Придесінська громада: об’єднаються три чи шість сіл?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Минулого тижня у Зазим’ї відбувся семінар з питань децентралізації, який провів Центр місцевого самоврядування у Київській області.

На семінар запросили депутатів, голів сільських рад, представників громадськості тих населених пунктів, які є потенційними учасниками так званої Придесінської громади. На запрошення Зазимської сільської ради на заході були присутні переважно представники Погребів, Зазим’я та Пухівки. За списком зареєстрованих під час семінару не було нікого з Рожнів та Літочок.

«Завдання нашого Центру, – розпочав захід директор Київського Центру розвитку місцевого самоврядування Олег Любімов. – Надавати консультативну, практичну допомогу у питанні утворення громад, підготовки спеціалістів до практичної роботи тощо. Питань справді дуже багато залишається й зараз, після кількох років проведення реформи. Тому ми запросили до участі в семінарі одного з авторів децентралізаційних перетворень в країні Юрія Ганущака».

Юрій Ганущак у своєму виступі підтвердив, що розробкою реформи він почав займатися ще з 2009 року. В основу української децентралізації, за його словами, на відміну від деяких інших країн покладений економічний принцип. Тобто йдеться насамперед про утворення спроможних громад, здатних розвиватися, постійно зміцнюючи свій економічний фундамент. За такого розвитку сценарію, наголосив пан Ганущак, можна говорити, що громади зможуть якісно виконувати покладені на них функції, а також підвищувати рівень навчання, медобслуговування населення тощо.

Децентралізаційна реформа має змінити адміністративно-територіальний устрій держави. А це, на думку Юрія Ганущака, є скелетом нації: «У нас ще зберігається адмінтерустрій радянського зразка. Ми ж повинні його зробити нормальним, який відповідає сучасним умовам розвитку».

Тому для успішного завершення реформи потрібно ухвалити кілька важливих законодавчих актів. Зокрема, закон, який передбачить об’єднання районів. І в такому разі на Лівобережжі Київської області, за попереднім прогнозом Юрія Ганущака, можуть залишитися лише два райони.

Дуже актуальним для спроможності утворених громад є закон, який дозволить їм розпоряджатися землею і поза межами населеного пункту. Але Юрій Ганущак висловлюється за його ухвалення лише після прийняття іншого – про планування територій.

Також гість підтвердив, що принцип добровільності в утворенні громад безкінечним не буде, а рано чи пізно час на його реалізацію сплине. Пан Юрій висловив свій прогноз: «У мене є підозра, що нинішній рік стане останнім у плані добровільності»…

І це у першу чергу стосується утворення громади, яка у затвердженому раніше Перспективному плані має назву «Рожнівська». До неї мали увійти також Літки, ЛІточки, Пухівка та набагато потужніші Погреби та Зазим’я. Центром ОТГ – так виписали невідомі для більшості автори першого варіанту Перспективного плану – мали бути Рожни. До речі, зміни до Перспективного плану готуються. Але не прийняті і до цього часу, тому назва Придесінська громада носить поки умовний характер

Саме два сусідні села, а це Погреби та Зазим’я були найбільшими противниками громади з центром у Рожнах. А ще скептично сприймали (а дехто сприймає й до цього часу), що до економічно сильних приєднати потрібно слабших. Йдеться про Рожни, Літки і особливо Літочки. І саме Зазим’я та Погреби вийшли з ініціативою утворення громади з двох населених пунктів. Пухівка в цей час займала вичікувальну, нейтральну позицію.

Але ні тоді, ні зараз ідея «двох» чи максимуму «трьох» не знаходить підтримки як на рівні області, так і на рівні Кабміну. Її підтвердив на зазимському семінарі і Юрій Ганущак: «Висловлю свою тверду думку: мені абсолютно неважливо, чи будуть адміністративним центром громади Рожни, чи не будуть. Це другорядне питання. Важливіше, щоб громада була в складі всіх шести населених пунктів. Ви бачите, що адмінцентром має бути інше село – будь ласка, займайтеся цим».

Своє, відмінне від цього бачення, досить категорично і певною мірою в ультимативній формі на семінарі висловила голова Зазим’я Людмила Спичак. Вона підтримувала та підтримує ідею створення ОТГ з числа двох чи трьох сіл. На її особисту думку, ніхто з тих, хто тут зібрався, не підтримує ідею об’єднання, бо тут у першу чергу зібралися самодостатні села.

«У мене (у сільської ради Зазимя – авт.) за підсумками року понад 8 мільйонів гривень додаткових коштів. І я не збираюся їх ні з ким ділити. Але я розумію, що обєднання буде, хочемо ми того чи ні. Якщо не підтримується ідея створення громади у складі двох чи трьох сіл, то я не бачу іншого шляху для Зазимя, як йти до Києва», – висловилася пані Спичак.

Інший варіант запропонував сільський голова Погребів Віталій Крупенко: «Хоч я і корінний житель Погребів, але центром громади бачу Зазимя. Так буде логічніше. Далі. Я маю зустрічі із киянами, з колишніми жителями вже колишнього села Троєщина. Практично ці люди застерігають нас від приєднання до столиці. Тож, щоб зберегти наші села, і щоб не опинитися в ситуації, коли добровільність закінчиться і нам продиктують зверху, де буде центр громади, нам потрібно починати фактично все спочатку. Тобто ініціювати створення громади з центром у Зазимї, і в складі всіх шести населених пунктів. Саме цим я пропоную й зайнятися найближчим часом».

За попередніми даними, чергові вибори до новоутворених об’єднаних громад в Україні відбудуться наприкінці квітня, проте поки немає єдиної компромісної позиції щодо формату «Придесінської» ОТГ.

Анатолій Гаркуша

Поділитись

Про Автора

Leave A Reply