Ліга місцевих лідерів: як броварська молодь вчилася бути депутатами

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Два тижні поспіль по суботах в малій сесійній залі Броварської міської ради збирались незвичні депутати. В рамках заходу «Ліги місцевих депутатів», що організували Молодь Демократичного Альянсу та ГО Ліга Інтернів, молоді дівчата та хлопці вчилися формувати фракції, створювати проекти рішень, домовлятися про їх прийняття на постійних комісіях та голосувати на сесії. Своїм досвідом з ними поділилися також діючі міські депутати Олег Берестовий та Андрій Саук, народний депутат Павло Різаненко та секретар міської ради Петро Бабич.

Ліга молодих лідерів – це інтелектуальна гра, що відтворює основні принципи роботи міської ради. Моделювання дозволяє учасникам на практиці відчути, як працює державний орган та депутати.

Олег Берестовий – координатор проекту

Зранку 10 листопада в малій сесійній залі перед юнацтвом виступили діючі депутати. Міський активіст та депутат Андрій Саук одразу поцікавилися, хто з присутніх знає “свого” представника інтересів на місцевому, обласному, районному рівні, а також у Верховній Раді. Пан Андрій зазначив, що більшість навіть дорослих людей не знають, хто їх представляє у владі. Але при цьому лише скаржаться на свої проблеми замість того, щоб щось змінити. Наприклад, звернутися до депутата свого округу.

Андрій Саук

Мешканці міста також не завжди усвідомлюють, що все те, що робиться в місті, — робиться за бюджетні кошти, тобто коли руйнують громадське майно на вулиці, то “пускають на вітер” і їхні власні гроші.

“У активістів є проблема, що вони хочуть змінити все одразу. Я теж вважав, що політика то брудна справа. Але мене переконала думка, що якщо я піду в бруд, то там буде хоча б одна біла, чиста цяточка. А якщо таких буде ще більше, то колись чорне і брудне перетвориться на чисте. З часом я зрозумів, що моя задача не боротися, а давати нову якість, “ – поділився своїм власним досвідом Андрій Саук.

Наступний спікер – Павло Різаненко – розповів про свій шлях від місцевого до народного депутата: “До цього я довгий час навчався в Америці, працював за кордоном і був шокований механізмом роботи місцевої ради. Я зрозумів, що є закон, а є традиції, так зване звичаєве право, і часто вони не співпадають.”

Пан Павло також поділився досвідом, як долав перші труднощі та розчарування: “Хороша людина — не професія. Одного бажання змінити ситуацію — замало, потрібно мати план дій та команду для його реалізації. Все робиться саме командою, немає героїв одинаків. В той же час для прийняття твого рішення потрібно шукати не тільки союзників, а й компроміс з тими, хто не подобається. Отож через спілкування треба шукати зв’язки.”

Павло Різаненко

Нардеп розповів про кумедні випадки роботи з виборцями: “До депутата звертаються завжди люди з якимись проблемами і може виникнути хибна думка — що це всі такі виборці.

Перед молоддю також виступив діючий секретар міської ради Петро Бабич. Він розповів, що входить в обов’язки секретаря: організація депутатських комісій для проведення чергових та позачергових сесій міськради. Пан Петро звернувся до молоді: “Ми жили в іншому світі і тоді депутати голосували всі питання так, як сказав головуючий. Ця звичка, те саме звичаєве право, вона сидить десь в головах і її потрібно міняти. Вам це легше робити, ви не жили в той час, ви інші, вам легше перебудуватися. Людям мого віку, старшим, це було набагато важче, деяким і до цього часу. Тому, якщо такі люди, як ви, будуть приходити в політику, ми швидше зробимо нашу країну кращою.”

Наймолодший депутат Броварської міськради Олег Берестовий розповів про особливості та правила балотування в міські депутати. На прикладі власного досвіду показав, чим відрізняються вибори старого та нового зразку, скільки потрібно коштів на виборчу компанію та де їх взяти.

Наприкінці першого дня молодь поділили на кольорові фракції. Кожна повинна була за тиждень обрати голову фракції, визначитись з ідеологією, а також розподілити членів по комісіях. Впродовж тижня молоді депутати писали проекти рішень для міста з бюджетом до 1 млн грн. Також 14 листопада учасникам Ліги молодих лідерів була організована екскурсія до Верховної Ради.

17 листопада молодь знов зібралась в сесійній залі та прийняла присягу, як справжні депутати. Було сформовано п’ять фракцій: “Рівність”, “МАК” (молодь активної країни), “НОВА”, «Об’єднані молоді ліберали» та фракція “Паштет”.

На посаду секретаря балотувалося три представника. Після їхніх виступів шляхом голосування було обрано міського голову та його секретаря.

Балотування на посаду міського голови або секретаря

З перевагою в один голос отримувач посади міського голови

Обрані міський голова та його секретар

На засіданнях постійних комісій — гуманітарної, комунальної та бюджетної — фракції представили дев’ять проектів рішень:

  1. Про будівництво велосипедної інфраструктури оповів: Колесеніков Я., голова фракції «МАК» );
  2. Про створення інноваційної вулиці (доповів: Приходько А., фракція «НОВА»);
  3. Про встановлення розумного економного LED освітлення пішохідних переходів з сенсорними датчиками (доповів: Кожушко В., голова фракції «Об’єднані молоді ліберали»);
  4. Про створення територій відпочинку у броварському парку «Перемога» (доповів: Герасименко М., голова фракції «ПАШТЕТ»);
  5. Про соціалізацію, дозвілля дітей з обмеженими можливостями, поліпшення їх фізичного розвитку (доповів: Паламарчук А., голова фракції «Рівність»);
  6. Про надання права на безкоштовний проїзд громадським транспортом усім пільговикам міста (доповів: Слесарь Л., фракція «МАК»);
  7. Про персоналізацію та адаптацію порталу БМР для покращення (полегшення) роботи міської влади та більш активної роботи містян над благоустроєм міста Бровари (доповів: Семистяга Т., фракція «НОВА»);
  8. Про встановлення контейнерів для сортування і подальшої утилізації вторинної сировини в межах міста Бровари (доповів: Слесарь Л., фракція «МАК»);
  9. Про встановлення сонячних батарей на 20 придорожніх ліхтарях, що розміщені вздовж вулиці Київської (доповів: Слесарь Л., фракція «МАК»).

Засідання постійних комісій

Обговорення проектів рішень та внесення правок

Секретар організовує роботу постійних комісій

Після опрацювання та внесення правок до проектів рішень було відкрито засідання міської ради. Деякі проекти мали безперечну підтримку більшості, деякі викликали питання та відмову. Найбільшу кількість голосів отримав проект “Про соціалізацію, дозвілля дітей з обмеженими можливостями, поліпшення їх фізичного розвитку” голови фракції «Рівність» Андрія Паламарчука, попри те, що проект мав найбільшу вартість в 800 тис грн.

Представлення проектів рішень на сесії

Голосування за проекти рішень на сесійному засіданні

Автор переможного проекту про інклюзивний дитячий майданчик – Андрій Паламарчук

Проект переможець

На завершенні заходу Олег Берестовий запевнив, що й надалі буде координувати проекти активної молоді, а проект переможець представить на розгляд сесії. Також він запропонував декілька дієвих засобів для реалізації ідей або актуалізації проблем в місті: долучатися до непартійних молодіжних організацій, таких як Молодь ДА та ГО “Сокіл”, брати участь в Громадському бюджеті, створювати петиції на сайті, лобіювати свої проекти постами в соціальних мережах та на сесійних засіданнях.

Аліна Ярмоленко, начальниця відділу сім’ї та молоді, брала активну участь в заході

“Це моделювання абсолютно точно відображає нашу сьогоднішню міську раду і суспільство в цілому, показує наскільки ми розвинені в демократичних процедурах. Виявилося складним те, що потрібно з кимось домовлятися, взаємодіяти, йти на якісь компроміси. Іноді ви приймали рішення з точки зору, що це мій проект і він має пройти, а не з точки зору, що це буде корисніше для міста. Тут включаються зовсім інші амбіції. Коли ми сидимо на диванах перед комп’ютером, ми зажди за демократію, за загальні блага для міста. А коли так трапляється, що люди попадають сюди, тут діють зовсім інші фактори, про які ми можливо не підозрювали. Навіть, якщо ти з самими хорошими намірами приходиш в міську раду або в політику чи починаєш займатися громадською діяльністю, не завжди ти залишишся з такими намірами й на фініші. Про це ми повинні говорити, щоб люди розуміли чому ті чи інші рішення приймаються,” – зробив головний висновок координатор проекту Олег Берестовий.

ФОТО – Поліна Главачек, Анастасія Руденко

Поділіться.

Залиште відповідь