У Броварах відкрилася голландська пекарня «21.3», де працюватиме молодь із синдромом Дауна

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Спробуйте одягти різнокольорові шкарпетки й прогулятися в них містом. Уявляєте реакцію інших? Подив, засудження, нерозуміння викликатиме ваш вигляд у перехожих. І якщо для вас це буде лише на день, є люди, які стикаються з такою реакцією щоразу, коли виходять на вулицю.

21 березня світ відзначає День людей із синдромом Дауна. Саме до цієї дати у Броварах відкрили надзвичайне місце, — голландську пекарню «21.3» (назва символічна — дата, коли відзначають День людей із синдромом Дауна, а також у зв’язку з тим, що ця особливість — наслідок трисемії 21-ї хромосоми), у якій працюватиме молодь із особливостями ментального розвитку.

14 років тому подія, що мала ознаменувати початок нового прекрасного етапу, стала викликом для цілої родини Василенків. «У пологовому будинку нам сказали: «Ваша дитина народилася таким інвалідом, що вона не буде ані ходити, ані говорити, тому підпишіть відразу відмову, і йдіть собі народжувати здорових дітей». Але ми не могли цього зробити», — розповідає Аренда Василенко, організаторка соціальної пекарні й мама сонячного Петрика. Сім’я мала змогу переїхати до Нідерландів, де були всі умови для виховання особливої дитини. Однак Андрій та Аренда Василенки прийняли виклик долі, присвятивши себе створенню умов для розвитку й соціалізації дітей із синдромом Дауна в Україні.

На думці у них завжди було одне — майбутнє. Майбутнє Петрика й інших особливих дітей, у якому вони зможуть самостійно заробляти на себе й адаптуватимуться до звичайного життя. Так, Андрій та Аренда почали долучатися до різноманітних освітніх проектів, покликаних соціалізувати сонячних дітей. Однак вони розуміли: школа — лише невелика частина життя людини, а те, що буде після неї, лишалося невідомим і страхітливим. Аби позбутися цього страху, подружжя Василенків заручилися допомогою партнера і створили голландську пекарню «21.3».

Компанія «21.3» була заснована цього ж дня рік тому. «Тоді ми пообіцяли собі, що рівно через рік зможемо заявити суспільству, що є така пекарня, що є такі діти, і що бізнес може бути соціально відповідальним», — розповідає Сергій Копчук, директор компанії «21.3».

Голландська пекарня, дружня до людей із синдромом, розташована на вулиці Москаленка, 19-А, де 35 років тому був дитячий садочок. Через рік засновники й засновниця бізнесу планують створити ще й кав’ярню, у якій працюватимуть люди з проблемами розумового розвитку.

Прикладом для пекарні «21.3» стали дружні до людей із синдромом Дауна кав’ярні в Нідерландах. На відкриття броварської «доньки» завітав і Крис ван дер Бреген, засновник голландської пекарні «Унік» (“Uniek”). Подорожуючи Нідерландами кілька років тому Аренда та Андрій завітали в цю кав’ярню, де працюють 13 людей із інвалідністю (у т.ч. з синдромом Дауна). Із того часу вони стали близькими друзями, а у зв’язку з відкриттям пекарні «21.3» — іще й партнерами. Протягом тижня Крис ван дер Бреген ділився досвідом із командою пекарні, розповідав секрети ведення соціально відповідального бізнесу. «Я радий поділитися досвідом, який ми запровадили в нашій пекарні, — розповів пан Бреген. — Раніше я багато років працював у пекарському бізнесі і був орієнтований найбільше на прибуток та розвиток. Через роботу з особливими людьми я навчився радіти простим речам та бути задоволеним кожному найменшому досягненню».

Натхненні успіхом Нідерландів щодо інвестування в інклюзивність, команда пекарні тісно співпрацює і з посольством Королівства в Україні. Привітати активістів із відкриттям «21.3» прийшов і сам Посол Нідерландів Едвард Хукс. «Я дуже радий, що приклад Нідерландів поширюється і в Україні. Важливо розуміти, що компанія — це не лише про заробіток грошей, це ще і про відповідальність. Різноманіття суспільства — надзвичайно важлива річ сьогодні. Ми всі — різні, суспільство — це не тільки про еліту чи владу, це про всіх нас. Інклюзивність дає всім нам можливість брати участь у житті суспільства», — наголосив пан Посол.

Присутній на заході міський голова Ігор Сапожко вже запропонував надати приміщення для кав’ярні. Однак, як зазначив Сергій Копчук, філософія команди «21.3» така, що допомогу вони вбачають у двосторонньому партнерстві. З огляду на активну підтримку ініціативи міським головою цілком імовірно, що міська влада знайде шляхи співпраці з пекарнею.

На першому етапі «Пекарня 21.3» надає можливість учнівству старших класів школи «Перспективи 21-3» проходити стажування та навчання на підприємстві. Придбання продукції пекарні — не просто купівля хлібу, але й інвестиція у працевлаштування сонячних людей. 25% прибутку будуть направлені на створення нових робочих місць та соціального супроводу для людей із ментальними особливостями. Приклад «21.3» уже надихнув інші підприємства ставати дружніми до таких працівників. Мережі «Ашан» та “Radisson Blu” співпрацюють із «Перспективою 21-3», допомагаючи дітям здобути навички для роботи в таких закладах. Тісно співпрацюють із закладом і броварські підприємства «Київгума», «Бест», Трикотажна фабрика та «Zeelandia»

Пекарня «21.3» — це не просто місце, де раді працівникам із особливостями ментального розвитку, це місце сили, де сонячній молоді допомагатимуть соціалізуватися та адаптуватися до життя в суспільстві. Це ще й тяжка і віддана робота команди для публічності й видимості людей із синдромом Дауна. Ініціатива покликана подарувати їм мрії та можливості для подальшого розвитку.

Те, що сонячна пекарня відкрилася саме в Броварах, — надзвичайна можливість для міської влади, активістів_ок та бізнесу об’єднатися в громадянське суспільство. Суспільство, яке цінуватиме в людині людину, яке віритиме, що справжня сила — у розмаїтті та інклюзивності. Зрештою, суспільства, у якому кожна людина, не залежно від її інакшості, матиме право та можливість на розвиток.

Джерело світлин: Facebook-сторінка Андрія Василенка

Поділіться.

Залиште відповідь