Нові правила вступу до шлюбу: без штампу в паспорті та за одну годину

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Згідно із Сімейним кодексом шлюбом є сімейний союз чоловіка і жінки, що досягли шлюбного віку, і який зареєстрований в установленому законом порядку з добровільної згоди нареченого і нареченої. Нещодавно у законодавстві відбулись деякі зміни щодо укладення шлюбу: від реєстрації, подачі заяви до нових розцінок.

 Порядок укладення шлюбу в Україні передбачає проходження декількох етапів:

 • Вибір місця проведення одруження (РАЦСу). На сьогоднішній день наречена та наречений можуть вибрати місце проведення одруження на свій смак та обрати будь-який РАЦС на території України: зручне розташування РАЦСу, красивий зал, улюблене місто, найменша статистика розлучень і т.д.
 • Ознайомлення майбутнього подружжя з правами і обов’язками. Співробітники РАЦСу зобов’язані ознайомити наречених з умовами і порядком державної реєстрації шлюбу, їхніми правами та обов’язками як майбутнього подружжя і батьків, а також роз’яснити відповідальність за приховування перешкод до укладення шлюбного союзу (ст. 29 СК). Крім того, до підготовчого періоду шлюбу можна віднести стадію взаємного ознайомлення нареченого і нареченої зі станом здоров’я один одного, що передбачено ст. 30 Сімейного кодексу.
 • Подача заяви на реєстрацію цивільного шлюбу. Заява про державну реєстрацію шлюбу подається майбутнім подружжям особисто (ч. 2 ст. 28 СКУ). Разом з тим, українським законодавством передбачена можливість подачі заяви на весілля через представника. Однак зробити це можна лише за наявності поважних причин, що перешкоджають особистим зверненням. Крім того, віднедавна українцям надано можливість подавати заяву на вступ в шлюб в online через сайт «Звернення в сфері державної реєстрації актів цивільного стану». Такий пілотний проект наразі працює й в Броварському міськрайонному відділі державної реєстрації актів цивільного стану області.

Щоб подати заявку на реєстрацію шлюбу онлайн необхідно виконати всього чотири пункти:

 • зареєструватися на веб-порталі (див. вище);
 • вибрати відділення РАЦСу, дату, час і тип церемонії;
 • сплатити державне мито за надання послуги;
 • заповнити форму заяви (повні анкетні дані нареченого і нареченої, громадянство).

Зверніть увагу, що електронна заява має подаватися з накладенням цифрового підпису. У разі її відсутності, для підписання заяви на весілля доведеться відвідати обраний вами РАЦС не пізніше 3 робочих днів з моменту отримання повідомлення про результати розгляду заявки. Це важливо, оскільки місячний термін до реєстрації шлюбу почне обчислюватися тільки з моменту належного підписання заяви.

Для подання заяви в РАЦС треба підготувати наступні документи:
 • Молодята – громадяни України: громадянський паспорт; ідентифікаційний код; квитанція про оплату державного мита та послуг РАЦСу; свідоцтво про народження і дозвіл суду на вступ в шлюб (неповнолітнім).
 • Повторне одруження. Крім паспортів, ІПН і квитанції про оплату держмита необхідно надати будь-який документ, що підтверджує припинення попереднього шлюбу: свідоцтво про розлучення; рішення суду про розірвання шлюбу; свідоцтво про смерть одного з подружжя; рішення суду або висновок РАЦСу про визнання шлюбу недійсним.
 • Реєстрація шлюбу з іноземцем: паспортний документ; документ, що підтверджує наявність законних підстав для перебування в Україні. Всі документи, складені за межами України, повинні бути перекладені на українську мову та засвідчені нотаріально.
Скільки часу чекати реєстрації шлюбу?

За загальним правилом укладення шлюбу відбувається після закінчення одного місяця з моменту подачі заяви. При подачі заяви співробітник РАЦСу погоджує з вами дату і час розпису. Через поважні причини (вагітність нареченої, майбутня тривале відрядження, важка хвороба, призов на строкову військову службу і т.д.) термін очікування після подачі заяви в РАЦС може бути скорочений і розпис проводиться в день подачі заяви або в будь-яку іншу дату.

Крім того, в липні 2016 Кабінет Міністрів України запустив пілотний проект по скороченню термінів реєстрації шлюбу, який дозволяє знизити час очікування розпису до декількох годин. Правда, скористатися послугою швидкого одруження можна не в усіх містах України. Найближчим часом реалізувати право на експрес-реєстрацію можна буде практично в будь-якому регіоні країни, в тому числі, в сільській місцевості.

Ще одним нововведенням є те, що тепер в паспорт громадянина України не будуть ставити штампи про укладення шлюбу, а також відмітки про розлучення, документальним підтвердженням шлюбу стане лише свідоцтво про його укладення.

Вартість проведення прискореного одруження вища за звичайну церемонію і залежить від ряду обставин, зокрема від часу проведення розпису:

 • в будні дні з 9:00 до 16:00 – від 1000 гривень;
 • з 16:00 до 9:00 ранку або у вихідний – від 1700 грн;
 • реєстрація шлюбу протягом години – від 2000 грн;
 • виїзна церемонія укладення експрес шлюбу- від 2500 грн.

Ціна укладення шлюбу за добу знижена для бійців АТО. Також передбачені пільги для людей з інвалідністю, дітей-сиріт і ветеранів.

Поділіться.

Залиште відповідь