Конкурс на посаду керівників навчальних закладів. Думки уголос

Pinterest LinkedIn Tumblr +

8 серпня 2016 року може стати в певній мірі історичним днем для Броварів. Саме цього дня завершиться прийом документів усіх бажаючих взяти участь у першому в місті відкритому конкурсі на посаду керівника навчального закладу. Йдеться про дошкільний заклад «Казка», який відкривається у нашому місті.

Ще 13 жовтня 2015 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову про порядок призначення керівників навчальних закладів за конкурсом, а 5 липня 2016 року конкурсний відбір у Броварах впровадили відповідним рішенням виконкому, одначе, за ініціативи Громадської ради при управлінні освіти. Тож конкурс на посаду керівника дитсадка «Казка», що знаходиться в ІІІ мікрорайоні на вулиці Чорновола, стане дебютним, водночас, і показовим — наскільки місцевій системі освіти щодо відбору кадрів властиві такі якості, як відкритість та прозорість.

За повідомленням Управління освіти та науки, кандидат має бути громадянином України, вільно володіти державною мовою, мати вищу фахову педагогічну освіту на рівні спеціаліста або магістра, стаж педагогічної роботи не менше трьох років.

Для участі у конкурсі кандидат повинен надати в комісію такі документи:

  • заяву та мотиваційний лист про участь у конкурсі;
  • концепцію розвитку навчального закладу;
  • автобіографію;
  • заповнений особовий листок з обліку кадрів;
  • дві фотокартки розміром 4х6 см;
  • копію паспорта громадянина України;
  • копію документів про освіту, підвищення кваліфікації, присвоєння вченого звання, присудження наукового ступеня;
  • копію військового квитка (для військовозобов’язаних).

Чого очікувати від цього конкурсу і загалом від конкурсної системи, яка буде втілюватися на броварських теренах освіти і науки?

Ще у березні, посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2010 року «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики» та на постанову Кабінету Міністрів України від 13 жовтня 2015 року «Про затвердження порядку призначення на посаду керівників загальноосвітніх навчальних закладів державної форми власності» Громадська рада при управлінні освіти та науки попросила міського голову Ігоря Сапожка винести на розгляд сесії міськради проект «Про затвердження порядку призначення на посаду керівників загальноосвітніх навчальних закладів Броварської міської ради».

3

Однак, міський голова Ігор Сапожко, посилаючись на статтю 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (повноваження у сфері освіти, охорони здоров’я, культури, фізкультури і спорту), заявив що до повноваження міських рад не входить ухвалення таких рішень, і висловив доцільність затвердити порядок призначення на посаду керівників навчальних закладів рішенням виконавчого комітету.

2

Така відповідь була і цинічна (пан Сапожко зпропонував подавати на нього в суд, якщо Громадська рада не погоджується з його трактовкою чинного законодавства), і дивна, оскільки випадки, коли рішення ухвалювалися місцевими радами на той час уже були. Наприклад, в Ужгороді, Теплицькою районною радою Вінницької області, Орджонікідзевською міською радою Дніпропетровською радою, Бережанською районною радою Тернопільської області, Коростишівською районною радою Житомирської області, Фастівської районної ради Київської області, Сумською міською радою. Отож, це реально і можливо?!

До того ж, не забуваймо і специфіку саме Броварського виконкому — лише шість членів (замість варіанту, що пропонувала свого часу міська рада — по одному представнику від фракції та від громадських організацій). І це на 100 тисячне місто, та ще й у такому важливому аспекті, як наука і освіта.

У червні (до ухвалення рішення про призначення керівників навчальних закладів на конкурсній основі виконкомом), Громадська рада попросила надати для ознайомлення проект документу «Про затвердження Порядку призначення на посаду керівників навчальних закладів Броварської міської ради» та вказати час і дату, на якому мав розглядатися проект, аби передбачити участь у засіданні своїх представників.

Таке прохання було цілком логічним та справедливим, адже саме Громадська рада при управлінні освіти розробила проект рішення про порядок призначення керівників навчальних закладів. Проект передбачив конкурсний відбір та громадське обговорення кандидатів, що унеможливило б призначення директорів шкіл без урахування думки педагогічного колективу та батьків (за проектом, конкурсна комісія має такий вигляд: члени депутатської гуманітарної комісії, представники управління освіти, представники педагогічного колективу навчального закладу та представники керівників інших навчальних закладів міста, представники ГР при управлінні освіти та представники громадського об’єднання батьків цього навчального закладу).

Що з того вийшло — добре пам’ятаємо: проект рішення на сайті опублікований не був, текст проекту Громадській раді не надали, а саму Громадську раду на засідання виконкому не запросили.

Вже пізніше, як розповіла виданню «Трибуна-Бровари» громадська активістка, заступник голови Громадської ради при управлінні освіти і науки, один з ініціаторів впровадження відкритого конкурсу на посаду керівників навчальних закладів в м. Бровари, Надія Лещик, стало відомо, що проект документу «Про затвердження Порядку призначення на посаду керівників навчальних закладів Броварської міської ради» подали саме той, який розробляла Громадська рада при управлінні освіти і науки, однак, по-перше, суб’єктом подання проекту виступила не Громадська рада при освіті та науки, а Управління. А, по-друге, до Порядку проведення конкурсу ввели пункти, які з Громадською радою не погоджували.

Так у статті 9 Порядку призначення на посаду керівника навчального закладу Броварської міської ради Київської області говориться:

  1. Конкурсний відбір полягає у:

9.1. Поданні претендентом документів, що підтверджують відповідність кваліфікаційним вимогам, вказаним у п.6 Порядку.

9.2. Презентації концепції розвитку навчального закладу на зборах трудового колективу навчального закладу.

За результатами зборів до конкурсної комісії подається протокол, у якому шляхом таємного голосування визначається питання рекомендації на посаду керівника навчального закладу кандидатури претендента.

9.3. Поданні претендентом мотиваційного листа і концепції розвитку навчального закладу та проведенні ним презентації на засіданні конкурсної комісії.

9.4. Вивченні конкурсною комісією поданих документів.

Пункт про «таємне голосування» і є у цьому документі архіважливим, оскільки відразу ж закриває шлях до всього, заради чого цей проект створений — відкритості у конкурсних засадах при прийомі на роботу того чи іншого кандидата.

Система освіти і науки в країні, а особливо на місцевих рівнях побудована так, що педагоги у своїй більшості апріорі не хочуть а) вимогливих керівників, б) реформаторів. Подібного в системі освіти бояться як давнього китайського прокляття: «Щоб ти жив в епоху змін!».

Не дивно, що зберігаються принципи на кшталт, «подалі від начальства, поближче до кухні» або ж «чим гірше, тим краще». Причини ж, які штовхають представників благородної, але вкрай невдячної професії, до таких дій, зазвичай, криються у тиску адмінресурсу, який найбільший якраз у бюджетних сферах.

Система ж «таємного голосування» дає повну безкарність за можливий «договірняк» «бортонути» неугодного чи непотрібного кандидата. А серед них можуть бути і непідробні патріоти міста, і принципові керівники, і реформатори, і люди з креативним мисленням. Всіх їх можна залишити поза перемогою: відповідальності — 0, покарання — жодного! Може саме цим пояснюється відсутність проекту на сайті, ухвалення рішення «потайки», без анонсу і запрошення представників Громадської ради при управлінні освіти? Хоча відсутність проектів рішень виконкому для сайту Броварської міської ради то вже стало нормою.

Також відзначимо, що виконком викинув пункт про обрання голови конкурсної комісії на перших зборах комісії шляхом голосування більшістю голосів. В управлінні освіти і науки, коли представники Громадської ради погоджували текст, сказали, що головою повинна автоматично бути начальник Управління. “Цей пункт ми внесли у кабінеті заступника начальника Управління освіти і науки пані Стельмах, а прийнятому документі його вже не було.

«Залишається сподіватися, що вчителі не забудуть, що вони є прикладом незалежності і гідності для наших дітей, і не дозволять, щоб їм нав’язували, за кого треба голосувати. Віримо, що педагоги та наставники керуватимуться намірами зробити освіту кращою і прогресивнішою, а не обиратимуть стагнацію, аби лиш ними керував хтось свій і нічого не міняв», — зазначила пані Надія Лещик.

Поділіться.

Коментарі закриті.