. Протягом 33-х років він очолював бактеріологічну лабораторію Олександрівської лікарні в Києві. Під його орудою лабораторія стала одним зі значних практичних і наукових центрів медичної галузі.

Водночас польське походження не завадило Григорію Квятковському стати на бік українського відродження у дореволюційні часи і в період утворення УНР. Діяч був активним членом організації «Стара громада» та київського товариства «Просвіта». Він співпрацював, зокрема, із Лесею Українкою, Оленою Пчілкою, Миколою Лисенком, Володимиром Винниченком, підтримував тісні зв’язки із актрисою Марією Заньковецькою.

Марія Овдієнко розповідає про “Стару громаду”, членом якої був Григорій Квятковський

Окрім того, Григорій Квятковський був одним із найвідоміших в Україні колекціонерів свого часу. Його приватна колекція налічувала близько 700 творів видатних митців українського та зарубіжного образотворчого мистецтва. Зараз експонати перебувають у Національному художньому музеї та Національному музеї мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків. Однак 70 із них вивезли німці в часи нацистської окупації. Їхня доля невідома.

Під час розповіді Марія Овдієнко вказала на місце, де був розміщений маєток Квятковських. Це – територія біля нинішнього Броварського відділу поліції. На сьогодні зберігся лише один будинок – по вул. Ярослава Мудрого, 32. Зараз там перебуває обласне управління статистики. Як зазначає краєзнавиця, врятувати цей залишок пам’яті про Квятковських удалося лише завдяки спільним зусиллям дослідників і броварських депутатів. Вони не дозволили забрати ділянку із власності міста.

Дослідники мріють не лише зберегти цей будинок, а й відремонтувати його та відкрити для нащадків музей Григорія Квятковського. Фото – Дмитро Карпій

Зі слів присутніх, будинок перебуває в жахливому стані та потребує ремонту

Іншим будинкам маєтності пощастило менше. Останній із них знищили лиш декілька років тому – на цьому місці тепер багатоповерхівка. Причому від старої будівлі не залишилось навіть фото, адже зруйнували її раптово, – вказує Марія Овдієнко. Іще одна споруда була на місці нинішнього поліційного відділу. Свого часу, кажуть люди, там також перебувала радянська міліція.

Той самий будинок і вишикувані міліціонери

Ще в одному будинку маєтності донедавна діяла музична школа. Раніше це був Будинок піонерів, кінотеатр і, навіть, конюшня. А у дворі, за районною бібліотекою, до 1970-х років стояв інший будинок Квятковських. У його частині жили люди: саме там мешкали і дві сестри Григорія. В іншій частині функціонували фтизіатричне відділення місцевої лікарні та стоматполіклініка. Будинок розібрали, добротне дерево з нього продали на приватну забудову, людям надали квартири.

Марія Овдієнко відзначила, що епоха забуття має змінитись епохою дії. Єдиний будинок потрібно зберегти для нащадків, відремонтувати та відкрити в ньому музей Григорія Квяткоського. Дослідниця попросила польського консула допомогти в цьому питанні – звернутися до українських органів влади зі свого боку. Краєзнавиця зауважила, що у світлиці можна було би зорганізувати вільний простір, у якому могли би працювати і представники польської громади.

Очільниця броварського польського товариства «Родина» Олена Новак вказала, що в залі є чиновники обласної влади. І звертатися треба саме до них.

Консул Польщі Яцек Гоцловський подякував організаторам заходу та пані Марії за таку ґрунтовну роботу. Представник сусідньої держави відзначив, що історія польсько-українських відносин – це не лише війни, а і співпраця. Дипломат повідомив, що замість запланованих 100 штук типографія віддрукує 500 екземплярів брошури про Григорія Квятковського. Зі слів присутніх стало зрозуміло, що польська сторона допомогла видати цю працю.

Як виявилось, до виходу у світ була запланована брошура про Григорія Квятковського за авторством Марії Овдієнко. Перші екземпляри з’явились у музеї цього ж дня. Мови видання – українська та польська

Після презентації учасники заходу отримали по екземпляру брошури та поспішили на обід, щоби встигнути на концерт. Саме зараз у Броварах триває фестиваль польської культури.

Поділіться.

Залиште відповідь