Вага та співвідношення талії і стегон – індикатори ризику гормональних порушень та серцево-судинних хвороб, – Уляна Супрун

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Багато хто в проблемах зі здоров’ям звинувачує гормони – речовини, які виділяються в ендокринній залозі чи іншому органі з ендокринною функцією, наприклад, жировій тканині, але діють по всьому організму. Вони визначають ріст та розвиток, обмін речовин, стан статевої системи і розмноження, водно-сольовий баланс, реакцію на стрес, настрій та інші речі. Як подбати про своє гормональне здоров’я, розказала Уляна Супрун, в.о. міністра охорони здоров’я на своїй сторінці у мережі FB.

За словами Уляни Супрун, наша ендокринна система працює за принципом зворотного зв’язку. Зрозуміти, як працює цей зв’язок, можна на такому прикладі:

 • Є датчик – найчастіше це відділ мозку гіпоталамус. Він реєструє значення показника, наприклад, рівня гормону тироксину.
 • Уявімо, що рівень недостатній. Тоді гіпоталамус запускає сигнал «цей показник слід виправити».
 • І гіпофіз – інший відділ мозку, підпорядкований гіпоталамусу – виділяє тиреотропний гормон.
 • Його сприймає щитоподібна залоза і реагує утворенням та виділенням більшої кількості тироксину.
 • Тоді гіпоталамус реєструє новий сигнал «рівень достатній» і припиняє виділяти цей гормон.

У разі низки гормональних порушень, ця петля зворотного зв’язку порушується. Наприклад, щитоподібна залоза не здатна утворити стільки гормону, скільки треба, або навпаки, невпинно виділяє зайві гормони. Гормони гіпофізу – в багатьох випадках хороший індикатор решти гормональних показників.

Уляна Супрун додає, що не варто йти здавати аналізи на всі гормони водночас. Лікар передусім дивиться на ваш стан і призначить аналіз «тропних» гормонів чи кінцевих показників (як-то рівня цукру).

Про гормональне здоров’я слід ретельно дбати, адже на роботу ендокринної системи впливають не лише вік, генетика та хвороби, але й наш раціон, спосіб життя, ліки, які ми приймаємо.

Кілька порад, як піклуватися про свої гормони:

 •  Про що б не йшлося, слід правильно харчуватися і бути фізично активними.
 •  Дотримуйтеся здорового режиму сну. Бажано спати не менше 7 годин. Люди, яким хронічно бракує сну, більш схильні до тривожності, переїдання, вони ризикують розвинути діабет другого типу чи мати порушені біоритми.
 •  Їжте якомога менше цукрів та білого борошна. Каші та цільнозерновий хліб значно кращі джерела вуглеводів. Вони стануть на заваді розвитку діабету.
 •  Не треба постійно перекушувати та боятися «падіння глюкози», якщо тільки у вас не діабет. Робіть достатні перерви між прийомами їжі – так клітини не втрачатимуть чутливість до інсуліну.
 •  Споживайте достатню кількість йоду. Без йоду щитоподібна залоза не може утворювати тиреоїдні гормони. Денна потреба йоду – до 150 мг. Це важко порахувати – просто користуйтеся йодованою сіллю (її слід додавати в холодні страви) та їжте морську капусту.
 •  Пильнуйте індекс та об’єм талії. Ці показники ви можете дізнатися в сімейного лікаря, якщо вдома постійно забуваєте це зробити. Саме вага і співвідношення талії і стегон є хорошими індикаторами ризику гормональних порушень та серцево-судинних хвороб.
 •  Знайте про існування гормональної терапії та застосування гормональних контрацептивів із терапевтичною метою. Але в жодному разі не займайтеся самолікуванням.
 •  Будьте фізично активними. Це і відволікає нас, завдяки цьому ми заспокоюємося, витрачаємо калорії, знижуємо рівень цукру та вагу, а отже, боронимо тіло від утворення «зайвих» естрогенів жиром.
 •  Покиньте курити. Куріння може впливати на рівень гормонів щитоподібної залози.
 •  Для жінок критично якомога менше споживати алкоголь, адже він впливає на обмін естрогену і тим самим підвищує ймовірність розвитку гормоно-залежних пухлин.
 •  Не користуйтеся пластиком, що містить фталати: це пластик типів 3, 6 та 7. Не нагрівайте їжу в пластикових контейнерах і не наливайте в пластик гаряче. Фталати втручаються в роботу статевих гормонів.

Уляна Супрун нагадує, що не обов’язково здавати аналізи на всі гормони одночасно, щоби бути певними, що все гаразд. Слід бути чутливими до свого стану і вчасно звернутися до лікаря – після огляду він скаже, який саме аналіз слід здати.

Поділіться.

Залиште відповідь