Фальшиві вакансії та роботодавці-шахраї: як не потрапити в пастку

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Так буває, якщо в шукачів не виходить знайти роботу самостійно, вони звертаються до посередників або з відчаю погоджуються на сумнівні пропозиції роботодавців. На жаль, така співпраця не завжди приносить реальну допомогу в працевлаштуванні, а частіше виявляється обманом.  Які схеми використовують рекрутингові шахраї й чому не варто нікому платити за те, щоб отримати посаду або стати до роботи, розповіли в Київській обласній службі зайнятості.

Нелегальна зайнятість

Нелегальна зайнятість користується на сьогоднішній день величезним попитом завдяки безпосередньо самим працівникам. Оскільки дуже часто в умовах дефіциту вільних для працевлаштування вакансій, громадяни від «безвиході» погоджуються на будь-які умови праці, запропоновані роботодавцем і від цього можуть постраждати.

Наприклад, це може трапитися при так званих стажуваннях чи застосуванні випробувального терміну (належним чином не оформленого) або оформленнях працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час. При цьому роботодавці здебільшого трактують ці поняття на свій лад, переконуючи себе, що на цей період можна працівників офіційно не оформляти і безпідставно відтерміновують на деякий час укладення трудового договору.

Слід знати, що прийняття на роботу працівників під виглядом стажування без проведення відповідної оплати, є порушенням законодавства про працю і ознакою застосування примусової праці, використання якої заборонено ст. 43 Конституції України і нормами міжнародного права.

Загалом афер із роботою є дуже багато. Розглянемо три найпоширеніші, які можуть бути актуальними в умовах військового стану.

Схема 1. Фальшиве тестове завдання

Роботодавці, які шукають у свою команду креативних спеціалістів (журналістів, дизайнерів, перекладачів) часто просять виконати тестове завдання, й це нормальна практика. Так кандидат може оцінити, чи подобається йому така робота, а рекрутер — чи відповідає рівень навичок спеціаліста вимогам компанії. Проте бувають нечесні роботодавці, для яких тестові завдання — можливість безкоштовно отримати контент для блогу, віжуал для соцмереж чи інші креативні роботи.

Діють за схемою: розсилають усім кандидатам різні тестові завдання. Наприклад, просять написати матеріал на 2000 знаків зі 100% унікальністю, але теми статей у всіх будуть різні. Так можна досить швидко і цілком безкоштовно зібрати контент на місяць чи навіть більше.

Як має бути? Якщо роботодавець хоче, аби кандидати виконали тестове завдання, воно має бути ідентичним для всіх. Часто його публікують одразу в описі вакансії й просять надіслати разом із резюме. Або ж надсилають після розгляду резюме кандидатам, що підходять.

Власне, тут все залежить від репутації роботодавця. Вивчайте інформацію про компанію. Якщо це поважна структура, яка не потрапляла в подібні скандали, — сміливо робіть тестове.

Схема 2. Оплата за навчальні/витратні матеріали

Цю схему не завжди розпізнаєш з опису вакансії, вона розкривається на етапі співбесіди/листування з представником компанії. Після відгуку на вакансію, кандидату телефоном, по скайпу чи в інший спосіб розповідають про організацію, обов’язки й на завершення нав’язливо просять оплатити вартість навчальних матеріалів, без яких начебто неможливо почати роботу.

За аналогічною схемою працюють горе-роботодавці, які пропонують зайнятість на кшталт «збирання ручок», «упаковка насіння», «фасування ґудзиків» тощо. Тільки там просять надіслати кошти за витратні матеріали (насіння, ручки). Звісно, в результаті ви нічого не отримаєте.

Ще варіант — роботодавець каже, що гроші підуть на виготовлення вам зарплатної карти або оформлення документів/пропусків.

Як має бути? При прийомі на роботу платити повинні вам, а не ви. І навіть етап навчання оплачується компанією.

Схема 3. Прохання вислати скани документів

Фейкові роботодавці після отримання резюме просять надіслати фото/скани документів (паспорту, ІНН), іноді фото кандидата з паспортом у руках. Навіщо? За легендою — щоб вони змогли вас офіційно прийняти на роботу. Насправді — щоб оформити на вас споживчий кредит.

Як має бути? Прохання надіслати документи може надійти і від чесного роботодавця. Проте перед цим кандидат повинен пройти декілька етапів відбору: отримати відгук на своє резюме, виконати тестове завдання (якщо воно передбачається), пройти співбесіду (а іноді і не одну). Далі вас можуть попросити надіслати копії чи скани документів (зазвичай, паспорту, ІНН, диплому про вищу освіту) для офіційного працевлаштування. Як правило, поки дійде до цього етапу, ви вже й самі не раз зможете переконатися, що перед вами — реальний, а не липовий, роботодавець.

Аби не потрапити в тенета горе-працедавців, шукайте роботу за сприяння служб зайнятості. Завжди будьте обережні, мисліть критично, й тоді ніякі шахраї вам не страшні!

Читайте також:

  1. Вчителі, лікарі та робітники: актуальні вакансії на Броварщині станом на 13 червня

  2. Цього літа українці через війну не матимуть відпусток

  3. Зарплати бюджетникам у Броварах перерахують «жорсткіше»

  4. Безробітних, не працевлаштованих протягом 30 днів, залучатимуть до громадських робіт. ВІДЕО

Поділіться.

Залиште відповідь