Муніципальна варта від «а» до «я»: кому у дружбу буде служба?

Pinterest LinkedIn Tumblr +
29 березня під час 39-ї сесії броварської міської ради депутати проголосували за створення комунального підприємства «Муніципальна варта Бровари». Поки що рішенням закладено три мільйони гривень статутного капіталу. Одначе загальні витрати на створення КП можуть перевищити цю суму в декілька разів. “Трибуна-Бровари” вирішила розібратися, чи справді Муніципальна варта — вигідна необхідність, а не чергова примха зацікавлених осіб.
БРОВАРИ (НЕ)БЕЗПЕЧНІ

Основна мета створення комунального підприємства “Муніципальна варта” — підвищення загального рівня безпеки в місті та протидія злочинам — явно знайде чимало прихильників. Криміногенна ситуація у Броварах — доволі напружена. Кількість крадіжок, шахрайств і пограбувань не зменшується, а от запал реформованої поліції, здається, чи то вже згас, чи то ще не розгорівся. Вистачить і години в черзі на прийом до очільника броварської поліції, аби зрозуміти, що правоохоронці явно не справляються зі своїми обов’язками (чи просто не хочуть?).

Минуло два з половиною роки відколи Президент України підписав закон “Про Національну поліцію”, від якого правоохоронці й досі намагаються прийти до тями. Європейські інструменти боротьби зі злочинністю виявилися не надто ефективними в українських реаліях. Так, наприклад, через невідповідність міжнародним стандартам броварський ізолятор тимчасового тримання по вул. Ярослава Мудрого,24 пустує вже третій рік (на ремонт коштів немає). Злочинців і підозрюваних тим часом тримають у Вишгороді та Переяславі-Хмельницькому, а для їх доставки на допити витрачають майже 40 літрів бензину на день.

Чому скоюють злочини? Тому що немає відповідальності. Зафіксували, що людина скоїла злочин, — і випустили. І він собі й далі іде займатися тим самим, бо знає, що його все одно не арештують, у зв’язку з тим, що броварський ІТТ закрили — директор охоронного підприємства “Комкон”, колишній очільник Броварської міліції Олександр Попелуха.

Нерідко страждають Бровари і від крадіжок комунального майна. Минулого року із новенького, майже десятимільйонного парку “Перемога”, невідомі поцупили чотири ліхтарі. Поліція тоді виправдовувалася браком рук, а інші “опікуни” — скаржилися на відсутність “мобільних” патрулів.


ІСТОРІЯ ПРОЕКТУ

Аби рідне місто спало спокійно, у приватному секторі та адміністрації почали обдумувати альтернативні шляхи охорони Броварів. Як розповів “Трибуні” директор “Комкон” Олександр Попелуха, іще два роки тому підприємство зверталося до місцевої влади з пропозицією об’єднати зусилля громадських формувань, виконавчих служб і поліції для спільного контролю за безпекою міста. Два роки тому цю ідею таки вдалося втілити, щоправда, лише на кілька місяців. Тоді працівники “Комкон” патрулювали місто разом із представниками поліції, із бюджету при цьому компанії сплачували 30 тис. грн/місяць за пальне. Одначе співпраця довго не протривала: забракло коштів.

У липні 2017 року на арені охорони порядку з’являється депутат від фракції “Самопоміч” Юрій Скотніков із ініціативою створити КП “Муніципальна варта”. Пан Скотніков регулярно висував проект рішення на сесіях міськради, але майже щоразу через зауваження колег до Статуту підприємства питання знімали з порядку денного. «Трибуна-Бровари» чимало писала з цього приводу: про ризики створення аналогу поліції на місцевому рівні, про розгляд проекту рішення постійними депутатськими комісіями, а також роботу інших громадських формувань, що займаються охороною комунальних об’єктів міста. Востаннє ж ініціативу депутата мали розглядати під час 38-ї сесії БМР. Тоді Юрій Скотніков укотре зняв проект через зауваження до Статуту.

НЕОЧІКУВАНИЙ ПОВОРОТ

Коли в порядку денному 39-ї сесії БМР не опинилося “Муніципальної варти“, здавалося, що питання знято (принаймні на якийсь час). Утім, серед проектів рішення неочікувано з’явилась не відома раніше “Муніципальна служба“. У пояснювальній записці йшлося, що це — ініціатива місцевих ветеранів АТО. Служба, мовляв, не лише займатиметься охороною правопорядку, але й допоможе учасникам бойових дій із працевлаштуванням.

Ми ні в якому разі не будемо перебирати на себе повноваження поліції. Ми не будемо проводити ніяких рейдів на підприємців, якісь страшенні вилучення. Ми не маємо на це права, — Євген Овдієнко, ініціатор проекту, учасник АТО під час засідання регламентної комісії.

Через очевидну співзвучність із проектом Юрія Скотнікова під час засідання регламентної комісії один із ініціаторів  Євген Овдієнко на прохання депутата демонстративно підтвердив, що Служба до Варти ніякого відношення немає. Окрім цього, пан Овдієнко запевнив присутніх, що вже має домовленість із місцевою поліцією щодо спільного патрулювання міста по п’ятницях і суботах. Як розповів “Трибуні” очільник поліції Олег Янчинський, розмова про спільне патрулювання була, однак точно нічого ще не вирішено.

На тому ж засіданні регламентної комісії депутати Юрій Скотніков, Сергій Батюк та Володимир Оксютенко дійшли згоди, що проект Статуту КП потрібно доопрацювати. До речі, за словами Євгена Овдієнка, за приклад для Статуту броварської Служби брали Статут Муніципальної варти Чернігова.

Тут [у Статуті КП, — прим. ред.] намішано обов’язки спецвідділу “Благоустрою”, управління економікою, тут все перемішано. А якби було написано, що підприємство створюється для допомоги виконавчим службам, наглядом за комунальним майном. Але що заважає Благосутрою зараз заключити договір із іншою організацією, навіть із вами як громадським формування чи іншою юридичною формою?, — депутат Сергій Батюк під час засідання регламентної комісії (під час сесії за проект не голосував)

Що ж до поінформування громадян_ок і депутатів про зміни в проекті рішення, тут — майже детективна історія. На сайті броварської міської ради опубліковано два варіанти Статутів, причому в проекті рішення та самому рішенні вони різні. Більше того, із достовірних джерел нам відомо, що всього Статутів було три. Найпершу версію розглядали регламентною комісією, другу — депутатам розіслали 16 березня, а третю, уже остаточну, — 28 березня напередодні сесії. Причому якщо в порядку денному ще йшлося про Службу, то вже під час голосування вона стала Вартою.


ГОЛОСУВАННЯ ДЕПУТАТІВ

На початку засідання 39-ї сесії стало відомо, що Статут комунального підприємства було змінено, а його оновлену версію депутатам надіслали напередодні ввечері. У зв’язку з браком часу деякі присутні пропонували зняти питання з порядку денного, однак міський голова Ігор Сапожко зазначив: це зробити неможливо, оскільки проект є громадським зверненням. За те, аби таки проголосувати Статут КП, виступив депутат Леонід Черепейник, автор кінцевих правок до документу. Він запевнив, що Статут доопрацьовано і, на його думку, усі неточності виправлено.

Зрештою, 24-ма голосами депутати підтримали проект рішення. Цікаво, утім, те, що окремо за правки міськрада не голосувала. На розгляд питання виносили “за основу” як Службу, а як Варту — відразу “в цілому”.

Результати поіменного голосування

Результати поіменного голосування

Цікаво також і те, що контроль за виконанням рішення поклали на найменшу постійну комісію з питань регламенту, правопорядку, депутатської етики та інформаційної політики, оминувши комунальну комісію та заступника міського голови Григорія Голубовського (були відповідальними згідно з проектами рішень щодо ініціативи Юрія Скотнікова). Та й узагалі, контроль за виконанням абсолютної більшості проектів завжди беруть на себе заступники міського голови або і Ігор Васильович особисто. Невже найскандальніший проект сесії лишився поза їхньою компетенцією?

Для цього проекту було недостатньо часу. Усі були згодні, що таке підприємство потрібне, але цей Статут — сирий, не сформований до кінця. Я не можу відповісти перед своїми виборцями за нього. Я вважаю, що громада теж мала би взяти участь у прийнятті рішення щодо Варти, адже це їхні гроші, їхня безпека, — депутат Борис Дудко, утримався під час голосування за створення КП.


КОМУ У ДРУЖБУ БУДЕ СЛУЖБА?

Сумбурність, із якою депутати підтримали створення КП “Муніципальна варта” — відверто дивує. Адже остаточний Статут, представлений на голосуванні, і досі містить більше запитань, аніж відповідей. Трибуна підготувала спеціальну інфографіку щодо них.

Хтозна, можливо, місту таки вдасться створити “Муніципальну варту” без відчутних ударів по кишені платників податків та організувати роботу підприємства так, аби воно охороняло броварчан, а не чиїсь політичні амбіції. Поки що ж ініціатива більше нагадує велосипед, що його затято намагаються винайти під дверима величезного магазину таких же роверів…

Поділіться.

Залиште відповідь