На допомогу тим, хто залишив або втратив домівку: як фіксувати збитки для компенсації

Pinterest LinkedIn Tumblr +
На допомогу тим, хто залишив або втратив домівку, броварський адвокат Роман Сімутін розробив інструкцію, що допоможе зробити правильні кроки у фіксації збитків і руйнування через обстріли для компенсації.
“На жаль, я проживаю в Броварському районі, де проходять бойові дії й величезна частина мешканців евакуюється поспіхом. Тому вкрай важливо зробити необхідні базові кроки”,  – зазначає адвокат.
1.1. Як правильно зафіксувати збитки від руйнації внаслідок обстрілів
а). Найефективніше – сфотографувати руйнування на телефон з прив’язкою до місцевості, сусідських будинків, вулиць та будь-яких орієнтирів. Тобто, слід зробити не одне фото, а десятки – з деталізацією пошкоджень всередині, від меблів до техніки і т. п. У більшості телефонів є можливість панорамного знімка – рекомендую.
б). Не менш ефективний, але менш доступний спосіб – відеозйомка з деталізацією пошкоджень (пункт а). По можливості зробіть і наступне, що неабияк допоможе в майбутньому: проведіть фото – та відеофіксацію з сусідами, щоб вони були в кадрі та прокоментували не тільки пошкодження, а й вулицю та номер приватного будинку чи квартири.
Для чого? Як показує досвід, комісії та суди прискіпливо ставляться до визначення місця події. Так у вас будуть зафіксовані пошкодження та руйнування, але коли доступ до населеного пункту, де розташований ваш будинок відсутній (наприклад, він окупований), буде дуже складно довести, що це саме ваше домоволодіння. Зафіксувавши місце на фото – та відео за участю сусідів, ви матимете вдосталь доказів.
в). Скласти акт пошкоджень (руйнувань) із представником громади (голова ОТГ, староста, представник адміністрації в  районі-місті (комісія). Це ефективно? – БЕЗУМОВНО (один із найкращих доказів). Це можливо? – Практично НІ (особливо якщо в громаді ведуться бойові дії або проводиться евакуація). Тому переходимо до альтернативного варіанту.
г). Скласти акт пошкоджень (руйнувань) без участі представників громади, але за обов’язкової участі свідків – сусідів. Назвати це неспростовним доказом важко, але якщо додати фото – та відеофіксацію – це спростить доказування. Так, варіант не сповна ефективний, але його легше втілити.
ґ). Скласти акт пошкоджень (руйнувань) представниками ДСНС, які, наприклад, виїздили на пожежу або приймали участь у рятувальній операції. Знову ж таки, це ЕФЕКТИВНО, але на практиці складно реалізовується.
У випадку пожежі, чинним законодавством на ДСНС покладено складання акта про пожежу, в якому зазначаються причини її виникнення, які можливо достовірно встановити при огляді місця пожежі. Також у цьому акті зазначаються наслідки пожежі. Зокрема, фіксуються пошкодження та ступінь знищення будинку. Тому, якщо працівники ДСНС  встановлять, що пожежа в домівці виникла внаслідок влучення бойового снаряду, це буде зафіксовано в акті про пожежу. У такому випадку  необхідно обов’язково отримати в працівників ДСНС копію такого акту або ж записати його реквізити та підрозділ ДСНС, який виїжджав на пожежу, щоб отримати цей акт після завершення бойових дій.
Відомості, що містяться в акті про пожежу, будуть неспростовними доказами виникнення пожежі саме через влучення бойового снаряда, а також доказами стану руйнувань та пошкоджень будинку, що надає можливість достовірно встановити розмір завданої майнової шкоди.
1.2. Якщо не змогли зафіксувати пошкодження житла
Якщо ж вам не вдалося реалізувати один із цих варіантів і ви не зафіксували пошкодження (руйнування) – не страшно. Це можливо довести, особливо коли маєте документи на будинок чи квартиру. Просто фіксація і наявність документів у рази спрощує процес доказування та встановлення збитків.
Але навіть якщо у вас не було документів на будинок (збудували без дозволів і реєстрації, таке трапляється часто), все одно можна довести факт руйнувань вашої власності. Правда, з вірогідністю на 99% через суд.
Є ще один нюанс із документами. До 2013 року право власності реєструвалося в органах БТІ, а з 2013 – всі дані про нерухоме майно почали вносити до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Тож якщо у вас відомості про нерухомість внесені в державний реєстр, ви можете зробити витяг і підтвердити своє право власності. Але якщо ви втратили своє паперове право власності, видане до 2013 року, його потрібно буде відновлювати. Вразі, якщо  БТІ чи архіви будуть знищені – вам однозначно доведеться збирати по крихтах докази та підтверджувати право власності. Навряд чи державна структура не видасть вам дублікат права власності, тож доведеться пройти судову процедуру.
2. Як зафіксувати полишену домівку, що не зазнала руйнації
Зберіть всі документи на право власності, сфотографуйте та зафільмуйте загальний план свого будинку – квартири. А потім – деталізовано кожну кімнату з меблями, технікою і т. п. Якщо є чеки, паспорти на техніку, меблі – забирайте з собою. Обов’язково це варто зробити тим, хто не має права власності на будинок, але будинок фізично існує.
3. Механізм компенсації
Поки незрозуміло як проводитиметься компенсація збитків, оскільки ДЕРЖАВА ще не розробила методики, механізм встановлення збитків, оцінки вартості майна, застосування коефіцієнтів… та порядок виплат цієї компенсації.
Проте, відповідно до ст. 53 Женевської конвенції про захист жертв війни від 12.08.1949 року, «будь-яке знищення окупаційною державою рухомого чи нерухомого майна, що є індивідуальною або колективною власністю приватних осіб чи держави, або інших громадських установ чи соціальних або кооперативних організацій забороняється, за винятком випадків, коли це є необхідним для проведення воєнних операцій».
І якщо зараз арештовують російські активи та на законодавчому рівні нашої й інших держав розробляють механізми їх вилучення, значить одним зі способів компенсації буде покриття збитків коштом держави агресора.
Поділіться.

Залиште відповідь