Як і коли вакцинуватись від сказу та правця – оновлені рекомендації

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
sportbank [CPS] UA

У Броварах ледь не щодня фіксують укуси тваринами. Тим часом у районі триває неблагополучна епідемічна і епізоотична ситуація зі сказом. Враховуючи це, броварський районний відділ лабораторних досліджень оновив і надіслав лікарям рекомендації щодо дій медичних працівників при зверненні пацієнтів з укусами, подряпинами і заслиненнями від будь-яких тварин. Вакцинація необхідна дня запобігання зараженню правцем і сказом. Про це йдеться у рекомендаціях броварського районного відділу лабораторних досліджень.

Як зазначають фахівці відділу, на травматологічне та приймальне відділення Броварської центральної районної лікарні покладено надання антирабічної допомоги. При первинному звернені особи, яка постраждала, їй забезпечують надання першої меддопомоги. Для цього ретельно промивається рана, подряпини, садна, заслинені місця струменем води з милом. Краї рани обробляють 70-градусним спиртом або 5% настоянки йоду. Накладають стерильну пов’язку.

Важливим для проведення курсу антирабічних щеплень є результати 10-денного спостереження за твариною або результати лабораторного дослідження паталогічного матеріалу від тварин, які загинули або були забиті. Проведення курсу антирабічних щеплень за можливості здійснюється однією серією вакцини.

 1. Місцеве оброблення рани надзвичайно важливе і його необхідно проводити негайно або якомога раніше після укусу; рани ретельно промивають водою з милом (або детергентом), потім краї рани обробляють 70% спиртом або 5% настоянкою йоду.
 2. Дози та схеми імунізації однакові для дітей і дорослих. Курс лікування призначають незалежно від строку звернення постраждалого за допомогою, навіть через декілька місяців після контакту з хворим, підозрілим на сказ, або невідомою твариною.
 3. Спостереження протягом 10 діб встановлюють тільки за собаками та кішками.
 4. Для осіб, які раніше отримала повний курс лікувально-профілактичних або профілактичних щеплень, після закінчення якого минуло не більше 1 року, призначають три ін’єкції вакцини по 1,0 мл на 0-й, 3-й, 7-й, день; якщо минув 1 рік і більше або був проведений неповний курс імунізації, то – по 1,0 мл на 0-й, 3-й, 7-й, 14-й, 30-й і 90-й день. За показаннями – комбіноване застосування антирабічного імуноглобуліну і вакцини.
 5. Кортикостероїди й імунодепресанти можуть спричинити невдачі у вакцинації. Тому у випадках проведення вакцинації на фоні прийому кортикостероїдів й імунодепресантів визначення рівня антитіл є обов’язковим. За відсутності антитіл проводять додатковий курс лікування.
 6. Особа, яка щеплюється, повинна знати: їй не можна вживати будь-які спиртні напої протягом усього курсу щеплень і 6 місяців після його закінчення. Треба також уникати перевтомлення, переохолодження, перегрівання.
 7. При укусах, нанесених невідомими польовими гризунами в місцевостях, неблагополучних щодо сказу, призначають курс вакцинації по 1,0 мл на 0-й, 3-й, 7-й, 14-й, 30-й і 90-й день.
 8. Гетерологічний (кінський) антирабічний імуноглобулін призначають у дозі 40 МО на 1 кг маси тіла. Гомологічний (людський) антирабічний імуноглобулін призначають у дозі 20 МО на 1 кг маси тіла.

Важливою є також профілактична вакцинація від правця. Зі слів лікарів, цю недугу можна підхопити при будь-якому пораненні. Інфекція правця, як і сказ, вражає нервову систему. Бактерія-збудник перебуває ледь не всюди: зокрема, в ґрунті чи фекаліях тварин і людей.

 1. Замість 0.5 мл АП-анатоксину можна використовувати АДП-М-а, якщо необхідна планова вакцинація проти дифтерії цим препаратом.
 2. Застосовувати один з вказаних препаратів ППЛІ або ППС, краще вводити ППЛІ.
 3. При ранах, що піддаються зараженню (“інфікована рана”), якщо після попередньої ревакцинації пройшло більше ніж 5 років, вводять 0.5 мл АП-а.
 4. Повний курс імунізації АП-а для дорослих з двох щеплень по 0.5 мл кожна з інтервалом 30-40 діб і ревакцинації через 6-12 міс. тією ж дозою. При скороченій схемі повний курс імунізації включає одноразову вакцинацію АП-а в подвоєній дозі (1.0 мл) та ревакцинацію через 1-2 роки дозою 0.5 мл, та в подальшому кожні 10 років.
 5. Два щеплення за звичайною схемою імунізації (для дорослих і дітей) та одне щеплення при скороченій схемі імунізації для дорослих.
 6. При ранах, що піддаються зараженню (“інфікована рана”), вводять ППЛІ або ППС.
 7. Усі особи, що отримали активно-пасивну профілактику, для завершення курсу імунізації та виключення повторного введення ППС, через 6-12 міс. повинні бути ревакциновані 0.5 мл АП-а.
 8. Якщо локалізація рани дозволяє, АП-а краще вводити в регіон розміщення рани.

Зазначимо, за інформацією керівника управління Держпродспоживслужби в Броварському районі Володимира Ситюка, минулого тижня в селі Русанові виявили випадок захворювання на сказ. І це вже не перший такий випадок в районі. Були накладені карантинні обмеження. І хоч місто Бровари не входить до карантинної зони, його мешканцям необхідно бути обачними.

Зауважимо, що протягом останніх двох місяців відділ лабораторних досліджень звітував про 3-5 випадків укусів тваринами на території міста. А минулого тижня таких нападів було сім. Водночас, у травматологічному відділенні Броварської центральної лікарні нещодавно закінчилась антирабічна вакцина та антирабічний гемоглобулін, вказують у відділі лабораторних досліджень.

Monobank [CPS, API] UA
Поділитись

Про Автора

2 коментарі

Leave A Reply