Цього літа українці через війну не матимуть відпусток

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Під час воєнного стану в Україні дещо змінилися умови трудових відносин. Дуже багато працівників змушені були піти в неоплачувану відпустку, хтось може працювати по 12 годин на день, а дехто взагалі залишився без роботи. Зазвичай влітку починається гарячий сезон відпусток, однак під час повномасштабної війни з рф плани в людей зовсім інші. Аналітики кадрового порталу grc.ua провели опитування та розповіли «Трибуні-Броварів», скільки працівників планують у 2022 році піти у відпустки.

Чи можна брати відпочинок під час війни

Під час дії воєнного стану у відпустку йти можна. Але деяким працівникам можуть відмовити. Таке може бути у випадку, коли людина залучена в роботах на об’єктах критичної інфраструктури. Водночас це правило не стосується відпустки через вагітність та пологи і відпустки по догляду за дитиною.

У Законі України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-ІХ йдеться, що на час воєнного стану щорічна оплачувана відпустка надається працівникам тривалістю 24 календарних дні. Якщо умовами трудового договору була передбачена більша кількість днів відпустки, то дія цих положень під час воєнного стану може бути припинена.

Відпустку без обмеження в часі можуть надавати без збереження зарплати на прохання працівника. Але роботодавець не має права просити людину йти в таку відпустку.

А якщо через воєнні дії підприємство не може функціонувати, то роботодавець повинен оформити простій. І в такому випадку, якщо він змусить працівників іти у відпустку без збереження заробітної плати, це вважатиметься порушенням трудових прав працівників.

Скільки людей планують піти у відпустку

Згідно з опитуванням grc.ua у соцмережах, у 2022 році планує відпустку рекордно низька кількість працівників. Загалом, за словами аналітиків, сфера туризму знову відчула найбільший удар і зараз там найменша кількість вакансій і кількість компаній, що надають свої послуги.

«Як показало опитування порталу, гарячі події в країні впливають і на можливість планувати відпочинок, і на бажання відпочивати. Відпустку цього літа планує рекордно низька кількість українських працівників – лише 11% опитаних. Із них лише 1% має намір поїхати на відпочинок за кордон», – повідомляють аналітики кадрового порталу.

Серед тих, хто хоче за кордон, обирають переважно Туреччину і Єгипет. Але більшість тих, хто хоче на відпочинок, надають перевагу внутрішньому туризму. Зазвичай люди хочуть поїхати в українські гори чи інші регіони країни.

А от решта взагалі не планують чи не можуть відпочивати. Опитування показало такі результати:

  • 47% опитаних вважає, що під час війни відпочинок та радощі взагалі недоречні;
  • 23% респондентів зазначили, що втратили роботу через війну, а тому ані можливості, ані бажання відпочивати немає;
  • 6% працівників перебувають у вимушеній неоплачуваній відпустці;
  • 9% опитаних шукають прихистку від війни за кордоном, їм теж зараз не до відпочинку.

Трудові книжки під час війни

Як повідомляла пресслужба Міністерства юстиції України, під час дії воєнного стану трудові книжки можна отримати на руки за спеціальною заявою. Раніше це було можливо лише після звільнення.

Водночас, якщо підприємство перебуває в районі активних бойових дій, перелік яких затверджує Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, роботодавець може сам ухвалити рішення і віддати трудові книжки працівникам.

Зробити це також треба під підпис. Так компанія зможе зберегти свої документи в умовах війни.

Якщо трудову книжку працівнику таки видали, то працедавець знімає з себе відповідальність за її збереження.

ФОТО – Фокус

Читайте також:

  1. Трудові відносини в Україні адаптовано під воєнний стан: що змінилося

  2. Як працівнику підтвердити свою волонтерську діяльність?

  3. В Україні узаконили «декретну відпустку» для чоловіків

  4. Відпустка без стресу. П’ять простих порад

Поділіться.

Залиште відповідь