Українська школярка винайшла унікальний і доступний метод діагностики раку

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ольга Харасахал із Маріуполя запропонувала метод виявлення метастаз на ранніх стадіях онкозахворювань, а Дмитро Соломянюк зі Львова – спосіб боротьби з пластиковими відходами та сміттєзвалищами. Обидва учні отримали призові місця, зокрема «золото», на одному з найбільших світових конкурсів наукових проєктів MOSTRATEC 2019. Захід відбувався у Бразилії. Про це повідомили на сторінці Малої академії наук України у Фейсбуку.

Як зазначено в дописі, за свій винахід Ольга Харасахал одержала золоту медаль і особливу відзнаку світового товариства «Вільна наука» з правом наукової публікації в індексованому журналі. Таке визнання вона заслужила за винайдення методу виявлення метастаз на ранніх стадіях.

Українські переможці

Дмитро Соломянюк і Ольга Харасахал

За інформацією «Освіторії», уже в 15 років дівчина волонтерила в Маріупольському онкодиспансері, а в 18 отримала патент на обладнання для виявлення раку. Цей винахід також зробив її призеркою Міжнародного конкурсу наукових проєктів Intel ISEF 2019.

«Я присвятила свою наукову роботу меланомі – раку шкіри. Маріуполь – приморське місто, у нас багато людей відпочивають на пляжі і не знають міри в цьому. Сонячний опік, який людина отримала в 13 років, може бути причиною меланоми в 60. Меланома – одна з найбільш агресивних пухлин, вона складно піддається лікуванню. Також меланома – серед найменш вивчених пухлин, і водночас цей вид раку дуже поширений», – розповіла Ольга в інтерв”ю журналістам «Освіторії».

Як розповіла дівчина, у США працює методика діагностування, що дає змогу вивчити поведінку конкретної пухлини. Головний лікар Маріупольського онкодиспансеру хотів запровадити цю методику в своїй лікарні, але її впровадження коштує близько 800 тисяч доларів. Для пацієнта один аналіз за цією технологією коштує сьогодні близько 44 тисяч гривень. Тож лікар погодився дати їй зразки крові 5–10 онкохворих для проведення пілотних досліджень.  Реактиви закупила мама, яка працює лікарем-цитологом у власній лабораторії. Та в онкодиспансері не було необхідного обладнання, тож Ольга розробила його сама. Зараз дівчина має  на це обладнання патент. Його впровадження, за словами винахідниці, в будь-якій українській лабораторії коштуватиме не більш ніж 50 тисяч гривень, а аналіз для пацієнта – близько 500 гривень. Ця технологія вже працює в онкодиспансері Маріуполя. Щоб впровадити її до клінічного використання, її мають підтвердити міжнародними стандартами.

«Клітини раку дуже страшні, вони видозмінені, не виконують свої функції. Рак – це хвороба, що має свій розум. На ранніх стадіях вона виділяє знеболювальні речовини, тому людина не відчуває болю, поки пухлина росте. Колись вважали, що той, хто винайде ліки проти раку, буде найбільшим героєм. Сьогодні всі зрозуміли, що універсальних ліків немає і не може бути. Усе, що ми можемо робити, це якісно і вчасно діагностувати, а далі – контролювати рак. Мій метод якраз націлений більше на контроль –  вивчити поведінку пухлини, побачити, чи ефективним було лікування, і вчасно робити те, що лікарі можуть зробити», – каже дівчина.

Фото – Мала академія наук України та з сайту «Освіторії»

Поділіться.

Залиште відповідь