Куди подіти листя та сміття в приватному секторі: майстер-клас. ФОТО

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

 Фото А. КозловоїАвтор: Ангеліна Козлова

Редакція сайту може не поділяти погляди авторів та не несе відповідальності за інформацію, опубліковану в розділі «Блоги». Відповідальність за зміст, достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори текстів, розміщених у розділі «Блоги».

На тему, як правильно позбутися листя та сміття в приватному секторі, за останній час з’явилося стільки дописів у соціальних мережах, що, здається, ця  тема стала глобальною. Я вирішила сама розібратися з цією темою. І з’ясувала, що проблеми немає взагалі. Тому підготувала коротку інструкцію, як це робить наше домогосподарство. Хочу почути зауваження: що ми робимо не так та чому не відчуваємо складнощів у поводженні з відходами?

Спочатку озвучу вихідні дані: ділянка має площу 5 соток, будинок – близько 70 м кв. На ділянці ростуть 9 дерев (з них два – дуже великих: горіх та груша, які заввишки з триповерховий будинок), а також із десяток кущів, близько 50 квітів та безліч бур’яну. Є тварини, які додають відходів, у т.ч. специфічних. Отже, почнемо зі звичайного сміття, яке є цілий рік.

  1. Відходи я сортую, і жодний шматочок органічних відходів не потрапить у сміттєве відро. Органічні відходи збираю у миску та виношу в компостну яму раз-двічі на день.

компостна яма

2.Звичайні відходи сортую. Макулатура поїде до свекрухи та буде використана для розпалювання пічки.

компостна яма

  1. Інші сухі відходи я виношу або на приймальний пункт на ринку, або ретельно упаковую та залишаю біля смітника – їх там знайдуть ті, хто їх заготовляє.

компостна ямаТаким чином, у сміттєвий кошик потрапляє виключно упаковка з супер-маркетів.

Більшість продуктів купую на ринку, куди вирушаю зі своїми  пакетами з тканини. Аналогічно купую крупи.

компостна ямаУ підсумку, пакет для сміття, який вивозять із приватного сектору, в мене може наповнюватися декілька тижнів. Пакет зберігається у дворі. Мені він не заважає: запаху немає, позаяк у ньому немає органічних відходів, тварини також не розривають через ту ж причину.

компостна ямаЩодо листя, плодів та бур’янів, то цього добра у нас вистачає.

Ось так виглядає одна з клумб.

компостна ямаОсь такі великі дерева є у нас: одних лише груш щороку виношу тонну-другу.

компостна ямаОсь так виглядає стара компостна яма – нею користувалися близько 3-х років. Ні, запаху немає. Є невеличкі мошки, але не постійно, а у сезон, коли збираємо груші-яблука. Якщо плоди перекривати травою, то взагалі запаху немає.

компостна ямаА ось на цьому місці також раніше була компостна яма, яка перетворилася на  ґрунт. Зараз тут рози і лаванда.

компостна ямаА ось новозбудована компостна яма цього року. Збудована вона з матеріалів, зекономлених повністю». Тобто з того, що просто знайшлося у дворі. «Будівництво» ями зайняло десь години дві. Майстрував чоловік, асистував – сусід. Ями вистачить, щонайменше, років на три. Яма у кінці городу, під горіхом, де через густу тінь не росте нічого, навіть бур’яни.

компостна ямаКуди подіти ґрунт із ями? Кожну весну я пересаджую квіти та кущі, і мені його навіть не вистачає. Чи впливає він на рослини негативно? На мої – ні, добрива вношу як у звичайний ґрунт.

А якщо немає хисту, місця, часу або бажання змайструвати таку собі яму, що тоді? Тоді треба знайти невеличку площу 1,5х1,5м на ділянці та просто складувати там листя. Є безліч агрономічних засобів ціною від 30 грн за одиницю, які без зайвих маніпуляцій перетворять ваші листя на родючий ґрунт вже до весни. Вам залишиться лише розрівняти цю купку.

Багато є дискусій про те, чи зобов’язана влада міста забезпечити місце для вивозу залишків сухої рослинності з приватного сектору? Я підтримала б таку ініціативу, але за умови дійсно відповідної культури мешканців. Але не маю ані найменших сумнівів, що вже на наступний день в органічні відходи потраплятиме побутове сміття, і через тиждень «міська компостна яма» перетвориться на купу побутових відходів. Тому є яскравий приклад: місцевий депутат Андрій Саук влаштував таку яму в своєму ЖК – БЕЗКОШТОВНО для усіх охочих, тож має щоденний клопіт із прибирання  з неї звичайного сміття.

Загалом, кожен має тверезо оцінити свої можливості: чи потрібно вирощувати на ділянці купу всього, якщо не вистачає сил або знань щодо утилізації рослинних залишків? Чи не варто обмежитися просто спортивним газоном, який навіть косити не треба?

Поділитись

Про Автора

Leave A Reply