Житлові афери Броварів: плюс одне незаконне будівництво

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Останні чи не з п’ятнадцять років Бровари упевнено тримають статус великого будівельного майданчика: куди не кинь оком – ростуть новобудови. А разом із цим розширюються масштаби будівельного аферизму, що став у Броварах уже своєрідним видом бізнесу. Спокусившись на дешевші «метри», лише згодом люди розуміють у яку халепу потрапили. Як так сталося, що в місті незаконно зводять будинки і чим це загрожує покупцям?

Найбільш відомі в Броварах житлові афери – на вул. Княжицька, 39, 41, 43, 45, 47;  Каширіна, 15; Київська, 106; Симоненка, 41; Симона Петлюри, 21-Б, де люди інвестували в незаконні будівництва. Тепер до списку самобудів додалася адреса  Київська, 177.

У рекламі забудовники розписують блага, які отримають потенційні покупці за 450 тис. грн.

Однак, як би це не виглядало привабливо, це будівництво – незаконне і може спричинити значні проблеми. Про рекламу самочинного будівництва на Київській, 177 повідомляє на своєму порталі й Броварська міська рада.

За інформацією начальника управління інспекції та контролю Богдана Мельниченка, 14 вересня в Центр обслуговування «Прозорий офіс» звернувся броварчанин Олексій Бухарін, який подав повідомлення про початок будівельних робіт. Зокрема реконструкцію індивідуального житлового будинку по Київській, 177 загальною  площею 1822, 8 м кв. Цьому факту особливого значення в управлінні не надали, адже не вперше броварчани повідомляють про реконструкцію великих власних будинків. Однак кілька днів тому на огорожі цього двору з’явився банер та реклама об’єкту  в Інтернеті, а також відкрився відділ продажу.

Одночасно в управління інспекції та контролю надійшло дві скарги: від мешканця міста та КП «Бровари-Благоустрій» з приводу перекриття зливової каналізації біля зазначеного двору. За інформацією Богдана Мельниченка, спеціалісти управління виїхали за вказаною адресою і зафіксували відкриття відділу продажу з реалізації квартир ЖК «Браво» та процес облаштування навпроти будинку автостоянки, в результаті чого в зливову каналізацію вбудовано трубу, тож стік не перекрито. Також  інспектори з’ясували, що ТОВ «Технострой ЛТД», яке і реконструюватиме будинок, насправді будує з «нуля» 4-поверхівку.

У єдиному реєстрі документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт із будівництва багатоквартирного житлового будинку по вул. Київській, 177  і засвідчують право на прийняття в експлуатацію закінчених об’єктів, відомості відсутні.

Згідно ж із ст.25-1 Закону України «Про рекламу», реклама об’єктів будівництва з метою продажу житлових або нежитлових приміщень, у тому числі із залученням коштів населення, дозволяється лише за наявності ліцензії (дозволу) на здійснення будівельної діяльності та дозволу на виконання будівельних робіт на конкретному об’єкті, що рекламується. Та забудовник на порушення не зважає – не лише розпочав будівництво, а вже продав кілька квартир. Про це повідомили у відділі продажу, куди журналісти «Трибуни» звернулися під виглядом потенційного покупця. Журналісти попросили надати необхідні дозвільні документи на будівництво, на що їм повідомили, що це питання «зараз вирішується». Водночас зауважили, що у них не будівництво, а реконструкція, і на це ніяких дозволів не потрібно. Замість дозвільних документів представник власника забудови пан Сергій показав журналісту договір купівлі-продажу земельної ділянки 0,14 га та право власності на цю землю. Та запевнив, що «архітектурний відділ зробить технічний лист про можливість розподілу будинку на 48 частин (квартир – авт.), видасть техпаспорти і держреєстратор зареєструє окремі квартири».

Ризики купівлі оселі у таких будинках полягають у порушенні норм будівництва, але з’ясовується ця обставина зазвичай пізніше при введенні будинку в експлуатацію. Тоді ж і виявиться, що ввести в експлуатацію і оформити право власності на такий будинок законним способом неможливо. Такі будинки ще називають «трансформерами», коли за документами будується індивідуальний житловий будинок, а по факту він багатоквартирний. Це загрожує інвесторам тривалим очікуванням підключення будинку до електрики, води, каналізації, газу; дуже нервовими перемовинами із забудовником і щотижневими обіцянками від нього, що до кінця місяця все буде підключено. І так може тривати роками.

Історії  самобудів у Броварах невеселі. Про аферу родини Серпокрилових за 6 років писано-переписано, знято чи не з десяток телесюжетів центральними каналами, а віз, як кажуть, і нині там. Зокрема, мешканці будинку по вулиці Каширіна, 15, вкладали гроші у будівництво багатоквартирного 4-поверхового будинку для себе, а побудували індивідуальний будинок для Валентини Серпокрилової та її чоловіка. Обмануті мешканці  не один рік оббивають пороги владних структур у пошуках правди та захисту своїх прав.

За такою ж схемою – збудувати  будинок як приватний, а потім розпродати у ньому кімнати як квартири – і тим же «забудовником» зведено ще кілька самобудів по вул. Княжицькій: № 39, 41, незавершене будівництво будинків № 43, 45, 47. Подібна ситуація і зі 160 інвесторами, які вклали свої кошти в будівництво 16-поверхового будинку по вул. Симона Петлюри, 21-Б. Понад 5 років вони не можуть отримати ні житла, ні грошей.

Будинок на вул. Симоненка, 41який самочинно побудував син екс-начальниці культури Наталії Багмут Роман, ще не заселений. Спеціалісти управління інспекції та контролю двічі надавали приписи на призупинення робіт, відкрито провадження у суді щодо знесення будівництва, однак суд у позові відмовив.

За словами Богдана Мельниченка, за два останні роки подано 11 судових позовів на демонтаж незаконних новобудов, однак жодного суду не виграно і жодного будинку не демонтовано. Як зазначає начальник управління, зупинити самобуди можна в єдиний спосіб – заручитися підтримкою судів та знести для початку хоча б пару будинків. У м. Ірпінь, стверджує Богдан Мельниченко, місто виграло 3 суди і 2 незаконні новобудови знесли.

Що стосується незаконного будівництва на Київській, 177, в управлінні інспекції та контролю вже підготували повідомлення в управління захисту економіки в Київській обл., у місцеву та обласну прокуратури з проханням розглянути питання правомірності продажу квартир ЖК «Браво», та у разі виявлення порушень – вжити відповідних заходів. Спеціалісти управління інспекції та контролю також розпочали власну перевірку незаконного будівництва, і якщо встановлять порушення – нададуть припис на призупинення робіт. Однак, як засвідчує практика, власники незаконних будівництв ігнорують усі приписи, і поки тривають судові процеси, добудовують будинки і допродують квартири. І лише коли люди оговтуються, що втрапили в халепу, починають тиснути на всі можливі важелі, щоб легалізували їхні «квадратні метри» та підключили до всіх благ – виходять із протестами під стіни міськради, перекривають дороги. Кілька днів тому мешканці будинку на Княжицькій, 45 перекривали трасу біля КПП «Биківня», щоб привернути увагу суспільства до своєї проблеми, адже «за борги цього пана поліцейського (Серпокрилова, – авт.) земельну ділянку разом із будинком та людьми хочуть продати на торгах».

Однак протестанти тільки накликали на себе неприємність зі сторони ні в чому невинних людей, яким довелося в «пробках» чекати закінчення страйку.

Тож, щоб не потрапити на гачок до аферистів, варто уважно читати документи, які підписуєте. Особливо те, що написано дрібним шрифтом.

P.S. Як показує будівельна практика, часто, щоб не витрачати часу, необхідного на отримання дозволів, забудовник починає будівництво без належної документації. Узаконити самовільну забудову на сьогодні можна через державну архітектурно-будівельну комісію або через суд. У першому випадку простіше, але якщо сусіди не проти забудови, що часто-густо відбувається з порушеннями. Та коли останні проти, – узаконити таку забудову можна лише через суд, попередньо сплативши (завдяки хорошому адвокату – авт.) мінімальний штраф. Згідно зі ст. 96 Кодексу України про адміністративні правопорушення, може бути накладений штраф від 50 НМДГ (850 грн) до 900 МЗП (1 032 300 грн). А якщо суддям надати довідки СЕС, пожежної охорони, відділу архітектури, які підтвердять, що самобуд відповідає необхідним стандартам, то є шанс отримати судове рішення як про визнання права власності на незаконно збудований об’єкт, так і про відповідність новобудови нормам.

Фото – авторки та з мережі Інтернет

Поділіться.

Залиште відповідь