МОЗ України розробила проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реалізації прав підлітків у сфері охорони здоров’я» та пропонує долучитися до громадського обговорення. Після прийняття цього документу у систему охорони здоров’я увійде термін «підліток» і чітко окреслить права кожного підлітка (з 10 до 18 років) на медичне обслуговування, таємницю та інші не менш важливі та властиві для цього віку аспекти.
Як зазначено на сайті МОЗ, після прийняття цього законопроекту зміняться деякі аспекти:
- в законодавстві України з’явиться термін «підліток» – держава визнає особливий статус дітей у віці від 10 до 18 років;
- неповнолітні зможуть укладати правочини щодо реалізації права на охорону здоров’я, зокрема – самостійно обирати лікарів, що надають первинну допомогу, і підписувати з ними декларації;
- неповнолітні зможуть самостійно звертатися за наданням медичних послуг, у тому числі – до приватних клінік;
- з 16 років підлітки матимуть право на таємницю про стан свого здоров’я: батьки матимуть право на доступ до медичної інформації лише за згодою підлітків;
- будуть визначені основні засади соціального становлення підлітків;
- з’явиться можливість для формування та реалізації державної політики щодо підлітків;
- з’явиться можливість для формування статистичних даних щодо підлітків, зокрема стану їхнього здоров’я.
«Саме в підлітковому віці закладаються основи для здорового і продуктивного життя у зрілому віці, а також для зниження ймовірності проблем у наступні роки. Водночас це період ризику, коли можуть виникати проблеми зі здоров’ям з серйозними наслідками, або коли може проявитись поведінка, що матиме значні негативні ефекти для здоров’я в майбутньому», – зазначає Міністерство охорони здоров’я.
Пропозиції та зауваження просять надсилати впродовж місяця з дня оприлюднення до медичного департаменту Міністерства охорони здоров’я України або в електронному вигляді на адресу: s.avgust@moz.gov.ua
