Подорожі з безвізом: що потрібно мати та як себе поводити під час перетину кордону

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Безвізовий режим став реальністю — це підтверджує ажіотаж з отриманням біометричних паспортів останніми тижнями. З часом стає також менше міфів щодо роботи безвізу, зауважує Європейська правда. Тож спробуємо розібратися, які правила мають виконувати українці під час перетину кордону в рамках безвізу.

Чи можуть відмовити українцям у в’їзді?

Звичайно ж, відмови є і будуть. Безвізовий режим не гарантує право в’їзду до ЄС, так само, як раніше віза в паспорті не давала такої гарантії. Але тепер у прикордонника буде менше підстав не пустити туриста до ЄС. Ще одна деталь: якщо раніше була важливою візова історія, то нині її роль відіграватиме історія поїздок. До людини з кількома перетинами кордону різних країн запитань майже не виникає. «Група ризику» — ті, хто їде з «чистим» паспортом, але вже після першої поїздки паспорт перестає бути таким.

Як довести, що я — чесний подорожуючий?

Є дві ключові рекомендації:

1) бути спокійним;
2) бути щирим.

Ви маєте бути готові спокійно і переконливо пояснити прикордоннику, куди їдете, як надовго, з якою метою, як будете пересуватися та коли виїдете з Шенгенської зони або з території Євросоюзу. «Заборонених» варіантів туристичного відпочинку практично немає, тому краще говорити правду — ви точно зможете її обґрунтувати. Щодо документів, про які може спитати європейський прикордонник: при перетині кордону за біометричним паспортом треба буди готовим пояснити та обґрунтувати мету візиту, а також довести фінансову спроможність.

Скільки грошей потрібно мати для подорожі?

В народі поширена думка, що на кордоні потрібно мати готівку в обсязі 50 євро на людину на день; вона є в принципі некоректною. По-перше, готівку ніхто не вимагає — на Заході взагалі не прийнято носити велику суму готівкових коштів. Головний платіжний засіб — платіжні картки, але на них треба мати наявні кошти або кредитний ліміт. По-друге, зазвичай денна норма відмінна від 50 євро — часом більша, часом менша. На сайті Єврокомісії є перелік орієнтовних сум для розрахунку вартості перебування; саме на них буде посилатися прикордонник у разі суперечки.

Та й ці цифри не є остаточними. Приміром, якщо ви можете аргументовано довести, що у вас заброньоване та сплачене житло з повним пансіоном, то ваші витрати будуть меншими за індикативні; те ж саме — якщо на виході з аеропорту вас можуть чекати родичі, які фінансуватимуть ваше перебування тощо. Однак для впевненості в тому, що ви спокійно перетнете кордон, краще все ж мати на картці або готівкою кошти у сумі, зазначеній у цій таблиці.

Як довести, що в мене є гроші на картці?

Прикордонний кодекс ЄС не дає однозначної відповіді на це питання та залишає вибір варіанту доведення самим подорожуючим. За досвідом, зазвичай достатньо лише показати картки та сказати, що плануєте користуватися ними. Якщо ж прикордонник наполягатиме, у вас лишаються варіанти: чек з банкомата на прикордонному пункті (якщо банк дає можливість переглянути баланс), СМС-банкінг, інтернет-банкінг і так далі (з телефонним банкінгом буде складно через мовний бар’єр, але цей шлях також можливий). Якщо є бажання, можете взяти чек з банкомата ще перед від’їздом з України. Та найголовніше: наявність чеку чи довідки з банку або іншого паперового підтвердження не є вимогою: вам не можуть відмовити у в’їзді в ЄС лише через відсутність папірця, якщо ви готові довести наявність коштів іншим шляхом.

Як довести мету поїздки?

Зазвичай на кордоні запитують про зворотній квиток та про мету поїздки, буває достатньо просто назвати її. Однак у тих, хто подорожує з «чистим» паспортом, майже напевно попросять уточнюючі документи. Роздрукованого бронювання готелів (або записаного в телефоні/планшеті) завжди достатньо, та безвіз відкриває перед нами значно ширші можливості. Тепер готель не є обов’язковим. Поїздка до родичів чи ночівля у кемпінгу — все це є легітимною метою поїздки. Головне — відповідати відверто і впевнено. Візьміть із дому папірець, на якому записані їхні імена, адреса, телефон, і попередьте, щоби вони були на зв’язку на випадок, якщо прикордонник вирішить зателефонувати. А ще краще, коли вони надішлють цю інформацію електронною поштою, а ви роздрукуєте лист та матимете його із собою в телефоні.

Єдиний випадок, коли варто оформити офіційне, завірене запрошення — якщо господарі підтверджують фінансування поїздки, а гість не матиме із собою коштів, та ще й не розмовляє ані англійською, ані мовою країни, до якої прибуває. Тоді подорожуючий просто дасть прикордоннику цей документ, дані господарів та зворотний квиток і уникне необхідності надавати додаткові пояснення.

Чи потрібний поліс страхування?

Страхування не є обов’язком (хоча за візового режиму цей документ був серед обов’язкових). У прикордонному кодексі ЄС взагалі немає згадки про страхування; відповідно, через його відсутність вам не можуть відмовити у в’їзді.

Водночас краще не економити та застрахуватися перед поїздкою. Страхування на короткий період доволі недороге, а от лікування за кордоном — дуже недешеве. До того ж, у конфліктних випадках за відсутності страхування прикордонник може прискіпливіше перевіряти вашу фінансову спроможність. А от якщо ви подорожуєте автомобілем, то вам точно доведеться купити страховий поліс. Без страхування цивільної відповідальності, так званої «зеленої карти», автомобіль не пустять на територію ЄС. Зазвичай цей поліс можна купити на кордоні.

Треба пам’ятати про два головних правила безвізу:

1) Безвізовий режим дозволяє громадянам України перебувати на території країн ЄС не більше 90 днів протягом 180-денного періоду.

2) Подорожуючи без візи, ви не маєте права на оплачувану роботу на території ЄС. Для цього, як і раніше, потрібна віза.

Порушення цих правил загрожує депортацією та забороною в’їзду до ЄС.

Поділіться.

Залиште відповідь