Шкільні урочисті лінійки можуть зашкодити здоров’ю дітей – МОЗ

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Кожен початок навчального року зазвичай розпочинається урочистими шкільними лінійками. Дехто вважає це «совковою» традицією та наводить приклади розвинутих країн, де ніяких лінійок не буває, а дехто вбачає у цьому важливе свято з піснями, віршами та врученнями грамот. Але в останні роки більшість навчальних закладів відмовляються від традиційних лінійок та намагаються вигадати альтернативу для розваги малечі. Навіть МОЗ України закликає місцеву владу, керівників шкіл, вчителів та батьків відмовитись від шкільних лінійок заради здоров’я дітей.

«З року в рік у різних регіонах країни діти непритомніють внаслідок тривалого стояння на шкільних лінійках. У сонячну погоду дитина може отримати тепловий удар чи опік шкіри, знепритомніти, почати блювати, почуватись дезорієнтованою. Так само не додасть здоров’я стояння під дощем», – говориться у повідомленні МОЗ.

Як зазначає Мінохорони здоров’я, за будь-якої погоди – сонячної чи хмарної – є небезпечними ультрафіолетові промені, і їх найбільша активність найчастіше припадає на час проведення шкільних лінійок. УФ-промені найбільш активні з 10 ранку до 4-ої дня, а всього 15 хвилин під їхнім прямим впливом в рази збільшує ризик виникнення раку шкіри та деяких порушень зору. Тінь від дерев, парасольок, тентів тощо не забезпечує повного захисту від сонця.

Також варіант проведення лінійок у приміщенні може призвести до інфікування всіх дітей від однієї хворої дитини, а задуха в приміщенні може призвести до втрати свідомості та інших порушень зі здоров’ям.

Не менш важливим є психологічний аспект. Діти перебувають у неприродньому для них середовищі (скупчення незнайомців), стані (статиці) та ще й із не зовсім зрозумілою метою. Кожен із цих компонентів провокує стрес. Особливо вразливими є наймолодші школярики.

Психотерапевт Вікторія Горбунова радить убезпечити дітей від негативних наслідків та спробувати подбати про знайомство та здруження дітлахів (навіть, якщо це вже не першачки) – зібратись разом, познайомитись з новачками, почаювати, поділитись літніми враженнями чи зробити щось інше командотворче.

За словами МОЗ України, якщо уникнути лінійки неможливо, то перед цим заходом слід забезпечити дітям можливість порухатись та наговоритись. А під час лінійки можна і треба дозволяти школярам рухливий спосіб вітання тих, хто виступає, наприклад, підстрибувати або й пританцьовувати.

«Доброю ідеєю є пояснити дітлахам, навіщо потрібен подібний захід та яка роль їхнього класу в ньому. Дуже часто спроба пояснити мету шкільної лінійки дітям призводить до усвідомлення непотрібності та, подекуди, безглуздості подібних дійств для дітей», – зазначає МОЗ.

1 вересня – День знань і зазвичай саме в цей день першокласники та учні шкіл урочисто йдуть до школи. Цього року цей день припадає на суботу, тому у Міносвіти зазначили, що освітні заклади можуть самостійно вирішувати коли саме розпочинати навчальний рік та проводити урочисті лінійки – 1 чи 3 вересня.

Поділіться.

Залиште відповідь