Фіксація зруйнованого житла під час воєнних дій: як правильно зробити самому

Pinterest LinkedIn Tumblr +

«Із дзвінків і повідомлень постраждалих від російської агресії  стало зрозуміло, що очільники територіальних громад, де населені  пункти постраждали від бойових дій, не знають як треба фіксувати зруйновані домівки. Вони радять людям сфотографувати та зробити відео. Але без складеного акту це не дасть позитивного результату», каже адвокат із Броварів Роман Сімутін. За що ж братися та як уникнути помилок під час фіксації зруйнованого будинку?

Порядок обстеження житла для компенсації

Для проведення обстеження житла, зруйнованого через воєнні дії, постраждалому треба звернутись із заявою до органу місцевого самоврядування (ОМС), а в разі його відсутності – до військово-цивільної адміністрації (ВЦА) населеного пункту.

ОМС\ВЦА проводять обстеження пошкодженого або зруйнованого житла, обліковують його та складають і затверджують списки постраждалих на відповідній території.

За результатами обстеження, комісія складає Акт обстеження в двох примірниках. Один надається заявнику, де зазначається висновок про технічний стан житла на момент його обстеження: «зруйноване», «пошкоджене», «було зруйноване, але на момент обстеження є повністю відбудованим» або «було зруйноване, але на момент обстеження є частково відбудованим». У разі, коли житло пошкоджене, зазначається його придатність до проживання: придатне чи непридатне для проживання.

Рішення про надання грошової компенсації  ухвалюють комісії з розгляду питань, пов’язаних із наданням грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано через надзвичайну ситуацію воєнного характеру, спричинену збройною агресією російської федерації.  Ці рішення ухвалюються на підставі поданих ОМС\ВЦА сформованих і затверджених списків постраждалих на виплату грошової компенсації.

А якщо комісію ще не сформовано, як правильно самому зафіксувати пошкодження?

Якщо будинок пошкоджено частково – вибиті шибки, розбитий дах і деякі стіни і його можливо відновити за декілька тижнів або днів, чи чекати, поки місцева влада розбереться, що і як правильно фіксувати, чи починати розбирати завали та відновлювати житло?

«Якщо ви разом із представником громади склали акт (при цьому детальна фотофіксація обов’язкова),  приступайте до відновлення будинку й обов’язково зберігайте чеки. Така ж процедура і для повністю зруйнованої будівлі. Якщо ж ви не складете акт і почнете відновлювати самостійно – ризикуєте довго ходити по інстанціях чи судах», –  зазначає адвокат.

За словами Сімутіна, процедура відновлення пошкодженого житла прописана ще в 2014 році для переміщених із Донбасу. Мають бути зміни, але базовий документ – це акт обстеження. У ньому фіксуватимуться пошкодження і він стане основою для оцінки майна та виплат.

Необхідні кроки

Парламент проголосував за Закон про компенсацію знищеного майна, проте його не ухвалено в остаточній редакції. Це потребуватиме часу, а потім – ще й часу для ухвалення підзаконних актів. Що ж робити? Адвокат радить:

 • Добиватися створення та роботи комісії зі складання відповідних актів.
 • Подавати заяву на обстеження житла.
 • Отримати акт обстеження із застосування фото- та відеофіксації.
 • Подати інформацію через застосунок «ДІЯ».
 • Відновлювати будинок/квартиру й обов’язково зберігати чеки, щоб при визначенні розміру компенсації усунути розбіжності в сумах.

Зазначимо, що 4 квітня виконком Броварської громади ухвалив рішення Про утворення комісії з обстеження пошкодженого/зруйнованого майна внаслідок воєнних дій на території Броварської міської територіальної громади. А також затвердив форму акту про пошкодження/знищення майна. Форму можна знайти ТУТ.

У складі створеної комісії :

 • Петро Бабич, заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради – голова комісії; 
 • Артем Мороз, староста Княжицького старостинського округу;
 • Лідія Одончук, головна спеціалістка-кошторисник кошторисно-договірного відділу  УБЖКГІТ  Броварської міської ради;
 • Андрій Цахло, староста Требухіського старостинського округу.
 • Сергій Потрясаєв,  депутат Київської обласної ради.

Роман Сімутін заснував громадську організацію для постраждалих із Київщини, де надають безоплатну юридичну допомогу в зборі доказів пошкодження житла. https://www.facebook.com/r.simutin або телеграм https://t.me/advokatsimutin

Головне фото з с. Шевченкове  – Ірина Ющенко 

Читайте також

 1. Відповіді на найпоширеніші запитання, що стосуються соціальних виплат під час війни
 2. Усі аптеки зобов’язані приймати паперові й електронні рецепти на ліки – МОЗ
 3. Трудові відносини в Україні адаптовано під воєнний стан: що змінилося
 4. Як отримати 2 тис.грн/ 3 тис.грн тимчасово переміщеним особам
 5. На допомогу тим, хто залишив або втратив домівку: як фіксувати збитки для компенсації
 6. Заплановано кроки, щоб економіка країни в умовах війни запрацювала наповну
Поділіться.

Залиште відповідь