Побутові харчові отруєння влітку: як уберегтися

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Прийшло літо, а з ним тепла, якщо не сказати спекотна погода. А разом із нею настала епідемічно небезпечна ситуація з кишковою групою інфекцій і харчовим отруєнням. Про те, як їх уникнути, розповіла Ольга Строй, заслужена лікарка України, завідувачка відділення епіднагляду та профілактики неінфекційних захворювань броварського відділу лабораторних досліджень.

Частина харчових отруєнь стається в побуті, тому, зі слів Ольги Строй, не є зайвим нагадати про дотримання профілактичних заходів. Шляхи забруднення харчових продуктів мікроорганізмами, особливо влітку, найрізноманітніші. Вони можуть потрапити на продукти з брудних рук, їх можуть занести мухи, гризуни та інші.

Харчові продукти є поживним середовищем для розмноження мікробів, особливо за сприятливої температури та достатньої вологості. Деякі мікроби, розмножуючись у продуктах, виділяють отруйні речовини, так звані токсини, які й призводять до отруєння.

Читайте також: Десять ознак харчового отруєння та його симптоми

Щорічно в Україні збільшується кількість випадків та кількість постраждалих від харчових отруєнь. Статистика за І півріччя 2021 року в Україні свідчить, що сталось 36 групових спалахів харчових отруєнь, через які постраждало 427 осіб. За аналогічний період минулого року постраждало 258 осіб, із них 319 дітей у цьому році, 145 – у минулому. Тобто є тенденція до збільшення випадків харчових отруєнь, серед яких більше страждає дітей.

Варто їсти свіже

Слід пам’ятати, що щойно приготовлена їжа поживніша і смачніша. У разі потреби допускається приготування страв на 2 дні за умови, що вони будуть зберігатися на холоді.

Якщо ж залишена їжа зберігається в теплому приміщенні (10 – 15 годин) і органолептичні властивості її не змінюються (колір, запах смак), перед вживанням вдруге страву слід прокип’ятити. Проте, бажано вживати свіжоприготовлену їжу.

Холодець

Є страви, готування яких вимагає особливої уваги щодо дотримання прийомів технологічного процесу. До прикладу, холодець. При готуванні його у м’ясі і субпродуктах (ніжки, голова) після тривалого варіння фактично немає мікробів.

Але при розбиранні і подрібненні вже вареного м’яса його можна забруднити вдруге. Тому бульйон із вареним подрібненим м’ясом необхідно обов’язково ще раз прокип’ятити протягом 30 хвилин. Холодець розливають у чистий посуд тонким шаром (не товстіше 4 см) і ставлять на холод. Проте в літній період краще відмовитися від цієї страви.

страва з желатином

Холодець. Фото – Alex Khimich

Макарони по-флотському

Вимагає уваги і технологія приготування макаронів по-флотському. Подрібнене на м’ясорубці варене м’ясо після перемішування з відвареними макаронами необхідно підсмажувати, щоб запобігти розмноженню мікробів. Вони можуть потрапити з погано вимитої м’ясорубки, рук та іншого кухонного інвентарю.

Суп і рибно-м’ясні продукти

Суп кип’ятять  10 – 15 хвилин, котлети, м’ясо, рибу просмажують дрібними шматочками, а ще краще – кип’ятять 20 – 30 хвилин у соусі.

тарілка супу

Гороховий суп із сухарями. Фото – Kagor

Молочні продукти

Молоко і ряд молочних продуктів – також чудове середовище для розмноження мікробів, в тому числі і для шкідливих. Відомі випадки отруєння сиром, сирковою масою, кремом, морозивом, молоком, тістечками, вершками.

Нерідко отруєння може спричинити кисле молоко, яке скисає без застосування спеціальних заквасок. У народі таке молоко вважають не шкідливим, проте бувають випадки, коли скисання відбувається не за допомогою молочнокислих бактерій, а хвороботворних мікробів. Саме таке молоко може викликати такі харчові отруєння, особливо у дітей.

Де можна «підчепити» ботулізм

Небезпечні  отруєння викликають токсини мікробів ботулізму. Вони добре розмножуються в ковбасі, окороці, герметично закритих консервах, якщо вони недостатньо простерилізовані, в’яленій і сушеній рибі.

В Україні за 5 місяців 2021 року зареєстровано 41 випадок ботулізму з 43 постраждалими, з них 6 людей померло. Причиною отруєнь та смертей стала в’ялена, сушена та солена риба.

Читайте також: Підозра на ботулізм у «Сільпо» та кишкова паличка на руках кухаря 6-ої школи

Також небезпечно купувати на базарі продукти (консерви, в’ялену, сушену рибу, варені раки, окороки, кров’яні ковбаси та інше), приготовлені в домашніх умовах. Не слід купувати м’ясо, яке не пройшло ветеринарного контролю, без клейма, бо воно може бути від хворих тварин.

Гриби

Дуже тяжкі харчові отруєння можуть бути  при вживанні в їжу неїстівних грибів. Найбільш отруйною з неїстівних грибів є бліда поганка, яку іноді помилково приймають за печерицю. Деякі гриби вимагають особливого кулінарного оброблення, тому вони відносяться до групи умовно їстівних.

Молода бліда поганка

Бліда поганка в броварському лісі. Фото – Дмитро Карпій, © «Трибуна-Бровари»

Пам’ятайте, що жоден випадок харчового отруєння, яким би він не був, не минає без сліду. Захворювання може ускладнитися колітом, гастритом, виразкою шлунку та іншими. Запобігти харчовому  отруєнню значно легше, ніж його лікувати, резюмує Ольга Строй.

Читайте також

  1. Випадки отруєнь грибами в Україні почастішали – лікарі
  2. Як збирати та готувати гриби, щоб не отруїтися ними, – поради від фахівців
  3. Сальмонела і кишкові розлади: як уберегтися від отруєння
Поділіться.

Залиште відповідь