Коли немає змоги помити руки з милом, деякі люди використовують антисептики на основі спирту. Але чи вбивають ці засоби гігієни небезпечні віруси? Нове дослідження від японських учених ставить під сумнів ефективність спиртових антисептиків проти вірусу грипу, зокрема від грипу типу А, пише CIDRAP.

Дослідники Кіотського університету провели серію тестів, які продемонстрували, що дезінфекторам для рук на основі етанолу треба бути 4 хвилини в контакті з вірусом грипу типу А, щоб вбити його. Через 2 хвилини контакту вірус був усе ще активний.

Можлива причина, чому антисептики виявились не такими ефективними, як вважалось раніше, – це слиз, який оточує вірус. Він діє як гідрогель та захищає вірус від етанолу.

«Ми зрозуміли, що захисний ефект слизу, сильніший, ніж ми очікували», – стверджує головний автор дослідження доктор Ріохей Хіросе.

Це дослідження може змінити практику медичних працівників використовувати спиртові антисептики для швидкої дезінфекції. Нещодавно Центр із контролю та профілактики захворювань США, а також Всесвітня організація охорони здоров’я, рекомендували використовувати етанолові антисептики для дезінфекції протягом 15-30 секунд.

Японські науковці припускають, що ці рекомендації могли базуватись на попередніх дослідженнях, під час проведення яких слизовий шар вірусу вже був висохлим. Тоді антисептики дійсно діяли протягом 30 секунд. Також етанол був дієвим протягом цього часу, коли вірус містився в слині.

Що ж робити? Просто мити  руки!

Як зазначає  Хіросе, миття рук навіть без мила деактивує вірус грипу типу А протягом 30 секунд. «У нашому дослідженні миття рук проводили без мила. Це було достатньо ефективним проти вірусів грипу. Але миття рук із милом дає надійніший антисептичний ефект», – каже  дослідник.

Тож, згідно з дослідженням, миття рук із милом все ще залишається найкращою профілактикою інфекцій.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: