Пухівка блокує створення Зазимської об’єднаної територіальної громади

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Від рішення сесії Пухівської сільської ради, яка відбулася 27 березня, залежало, чи почнеться реальне створення ОТГ з центром у Зазим’ї, чи питання фактично Придесінської громади відкладається ще на якийсь час. Згоду на утворення Зазимської ОТГ дали 7 депутатів, 6 – або «утримались», або були «проти». Не вистачило одного, аби дати старт великій роботі…

Вирішальним міг стати голос будь-кого з депутатів, включно із сільським головою Пухівки Миколою Трубою. Його голос і став вирішальним. Саме його рішення схилило шальки терезів на користь позиції вичікування. Пухівка її займає відколи стартувала реформа децентралізації у 2015 році. Згідно з Перспективним планом, ухваленим урядом 1 2015 році, у Броварському районі мали утворитися три територіальні громади – Великодимерська, Калитянська та Рожнівська. До останньої входило все Придесіння. Зрозуміло, й Пухівка.

Як відомо, першою в області стала Калитянська громада. У 2017-му утворилася Великодимерська ОТГ. Рожнівська ж спокійно увійшла в гавань «абсолютного штилю», що, схоже, цілком влаштовувало багатьох сільських голів. Вони не ініціювали питання, та й «ззовні» їх ніхто особливо не підганяв.

Так було практично до 2017-го року, поки все частіше не почала обговорюватися теза, що добровільність, принцип якої держава поклала за основу створення громад, не триватиме вічно, бо не може реформа тривати так само вічно…

Хтось у позиції вичікування, а хтось викликає вогонь на себе

Якщо відверто, то ні Зазимська, ні Погребська, ні навіть Пухівська громади не бачили Рожни центром ОТГ. Та й за два останні роки Рожнівська сільська рада не довела свої претензії на право називатися «столицею» громади.

Лідерами розвитку Придесіння, її економічними центрами вже досить давно є Зазим’я та Погреби. Навряд чи хтось може це заперечити. І не дивно, що ініціативу створення ОТГ проявила Людмила Спичак, голова Зазимської сільської ради. Як зазначив на сесії Пухівської ради народний депутат Павло Різаненко, саме пані Спичак «викликала вогонь на себе, за що їй треба в першу чергу подякувати».

Ініціатори створення Зазимської ОТГ усвідомлювали, що навряд чи вони отримають згоду від Рожнів. Так і сталося. Тотожно вчинили Літки й Літочки. Залишалася Пухівка. У разі позитивного рішення можна було б вести подальшу роботу, адже три села – це понад 50% кількості населення усієї ОТГ. Закон дозволяє у такому разі створення громади, а далі діяв би інший закон, що дає право на доєднання, знов-таки – на добровільній основі.

Рішення людей на користь утворення громади

25 березня, у неділю, у спортивній залі Пухівської школи відбулися громадські слухання. Треба віддати належне апарату сільської ради, і в першу чергу, напевно, секретарю Анастасії Писаренко. Справді, проробили велику роботу, аби пухівці знали про слухання і прийшли.

«Я ще ніколи не бачив такої кількості членів громади, яким не байдуже і які прийшли вирішувати практично свою подальшу долю. Це прекрасно», – сказав під час слухань депутат Київської облради Олег Іваненко.

Зареєструвалися 369 осіб, 333 з яких мали право голосу. До речі, значна кількість учасників слухань – не рекорд району. Минулого року у Красилівці прийшли понад 600 мешканців села.

Слухання у Пухівці проходили активно, емоційно, більше трьох годин, а закінчилися досить неочікувано. Насамперед для тих, хто чимало робив, аби переконати пухівців не давати добро на громаду з центром у Зазим’ї. Депутат облради від «Батьківщини» Олег Кіщук разом з однодумцям напередодні роздавав жінкам села великі вітальні продуктові набори з побажанням голосувати проти зазим’янського варіанту створення ОТГ, а вже на слуханнях називав реформу з децентралізації «недолугою», озвучував неправдиву інформацію щодо процедури відставки голови Калитянської ОТГ та стану справ у Великодимерській – мовляв, там вже й зарплату платити нічим. На що зал відреагував криками «Брехня» та відвертим сміхом.

Не відзначався чіткістю позиції у вступному слові і сільський голова Пухівки, він не говорив про суть реформи і що вона дає громаді. Микола Труба говорив про весну, яка прийшла, про реформу, яка «…дійшла й до нас», і таке інше.

І все ж попри спроби маніпуляцій людською думкою більшість пухівчан висловилася за активізацію реформи. Отже: 178-ма голосами дали згоду на утворення громади з центром у Зазим’ї; 128 – проти; 14 – утрималися; 7 – недійсні; 12 – не проголосували.

Рішення сесії на користь гальмування реформи

Через день сесія Пухівської сільради мала б або затвердити рішення громади, або не брати їх до уваги.

Карта «містечкового патріотизму» на сесії розігрувалася ще активніше. Мімікрували погляди Олега Кіщука. Якщо 25 березня на слуханнях він висловлювався досить категорично проти децентралізації взагалі, то вже буквально через день змінив тональність. Він вже не проти громади як такої, але центром її мати бути тільки Пухівка. До того ж, він намагався, правда бездоказово, піддати сумніву результати голосування, називаючи їх сфальсифікованими.

Аби претендувати на те, щоб бути центром громади, навіть не зважаючи на такі «дрібниці» як відсутність у 21 столітті вбиральні у приміщенні сільської ради, відсутність сільського стадіону та присутність недобудованого протягом останнього 10-річчя Будинку культури, Пухівка мала б провести громадські слухання, сесію сільради, де заявити про ініціативу створення ОТГ  з центром у Пухівці, розіслати пропозиції іншим сільським радам. І дуже наполегливо добиватися змін до Перспективного плану.

Ні про це, ні про багато чого іншого пан Труба ні на слуханнях, ні на сесії не говорив. Та й нічого повідомляти. Після короткого вступного слова, де знову він згадав про весну, далі просто мовчав.

Він ніяк не коментував, наприклад, відверті і неправдиві нападки на колегу, голову Зазимської сільської ради, які пролунали з вуст все того ж Кіщука. Він ніяк не прореагував на аргументи численних виступаючих, що Пухівка не повинна втрачати час, а рухатися вперед, що не так і важливо, де саме буде центр громади.

Микола Клименко, голова Броварської райдержадміністрації наголосив, що цей етап створення громади треба пройти якісно, і не чекати, коли закінчиться добровільність і хтось ззовні намалює межі, в яких і буде жити Придесінська громада. Треба діяти зараз, щоб не втратити добровільність, і ті фінансові ресурси, які дає держава на розвиток соціальної інфраструктури громад.

Фактично не похитнули позицію пана Труби й інші виступи. Депутати Київської облради Сергій Федорченко, Галина Єрко, Олег Іваненко говорили, що це може справді бути епохальне рішення, що варто неодмінно скористатися принципом добровільності, що децентралізація – найважливіша реформа в державі, наводили позитивні приклади вже утворених громад.

Микола Труба вдруге взяв слово в кінці, коли всі гості вийшли із зали, і залишили депутатів ухвалювати рішення вже без стороннього впливу – така була їхня воля. Дослівно: «Я, як сільський голова, я вибачаюсь перед молоддю і ветеранами. Я сільський голова всієї громади. Я поважаю вибір наших виборців – я …утримуюсь!».

«Децентралізація, створення об’єднаних територіальних громад є фундаментальною, надзвичайно важливою реформою в країні. Суть її – на рівень громад передається і повноваження, і ресурси. Нагадаю, що у 2014 році все почалося з фінансової децентралізації, коли змінили підходи до формування бюджетів. Можна проілюструвати на прикладі Броварського району. Якщо у 2015 році його річний бюджет складав 423 мільйони гривень, то вже у 2017-му – 730 мільйонів. Створенням ОТГ саме громада отримує можливість замкнути на собі і представницькі функції, і функції виконавчої гілки влади. Це вже зовсім інший рівень місцевого самоврядування. Практика показує, що це дуже правильні кроки. Це дає ресурс саме в громадах вирішувати ті питання, які роками не вирішувались, дає перспективи для розвитку, для того, щоб людина отримувала необхідні їй послуги тут, і громада реально впливала на якість їх надання».

Зрозуміло, йдеться і про  підвищення відповідальності. У процесі об’єднання громад  практично скрізь присутній суб’єктивний фактор – дискутується, де буде центр громади. Не хотілося б, аби ми повторювали свої історичні помилки минулого, що  не можемо  ні про що домовлятися, а від того  і не рухаємося вперед.

Пухівська громада висловила своє ставлення  на громадських слуханнях. Формально депутати на сесії могли не прислухатися до цього, але й проігнорувати важко.  І від їхнього рішення залежало, чи запуститься реформа на Придесінні зараз, чи вона  відтягнеться у часі на три, шість місяців.  Хочеться при цьому нагадати, що у того, хто бере на себе ініціативу, все як правило відбувається за його ж планом, аніж у того, хто сидить і очікує», – прокоментував ситуацію народний депутат України від 97-го округу Павло Різаненко.

…Що  далі? Звісно, трагедії не сталося. Однак Пухівка, та й власне все Придесіння, «завдяки» пухівському вердикту, де визначальну роль зіграв сільський голова, просто загальмовує процес створення громади у регіоні. Правда, тимчасово, реформу вже не зупинити.

Анатолій Гаркуша

Поділитись

Про Автора

Leave A Reply