«На зламі»: у Броварах відкрилася мандрівна виставка про війну на Донбасі. ФОТО

Pinterest LinkedIn Tumblr +

14 червня в приміщенні культурно-інноваційної платформи «ТепЛиця» відкрилася мандрівна виставка «На зламі», присвячена порушенню прав цивільного населення під час війни на Сході України. Автори виставки намагалися дати відповідь на запитання: який він –  страх перед війною, як руйнуються родинні зв’язки та звичне життя, як відбувається адаптація внутрішньо переміщених осіб та ін.

«Я потрапила під мінометний обстріл разом зі своїм сином. Йому було двадцять років на той момент. Коли я побачила страх у його очах – тоді для мене й розпочався конфлікт. Я зрозуміла, що не можу захистити свою дитину від того, що відбувається», – це фрагмент розповіді Аліни про її перший досвід обстрілів у 2014 році, який можуть прочитати відвідувачі виставки «На зламі».

На іншому стенді розповідь 25-річного Михайла про його полон: «Водили нас до туалету. Ми мали ходити навприсядки. На нас весь час надягали маски. Коли вони заходили – потрібно було ставати на коліна, ставити руки на стіну. Коли вони давали наказ – брати їжу».

На стендах розміщено 13 історій зламів життя – інтерв’ю з людьми, які свого часу покинули зону бойових дій. Там і страх перед війною, і особисті переживання постраждалих та економічні проблеми, і  руйнування родинних зв’язків та труднощі переселенців.

Виставка побудована в хронологічному порядку. Все розпочинається з міфу про те, що Донбас нібито годує Україну. Далі – розвиток війни, вибір: залишатися чи втікати, життя на окупованій території та якою має бути реінтеграція.

виставка "На зламі"

виставка "На зламі"

виставка "На зламі"Глибше зрозуміти масштаби міграційних процесів, демографічних та соціальних змін у Донецькій та Луганській областях після початку конфлікту, допомагають особисті історії свідків поєднані з інфографікою, статистичними даними та відеозаписами, які можна прослухати одягнувши навушники.

виставка "На зламі"

Документування злочинів

Під час відкриття виставки одна з організаторів виставки – аналіткиня ГО «Східноукраїнський центр громадських ініціатив» Надія Нестеренко розповіла, що виставка створена громадськими організаціями, які входять у коаліцію «Справедливість заради миру на Донбасі» за підтримки німецької організації KURVE WUSTROW. Члени ГО, які входять до коаліції, документують порушення прав людини в ході війни на Донбасі з 2015 р. З того часу члени ГО записали численні інтерв’ю, серед яких – і зі свідками грубих порушень: які перебували в полоні та пережили катування. Все це наклало потужний відбиток – глибокий злам на життя цих людей.

Штефан Халінг – проектний менеджер німецької організації KURVE WUSTROW, яка допомогла технічно організувати виставку, розповів, що  мета проєкту – задокументувати порушення прав людини на Донбасі та зробити їх доступними загалу.

виставка "На зламі"

Штефан Халінг, Надія Нестеренко, Олена Танчинець (ведуча, директорка ТепЛиці), Лариса Виноградова

Переселенці

Олег Трачук – один із тих, хто змушений був покинути місце постійного проживання – Луганськ – та терміново переїхати в Броварський район разом із сім’єю. Сім’я Трачуків – багатодітна: двоє із трьох дітей – із інвалідністю. За словами пана Олега, він не відчув на собі ніякого негативного ставлення з боку броварчан, соціальні служби максимально допомогли сім’ї адаптуватися. Наразі пан Олег очолює в Броварах Центр реабілітації дітей із інвалідністю і прагне максимально прислужитися місту – у такий спосіб подякувати за отриману свого часу підтримку. Переїзд на Броварщину сприймає як новий шанс зробити ще більше користі як для своєї сім’ї, так і громади.

виставка "На зламі"

Олег Трачук

За словами заступниці голови Броварської ОТГ Лариси Виноградової, у Броварах лише офіційно зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб – понад 8 000. Лариса Виноградова висловила сподівання, що після цього проєкту з’явивиться інший – про успішних внутрішньо переміщених осіб, які змогли адаптуватися та реалізуватися. Та зазначила, що в Броварах багато людей, які успішно працюють керівниками в багатьох сферах життєдіяльності міста.

Виставка вже побувала в 18 містах України. Зокрема, демонструвалася в Києві в музеї «Золоті Ворота», музеї АТО в Дніпрі, у холі Луганської обласної військово-цивільної адміністрації в Сєвєродонецьку, міській раді Житомира, музеях та бібліотеках в Хмельницькому, Вінниці, Черкасах, Краматорську.

У Броварах виставка діятиме в приміщенні культурно-інноваційної платформи «ТепЛиця» до 9 липня. Вхід вільний.

Читайте також

  1. У Броварах відкрилася виставка про загиблих на війні з Чернігівщини. ФОТО
  2. Іпотека для переселенців під 3%. Умови нової програми
  3. Українські переселенці зможуть отримувати субсидії без прописки
  4. У День міста броварчанам нагадати про реальність: війна на Донбасі через фотооб’єктив «кіборга»
  5. У Броварах презентували фотоекспозицію «Феї і Лицарі». Відео

Поділіться.

Залиште відповідь