Перше квітня — брехня всесвітня. Як у світі відзначають День сміху

Pinterest LinkedIn Tumblr +

У перший день квітня у багатьох країнах, в тому числі і в Україні, відзначають День сміху або «День дурня». Цього дня прийнято розігрувати рідних, знайомих та колег. Звідки прийшло це свято? Існує кілька версій щодо його походження, пише Апрель.

На думку деяких дослідників, прототипом цього свята у давніх греків був фестиваль Деметрія, який відбувався на початку квітня, і в основі якого лежала легенда про викрадення доньки богині Деметри Прозерпіни богом підземного світу Аїдом. Пошуки доньки були марними, адже її крики були лише обманною луною.

За ще однією версією, святкування Дня сміху пов’язане з весняним рівноденням за Григоріанським календарем. Давні римляни одразу після весняного рівнодення відзначали свято на честь божества сміху. Цього дня люди намагалися жартома обдурити одне одного У давніх індійців у квітні, який був першим місяцем їхнього року, відзначався день народження богині Сіти. Індійці влаштовували сценічні вистави, в яких обманювали одне одного, намагаючись таким чином привернути до себе милість богині.

У Франції звичай святкувати День дурня існував із 1564 року, коли там було введено новий календар, згідно з яким новий рік починався не 25 березня, а 1 січня. Однак багато людей через незнання продовжували обмінюватися новорічними привітаннями та подарунками в останній день колишніх новорічних свят — 1 квітня. Інші ж сміялися з них та називали «квітневими дурнями» або «першоквітневими рибами», адже вони легше за все «ловляться на гачок». Традиція збереглася донині — французькі кондитери цього дня виставляють величезних шоколадних риб, а діти намагаються прикріпити до спин товаришів паперових рибок.

Як святкують День сміху в різних країнах?

У Австралії у розіграшах беруть участь навіть державні ЗМІ. Розіграти всю країну — справа не з простих. Колись одна зі столичних газет опублікувала «правдиву» інформацію, що співробітникам китайських ресторанів, які розвозять візки зі стравами по залах, тепер доведеться отримувати спеціальні водійські права. А інша газета повідомила, що внаслідок засухи багато прісноводних крокодилів переселилися до південних річок. Звичайно, в річках цього дня ніхто не купався…

Англійці розігрують одне одного тільки до 12 години дня. Стандартні першоквітневі жарти — сказати: «У тебе шнурок розв’язався», перевести годинник або ще щось подібне. В Англії прийнято на 1 квітня надсилати друзям смішні сувеніри або листівки.

У Болгарії дуже люблять жарти та розіграші, тож День сміху тут в особливій пошані. У місті Габрово, жителі якого славляться як скнарістю, так і почуттям гумору, проходять виставки карикатур і влаштовуються гуморини.

У США школярі невпинно розігрують один одного, а того, хто «попадається», називають квітневим дурнем. А от телеканали цього дня можуть оголосити список найдурніших людей, причому в нього зазвичай потрапляють найвідоміші особи. Але при цьому диктор має спочатку попередити, що зараз буде першоквітневий жарт.

У Шотландії відзначається не один День сміху, а цілих два. Перший називають Днем зозулі, а тих, кого вдалося обдурити, «роззявами». Другий день святкування називають Днем хвоста. Шотландці з задоволенням підкладають один одному спеціальні гумові мішки, які при натисканні видають не зовсім пристойні звуки.

В Україні День сміху відзначають з початку XVIII сторіччя. Його називали ще брехливим днем або Марією-брехухою — одним із народних прізвиськ Марії Єгипетської — святої VI ст., день вшанування якої за старим стилем збігається з 1 квітня. Того дня дівчата дурили хлопців, аби в подальшому вміти верховодити майбутнім чоловіком.

Ви, звичайно, теж любите всілякі розіграші? Чому б і ні, але пам’ятайте, що жарти повинні бути добрими — навіщо ставити людину в незручне становище? Є таке правило: кращий жарт — це жарт, над яким найголосніше сміється той, над ким пожартували.

Поділіться.

Залиште відповідь