Монумент воїнам АТО в Броварах досі не завершений. Чому?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Уже протягом кількох років на порядку денному перебуває питання відкриття пам’ятного знака бійцям АТО на майдані Свободи в Броварах. Утім, за цей час монумент так і не вдалося спорудити. Про проблеми, пов’язані з цим, під час учорашньої сесії розповіли чиновники та бійці російсько-української війни. Не обійшлося без взаємозвинувачень у бездіяльності.

Нагадаємо, ще під час минулої сесії ради Броварської громади, 29 липня, ветеран війни Віталій Ткаченко розповів, що на пам’ятник бійцям АТО бракує коштів. Чоловік посилався на слова скульптора Юліана Сукача з Красилівки. Саме він на початку року виграв тендер на спорудження пам’ятника.

Пам'ятник АТО

Макет пам’ятника воїнам АТО в 2019 році (у майбутньому у вигляд внесли незначні зміни)

Як зазначив боєць, через тривале зволікання зі спорудженням об’єкта, зросла вартість матеріалів. На пам’ятник бракує міді та каменю. Щоб справа зі спорудженням пам’ятника не зупинялася, Юліан Сукач змушений закладати кошти, передбачені на інший проєкт.

Тоді міський голова Ігор Сапожко не заперечив проблему. Однак лише через місяць, а саме під час учорашньої сесії, мер розповів, що Юліан Сукач двічі подав кошторис, завищений у два рази, саме тому його не затвердили і спорудження затягується.

Читайте також: Монумент воїнам АТО на майдані Свободи: хто і коли будуватиме

Під час засідання сторони обмінялися звинуваченнями щодо бездіяльності. Зі слів Віталія Ткаченка, якби у влади було бажання зробити пам’ятник, то його вже би давно відкрили.

Водночас радник міського голови з питань АТО Віталій Корнет зауважив, що присутні ветерани, які  протестували за відкриття пам’ятника, були присутні в складі координаційної ради з питань АТО і могли впливати на процес.

Сесія 26.08.2021

Віталій Корнет і Віктор Ткаченко під час суперечки на сесії 26 серпня

Віталій Корнет зазначив, що питання зведення монумента непросте, потребувало великого обсягу роботи, зокрема з документацією. А виконавець справді діяв не без помилок, адже він митець і не розуміється в документації так, як необхідно.

За підсумками обговорення під час учорашньої сесії, міський голова запропонував координаційній раді зібратися, щоби вирішити між собою всі суперечливі питання.

Водночас управління будівництва, житлово-комунального господарства, інфраструктури і транспорту за дорученням голови громади має надати роз’яснення щодо того, на якому етапі наразі перебуває спорудження пам’ятника АТОвцям у Броварах.

Передісторія

Нагадаємо, питання щодо встановлення пам’ятника бійцям АТО / ООС почали підіймати в перші роки після збройного нападу Росії на Україну. Утім, влада Броварів зрозуміла ідею по-своєму.

На початку 2017 року міський голова Ігор Сапожко видав розпорядження про проведення конкурсу на найкращу проєктну пропозицію пам’ятного меморіалу «Бровари у війні» в парку «Перемога».

Читайте також: У парку «Перемога» з’явиться новий пам’ятник

Майбутній об’єкт мав бути присвячений не лише загиблим бійцям АТО, а й воїнам, які загинули в роки Другої світової війни та в Афганістані під час радянської інтервенції.

Причому пам’ятник мали встановити між наявними і тоді, і зараз монументами загиблим в Афганістані (стела, нині з БТРом) і Другої світової війни (стела та танк Т-34).

Афганцям пам'ятник

Меморіал воїнам-афганцям у парку “Перемога”

Конкурс не закінчився нічим. Як розповіла тодішня керівниця управління містобудування та архітектури Лілія Рибакова, охочих узяти участь у ньому не знайшлося.

Атовці вимагали пам’ятника без «какофонії»

Тим часом у суспільстві, зокрема з-поміж ветеранів АТО, наполягали на окремому пам’ятнику бійцям АТО. Лідер організації «Авангард АТО Броварії» Ігор Муратов указував, що пам’ятник має бути на видноті та на центральній площі міста. ГО не підтримала встановлення пам’ятника «Бровари у війні».

Читайте також: Ігор Муратов: «На війну я потрапив “за бартером”»

Згодом питання спорудження меморіалу виносили на розгляд координаційної ради Броварської міської ради з питань АТО. Водночас до профільної комісії з питань найменувань та пам’ятних знаків пропозицій для розгляду не надходило.

Лише на початку 2019 року відбулося представлення пропозицій щодо нового пам’ятника. Щоправда, координаційна рада з питань АТО не затвердила жодної з них. Члени колегіального органу лише визначилися з місцем встановлення – майдан Свободи в Броварах.

Проєкт затвердили в 2019 році

Але на наступному засіданні проєкт таки затвердили. Переможцем став Юліан Сукач. Представляв пропозицію Віталій Корнет. У березні її підтримала архітектурно-містобудівна рада.

Читайте також: Містобудівна рада затвердила пам’ятник АТО на майдані Свободи. ФОТО

З того часу про роботи над пам’ятником знову не було чути. У жовтні ветерани і родичі загиблих нагадали про обіцянки влади.  Повідомлення від чиновників про початок робіт над спорудженням монумента з’явилося в січні 2021 року.

Одне з найемоційніших засідань коордради з питань АТО відбулося в жовтні 2019 року – ветерани і родичі загиблих вимагали виконання обіцянок від влади

Звести пам’ятний знак мають до кінця 2021 року

16 лютого 2021 року виконавчий комітет Броварської громади затвердив остаточне рішення про будівництво пам’ятного знаку «Захисникам України» на майдані Свободи в Броварах.

Тендер на проведення будівельних робіт виграв ФОП із Закарпаття, який не мав конкурентів. Згідно з договором, спорудження закінчать до кінця 2021 року.

Із графіку проведення робіт видно, що будівельники вирішили порушити порядок. Так, наприклад, облицювання постаменту мало відбуватися під кінець року, в останню чергу.

Водночас, ці роботи будівельна організація виконала кілька днів тому. І постамент виглядає закінченим. У той час як жодних робіт зі встановлення скульптури не помітно. Щоправда, ці роботи так само передбачені на кінець 2021 року.

Фото – © «Трибуна-Бровари»

Читайте також

  1. Погоджено «м’яку» модель пам’ятного знаку воїнам АТО для встановлення на майдані Свободи
  2. Парламент виділив мільярд на ремонт культурних пам’яток
  3. У Броварах висаджено алею на честь жінок, загиблих на Сході України. ФОТО. ВІДЕО
Поділіться.

Залиште відповідь