Місто виділить 810 тис. грн службі переливання крові. Проте цього недостатньо

Pinterest LinkedIn Tumblr +

У результаті впровадження бюджетної децентралізації з 2017 року трансфузіологічне відділення (переливання крові) Броварської центральної районної лікарні фінансується з бюджету міста. Минулого року на програму “Підтримки служби переливання крові БЦРЛ та розвитку донорства в м. Бровари” місто виділило 490 тис. грн. Цього року заплановано підтримати Броварську службу переливання крові сумою фактично вдвічі більшою – 810 тис. грн. 

У рамках реформування служби крові, яка передбачена Угодою про асоціацію України з ЄС, у містах країни трансфузіологічні відділення поступово закриваються, натомість формуються єдині обласні центри крові. Загалом на Київщині у 25 районах залишилося лише 6 таких відділень. Одне з них – у Броварах. На Київщині функціонує єдиний Київський обласний центр крові з філіями у Білій Церкві, Переяслав-Хмельницькому та на вул. Богоутівська,1 (м.Київ). Наприклад, якщо в Борисполі немає відділення переливання крові і там використали 10 її компонентів, то 10 донорів мають їхати здавати кров або в Київ, або в інше місто, де є філія обласного центру крові.

У Броварах ситуація виграшна, каже завідуючий відділенням переливання крові Броварської ЦРЛ Андрій Перевезенцев. По-перше, останні роки Броварська лікарня не закуповує компоненти крові в центрі та його філіях, позаяк самостійно забезпечує Бровари та район донорською кров’ю. По-друге, броварські донори нікуди не їздять: питання здачі крові вирішується на місці. По-третє, трансфузіологічне відділення Броварської лікарні має ліцензію на переробку донорської крові, тож повноцінно функціонує як підрозділ лікарні і навіть допомагає організовувати здачу крові для Київського обласного центру. Тож тим, що в БРЦЛ є своя, така непомітна, але вкрай необхідна служба, яка забезпечує спасіння життя людей в критичних ситуаціях, Бровари мають пишатися, каже завідуючий, і максимально допомагати її зберегти. Так, розповідає Андрій Перевезенцев, завдяки переливанню крові лікарі-акушери щорічно рятують життя десяткам породіль при акушерських кровотечах. Під час операцій та при різного роду кровотечах користуються послугами служби переливання крові і в хірургічному та травматологічному відділеннях. Лікують переливанням крові й різні анемії. І кількість потребуючих цього напрямку зросла настільки, що зрівнялася з потребою для ургентних пацієнтів, зауважує завідуючий.

Броварське трансфузіологічне відділення не лише залучає населення до донорства, а й веде облік донорів. Наразі на обліку перебуває 1679 донорів. У минулому році було заготовлено 383,260 літрів еритроцитів  (перелито 224,900 л) та 448,360 літрів плазми (перелито 305,920 л).

Як розповів завідуючий, відділення укомплектовано високовартісною апаратурою для забору крові та її компонентів. І ця апаратура потребує обслуговування та ремонту. Минулого року на Програму підтримки служби переливання крові місто виділило 490 тис. грн, район – 249, 500 тис. грн (хоча передбачалося 339, 500 грн)Цього ж року трансфузіологічне  відділення потребує 1013500 грн.  Зокрема, на обладнання – автоматичний екстрактор компонентів крові – 810 тис. грн, на вироби медичного призначення – закупівлю гемаконів для забору донорської крові та вакуумних пробірок для обстеження донорів на ВІЛ, гепатит В, С, сифіліс, АЛТ та визначення групи крові та резус-фактора – 203500 грн.

Як зазначила на виконкомі міськради 27 лютого заступник головного лікаря БЦРЛ із економічних питань Тетяна Щербак, РДА вже схвалила програму «Підтримки служби переливання крові» на виділення 250 тис. грн. Однак головуючий на засіданні виконкому заступник міського голови Григорій Голубовський зауважив, що такий розподіл коштів, а саме: 39,2% – із району та 60,8% – із міста – не пропорційний. До того ж, лікарня чомусь проґавила і не подала програму вчасно – наприкінці минулого року, коли і плануються кошти на наступний рік, тому необхідні гроші в бюджеті міста на 2018 рік не передбачено. Щоб задовольнити запити відділення переливання крові, кошти мають «відшукати», а це – знімати з інших програм. І хоча члени виконкому в цілому схвалили підтримку Програми, однак підтримали рішення про виділення лише  810 тис. грн – на закупівлю автоматичного екстрактора компонентів крові, а 203500 грн порадили просити у району. Щоб отримати всю необхідну суму, Тетяна Щербак планує звернутися за допомогою повторно у райраду, а також у Великодимерську та Калитянську об’єднані територіальні громади.

Поділіться.

Залиште відповідь