Неподалік Броварів знайшли унікальне оздоблення піхов печенігів доби Київської Русі

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Приватний музей броварського фаната-колекціонера та експерта зі старовинної зброї Євгенія Гредунова поповнився новим  артефактом – оздобленням піхов печенігів 9-11 століття. Саме таку унікальну знахідку знайшли любителі-археологи неподалік Броварів. Чи побачать її коли-небудь броварчани?

«Щось подібне в моїй колекції вже є, але та знахідка – з правого берега Дніпра, а оздоблення піхов печенігів знайдено у нас, на Броварщині, біля річки Трубіж», – каже Євгеній Гредунов

Це унікальна знахідка, стверджує фанат-колекціонер, позаяк ще раз підтверджує, що Броварщина була прикордонним краєм, і кордон цей був від Трубежу і до Великої Китайської стіни. Саме так пролягала лінія Київської Русі, кордони якої охоронялися від кочівників городищами русичів.

На  реставрованій частині оздоблення закінчення піхов, яка сягає 120 мм, чітко видно численні насічки, які нагадують орнамент.  У коментарях  до посту про знахідку, ймовірні знавці старожитностей стверджують, що цей орнамент – річний календар, де відлік ведеться від літнього сонцестояння.

А далі детально описує значення кожної насічки.

Як зазначає директор Броварського краєзнавчого музею Віктор Корявий, у пошуках заробітку на прожиття, сьогодні «риють» усі, кому не лінь, адже в держави немає належних коштів як на археологічні експедиції, наукові дослідження, так і організацію виставок та відкриття музеїв. Тож часто унікальні речі осідають у приватних колекціях або продаються на Інтернет-аукціонах, а потім вивозяться за кордон. Особливо на нашу історію полюють колекціонери Росії, які намагаються придбати  речі періоду Київської Русі,  адже претендують на цю частину історії. 

Віктор Корявий

Як розповів краєзнавець, таких цінних речей, як оздоблення піхов печенігів, у Броварському краєзнавчому музеї немає – є лише кілька наконечників стріл. І на жаль, каже Віктор Корявий, Броварський музей не має коштів, щоб придбати раритетні речі, тож  добре, що є люди, які фанатично цікавляться старожитностями і їх збирають. І нагадує: саме завдяки «фанатам»-колекціонерам, не дивлячись на суворі закони радянської влади, вдалося зберегти до наших днів велику кількість орденів, медалей, що є вагомою частиною нашої історії.  І саме «фанати» зацікавлені у оприлюдненні своїх колекцій загалу. Як приклад, наводить відомого українського колекціонера і мецената 19 століття Василя Тарновського, котрий подарував земству свою колекцію старожитностей, на основі якої і було створено Чернігівський обласний історичний музей. На основі приватної колекції відкрито і Білоцерківський краєзнавчий музей, де його директором став «фанат»-колекціонер.

За 15 років свого хобі броварський депутат Євгеній Гредунов створив одну з найкращих і відомих колекцій в Україні, якою цікавляться навіть у Луврі. Та Євгеній каже, що поповнює свою колекцію новими експонатами з однією метою – зберегти для майбутніх поколінь історію свого краю. На сьогодні в його колекції, що налічує понад 4 000 експонатів, кілька десятків екземплярів – із території Броварщини: монети, стріли, різні побутові предмети. Серед найцінніших придбань – меч та шабля доби періоду Київської Русі.

Євгеній Гредунов

Свої старовинні знахідки колекціонер  експонує  на виставках, а от передавати їх в державну власність не планує, адже, каже, це означає передавати її прямо в руки чиновників – у великі приватні колекції, які звичайний люд ніколи не побачить. І сподівається, що наша держава все ж візьме приклад із розвинених країн і створить умови для “фанатів”, які зможуть на базі своїх колекцій створювати музеї і вільно їх експонувати.

Фото – авторки та із мережі FB

Поділіться.

Залиште відповідь