Як зрозуміти, що людина тоне, врятувати її та не потонути самому

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Із початку літа в Україні потонуло 188 людей, із них 34 – діти. Зокрема на Броварщині вода забрала життя двох чоловіків. Поради, як урятувати потопельника і запобігти нещасному випадку, облікувало Експресо.

За інформацією ДСНСників, найпоширеніша причина нещасних випадків на воді – недотримання правил безпеки. Зокрема, мова йде про купаннях в необладнаних для цього місцях і в стані алкогольного сп’яніння. У більшості випадків у зоні ризику перебувають чоловіки і діти. Чоловіки потрапляють в цю категорію через зайву самовпевненість, а іноді бажання поплавати після прийняття алкоголю або просто люблять плавати наодинці.

Діти не усвідомлюють небезпеки води і більш беззахисні.

Погода у +35 градусів змусила людей рятуватися від спеки в прохолодних водоймах, що збільшило статистику нещасних випадків. Із початку літа в Україні потонуло 188 людей, із них 34 – діти.  У Броварському районі вода забрала життя двох чоловіків – на озері біля зупинки «Ялинка» та у Требухові.

Запам’ятайте, якщо людина тоне:

1. Вона не кричить.

2. Її рот – на рівні води, а голова задерта.

3. Вона часто вдихає і видихає, вода заливає їй рот.

4. Її голова знаходиться низько у воді.

5. Рухи рук нагадують не гребки, а спроби вхопитися за що-небудь.

6. Погляд не зосереджений на одному предметі.

7. Волосся закриває обличчя, але людина не поправляє його.

8. Вона майже не рухає ногами і перебуває у воді у вертикальному положенні.

Якщо ви спостерігаєте ці ознаки у плаваючого, то у вас є від 20 до 60 секунд, щоб урятувати людину.

Як зрозуміти, що тоне дитина

У потопаючої дитини поведінка така ж, як і в дорослого: закинута голова, борсання руками. Але є кілька сигналів, які допоможуть зрозуміти, що з дитиною щось не так:

1. Тиша. Зазвичай, коли діти купаються або граються у воді, вони кричать. Якщо дитина затихла, то перевірте, чи все в порядку.

2. Спливають надувні круги і матраци. Якщо ви помітили порожній надувний круг чи нарукавники – озирніться навколо: можливо хтось із дітей вислизнув із них у воду і йому потрібна допомога.

3. Пам’ятайте, що дитина може потонути навіть у ванній. Не залишайте дітей без нагляду поруч із водоймами.

Як самостійно врятувати потопаючого

1. Розраховуйте свої сили. Якщо ви впевнені в своїх силах, то можете спробувати врятувати людину самостійно. Майте на увазі, що одного тільки плавання недостатньо, потопаюча людина (навіть дитина) здатна затягнути за собою навіть професійного плавця.

2. Підпливайте до потопаючого ззаду, не давайте йому схопитися за вас.

3. Якщо потопаючий схопив вас за руки, ноги чи голову, намагайтеся відразу ж звільнитися. Наприклад, якщо потопаючий схопив вас за руки, спробуйте вирвати їх за допомогою перекиду під водою.

4. Навіть якщо ви намагаєтеся звільнитися від захвату потопаючого, будь-який поштовх людини має направляти потопаючого вгору.

5. Якщо не вдається відразу звільнитися, не витрачайте свої сили – відпливіть від потопаючого на невелику відстань. Щоб відплисти, пірніть глибше і пливіть під водою – потопаючий швидше за все вас відпустить. Перевівши подих, спробуйте знову підпливти до людини зі спини.

6. Є кілька способів, як тримати потопаючого, щоб не потонути самому. Перевернути потопаючого на спину, взяти його під пахви або за голову в районі вух і тягнути до берега, працюючи ногами.

7. Головне під час транспортування – тримати голову потопаючого над водою. Як тільки людина почне отримувати кисень, його рефлекторні хапання можуть припинитися.

Що робити на суші

Не забувайте, що навіть після порятунку потопаючий все ще перебуває в зоні ризику.

1. Коли жертва виявилася на суші, в першу чергу слід оцінити її стан і знайти пульс. Якщо ви досі не викликали службу порятунку чи швидку допомогу, саме час це зробити, навіть якщо людина в свідомості і каже, що добре себе почуває.

2. Якщо у людини є пульс і вона у свідомості, покладіть врятованого на спину так, щоб його голова перебувала нижче ніг. Зніміть із нього мокрий одяг, укутайте у що-небудь тепле і дайте гарячий чай.

3. Якщо у людини є пульс, але вона без свідомості, намагайтеся привести його до тями за допомогою нашатирного спирту, поплескування по обличчю. Переконайтеся, що є дихання. Переверніть людину на бік, щоб виходила вода, щоб вона знову не захлинулася.

4. Якщо у жертви немає пульсу, тоді вам доведеться повертати її до життя до приїзду рятувальників. Переконайтеся, що рот врятованого очищений від блювотної маси, піску або водоростей.

Порятунок людини, у якої зупинився пульс

Подальші дії повинні відбуватися дуже швидко. Щоб позбутися води в легенях, перекиньте врятованого через коліно, щоб він висів головою вниз. Однією рукою притримуйте голову, іншою – тисніть на лопатки. Якщо вода все одно не виходить, просуньте свої пальці до рота врятованого і натисніть на корінь язика.

Потім почніть робити штучне дихання. Для цього покладіть людину на спину і закиньте їй голову. Вдувати повітря зі свого рота до рота врятованого, затиснувши їй при цьому ніс. За хвилину має бути 12-14 вдувань, доки легені людини не почнуть працювати самостійно.

Одночасно зі штучним диханням, почніть робити масаж серця. Для цього покладіть одну долоню поверх іншої і розмістіть їх на нижній частині грудної клітини. Тоді ритмічно натискайте на неї з частотою 60-70 натискань за хвилину. Якщо ви надаєте першу допомогу самостійно, то робіть один вдих на 5 масажних поштовхів.

Зрозуміло, що рахувати, скільки вийшло поштовхів на хвилину, а скільки вдихів в такій ситуації складно. Більшість інструкторів із надання першої допомоги радять запам’ятати пісню группі Bee Gees під назвою  «Stayin ‘Alive». Саме в такому темпі слід робити непрямий масаж серця.

Якщо в цей момент почне виходити вода, яка не вийшла раніше, то переверніть врятованого на бік і дайте воді вийти.

Що робити, щоб не потрапити до зони ризику

У Державній службі України з надзвичайних ситуацій радять:

1. Плавати і відпочивати на спеціально облаштованих пляжах

2. Ніколи не пірнати в незнайомих місцях

3. Не залишати дітей без нагляду біля води

4. Не запливати далеко і не плавати поодинці, особливо якщо не впевнені у своїх силах.

5. Не заходити в воду в стані алкогольного сп’яніння.

6. Не підпливати до кораблів, човнів і катерів.

7. Температура води має бути не менше 17 градусів. Плавати максимум 20 хвилин.

8. Слідкувати за штормовими попередженнями. Не виходити на човнах на воду при сильному вітрі.

9. У разі виникнення надзвичайної ситуації – викликати службу порятунку за номером 101.

Читайте також

  1. На озері біля «Ялинки» рятувальники виловили тіло потопельника. ФОТО
  2. Потопельник: озеро біля «Ялинки» знову забрало життя. ФОТО
  3. Смерть після купання в озері «Фірсових» у Княжичах
  4. У Требухові нетверезий чоловік потонув у власному ставку. ФОТО (+18)
  5. Смерть хлопчика від удару струмом і два потопельники в озерах – нещасні випадки тижня
Поділіться.

Залиште відповідь