Як боротися з недобросовісними підрядниками – знає Громадська рада

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Погано, коли в бюджеті мало коштів, а ще гірше, коли вони є, та не вміють ними розпоряджатися. До того ж, коли намагаються зекономити на проведенні ремонтів у школах і дитсадках та доручають проведення тендерних закупівель не профільним відділам чи управлінням. Саме це стало причиною того, що у виконавці робіт потрапили недобросовісні фірми, тож ремонтні роботи в частині закладів не завершені й донині, а там, де завершені, назвати їх «капітальними» – досить складно. Як боротися з недобросовісними підрядниками – вирішували на черговому засіданні Громадської ради при управлінні освіти 28 грудня.

На минулому засіданні Громадська рада розглядала питання капітальних ремонтів у школах та дитсадках. Як з’ясувалося, у частини навчальних освітніх закладів ремонти тривають і донині, а в тих, що виконані, якість робіт далека від ідеальної. Тоді начальник господарської групи управління освіти, депутат міської ради Валерій Лемпіцький  зауважив, що вся проблема у системі «Прозорро», через яку і відбувається закупівля ремонтних робіт. Так, виставляючи у «Прозорро» найменшу ціну за роботи, у виконавці потрапляють далеко не добросовісні організації. Однак, як зазначає голова ГР при управлінні освіти Оксана Попова, вона вивчила питання тендерних закупівель, тому і зібрала керівників ДНЗ, щоб поділитися своїми думками.

Як повідомила пані Оксана, під час проведення тендерних закупівель не обов’язково обирати виконавця із найменшою ціною. При цьому варто лише свою відмову обґрунтувати. А щоб підібрати гідного виконавця робіт, порадила готуватися до тендерних закупівель вже у січні-лютому. Як зазначила заступниця начальниці управління освіти Аліна Музика, на сьогодні вже є кошти, які дозволяють розпочати проведення проектних робіт.

Однак у керівників ДНЗ, присутніх на засіданні, виникло питання: як уберегтися від потрапляння у виконавці тих самих недобросовісних фірм  і в наступному році? Особливо переймалися цим представники ДНЗ «Золотий ключик», «Малятко» та «Сонечко», які й донині мають клопіт із підрядниками.

Оксана Попова зауважила, що вона не згодна з тим, що у проблемі, яка склалася з ремонтами в школах і дитсадках міста, винне лише управління освіти. На її переконання, директори навчальних закладів також мають долучатися до участі у відборі виконавців робіт. У свою чергу Аліна Музика порадила завідуючим дитсадків перейти на самообслуговування, окрему бухгалтерію  і самим вирішувати проблеми з тендерами і ремонтами. Однак присутні зауважили, що вони не спеціалісти, щоб вплинути на процес , натомість в управлінні освіти  тендерними  закупівлями займаються два спеціалісти та працює господарська група. У свою чергу завідуючі можуть лише контролювати виконання робіт: не допускати до роботи нетверезих працівників, перевіряти  матеріали , – зауважили присутні. Але  і проконтролювати  досить складно, кажуть завідуючі, позаяк , наприклад, у ДНЗ «Сонечко», роботи  не проводяться, а  відшукати власників фірм досить складно, адже  вони не місцеві. Щоб знайти відповідального за ремонт, завідуюча ДНЗ “Сонечко” навіть змушена вдаватися до шантажу: сховати особисті речі підрядників. У свою чергу завідуюча ДНЗ “Малятко” шокована тим фактом, що  робітники підрядної фірми взялися до роботи, навіть не знаючи, навіщо їм завезли тонни відсіву.

Для того, щоб зрозуміти, як відбувається визначення виконавця робіт, члени ГР запросили  головного  бухгалтера централізованої бухгалтерії управління освіти і науки Наталію Ошкало, яка  розповіла присутнім, у який саме спосіб укладаються угоди з фірмами. Як  повідомила  пані Наталія, все починається із завдання на проектування, і від того, наскільки якісно зроблено проект, на 90% і залежить як відбуватиметься виконання робіт.

Наталія Ошкало

Окрім визначення переліку тих чи інших робіт, обстеження, визначення обсягів робіт, залучення проектувальника, визначення матеріалів, остаточний проект має пройти погодження технічною радою та  отримати експертну оцінку. Ці процедури  розтягуються на півроку, каже Наталія Ошкало. До того ж, цьогоріч  у школах і дитсадках робіт було багато, а  спеціалістів із проектування, які  погодилися працювати з бюджетними розцінками (що значно менші за комерційні)  не достатньо, тому  роботи і затягнулися. Ще  однією причиною, чому  в броварській освіті  цього року проблеми з виконанням  ремонтів, це те, що зарплату  будівельникам  на початку року  в міській раді  заклали  на рівні 3 400 грн. Підняли розцінки  до 5 400 грн тільки в липні, і лише тоді, каже головна бухгалтерка, можна було втілювати в життя проекти. Тому Наталія Ошкало зауважила, що в проекти  на наступний рік варто закладати реальну розцінку, яка б дозволила винаймати  відповідальні й добросовісні підрядні організації.

Однак зазначила: управління освіти нічого не може зробити, якщо і наступного року  ці ж самі недобросовісні фірми знову візьмуть участь у тендері й виставлять найменшу ціну. Після обговорення цього питання з членами ГР, Наталія Ошкало  все ж запропонувала  шляхи вирішення  проблеми – прописувати в угодах жорсткіші умови: певну кількість працівників, чіткі терміни  виконання  робіт, жорсткіші штрафні санкції  й гідну зарплату. Але зауважила: тендерними закупівлями має займатися профільний відділ, наприклад, відділ капбудівництва чи УЖКГ, а не управління освіти. Власне, з цього приводу і писали листи в міську раду.

У свою чергу член ГР Вікторія  Гурт запропонувала подати в міську раду заяву з проханням  розробити положення про рейтингову оцінку підрядних організацій, яке не суперечитиме чинному законодавству і стане лакмусовим папірцем під час відбору  фірми- виконавця.

У розрізі ІІ питання Оксана Попова зачитала звернення місцевого мешканця  Віктора Малофієнка, де повідомлялося, що попри те, що в місті не достатня кількість ДНЗ,  в Старій частині міста є кілька  дитячих закладів, які не використовуються за призначенням: у районі вул. Ярослава Мудрого, Старотроїцької, Гоголя та Герцена.  

Під час обговорення цього питання члени ГР згадали і про дитсадок «Чебурашка» (вул. Аркадія Голуба, 1-А), який давно не у власності громади міста. Раніше там тренувався один  із підрозділів Міністерства внутрішніх справ, нині ж дитсадок  знесли і на його місці почали будувати багатоповерхівку.

Приміщення дитсадка на вул. Аркадія Голуба, 1-А. Фото 2015 року.

Тож  виникло питання: чи не очікує подібна доля інші дитячі заклади, зазначені  у зверненні? А саме, ДНЗ на вул. Гагаріна, який перебуває у власності БЗБК. Згідно з рішенням суду, БЗСК мало передати місту 2 дитсадки: «Трембіта», що на Незалежності, та закинуту будівлю ДНЗ на вул. Гагаріна. Однак передали тільки «Трембіту». Щоб з’ясувати, на чиєму балансі перебувають  зазначені у зверненні дитячі заклади та зрозуміти, що робити надалі,  члени ГР вирішили  подати в управління освіти запит.

Наступне засідання ГР при управлінні освіти призначено на 25 січня 2018 р. на 15 год.

Фото – авторки

Поділіться.

Залиште відповідь