У Зазим’ї перейменували вулицю Валентини Терешкової

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Рада Зазимської громади схвалила перейменування вулиці Валентини Терешкової на честь Івана Мазепи. Відповідний проєкт рішення підтримали в межах декомунізації. За нього під час сесії проголосували всі присутні депутати.

Рішення схвалили під час 14-ої сесії ради Зазимської громади, яка відбулася ще 24 червня. За нього проголосували всі 20 присутніх депутатів. Відсутніми були троє. Під час сесії документ підтримали без обговорень. Не було перед тим і громадських обговорень, указують чиновники.

Як розповів «Трибуні» секретар ради Зазимської громади Олег Бондаренко, громадські обговорення відбулися ще в 2015 році. Щоправда тоді депутати не підтримали перейменування вулиці. А нинішнє рішення ухвалили на вимогу Українського інституту національної пам’яті.

Чому перейменували

Зазначимо, на сайті інституту ім’я Валентини Терешкової перебуває в переліку осіб, які підпадають під декомунізацію в межах закону «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».

Читайте також: Депутати «перейменували» село Зазим’Є у Зазим’Я

Як ідеться в матеріалах, вулиця була названа на честь Валентини Терешкової – льотчиці-космонавтки, першої жінки-космонавтки, що в 1963 році одноосібно вийшла у політ тривалістю майже 3 доби на кораблі «Восток-6». Героїня Радянського Союзу з 1963 року.

Валентина Терешкова має звання генерал-майора. Вона була депутаткою Верховної Ради СРСР, членкинею КПРС. Згодом і до цього часу – депутатка Держдуми Російської Федерації від партії президента Володимира Путіна «Єдина Росія». Є заступницею голови комітету Держдуми з міжнародних справ, входить до вищої ради «Єдиної Росії».

Терешкова з Путіним

Валентина Терешкова та Володимир Путін

Як депутатка Держдуми Росії, проголосувала за анексію Криму в 2014 році та активно підтримувала подальшу війну з Україною, а також війну в Сирії. У 2020 році була однією з небагатьох ініціаторок продовження терміну перебування Володимира Путіна на посаді президента.

Нова назва вулиці – на честь Івана Мазепи, гетьмана Війська Запорозького, голови козацької держави на Лівобережній і всій Наддніпрянській Україні, що зробив значний внесок до економічно-культурного розвитку Лівобережжя. Під час Північної війни ініціював вихід України з-під московського протекторату, через що був підданий анафемі в російській православній церкві.

Іван Мазепа

Іван Мазепа

У 2015 році рішення провалилося

Зазначимо, що в 2015 році вул. Валентини Терешкової вже намагалися перейменувати. Як ідеться в протоколі сесії сільради від 20 листопада, цій та іншим вулицям вирішили не змінювати назви навіть попри те, що проєкт рішення посилався на декомунізаційне законодавство.

Згідно з доповіддю депутата, який організовував громадське обговорення, пропозиція тоді не знайшла підтримки серед жителів вулиці. Мовляв, назва не підпадає під декомунізацію. Обранець також висловився проти перейменування вулиці.

Читайте також: Як «потопити» питання: перейменування вул. Степана Разіна «відклали» через… лист радниці Сапожка

Варто зауважити, що вул. Валентини Терешкової тоді пропонували перейменувати на честь Михайла Под’єльського. Як відомо з досліджень, уродженець Ніжина на Чернігівщині після переїзду став священником храму в Зазим’ї. І це не сподобалося радянській владі.

Микола Под'єльський

Михайло Под’єльський. Джерело зображення – Зазимський благовісник

У 1937 році його розстріляла трійка НКВС. Відповідно до офіційного звинувачення, чоловік був бродягою без визначених занять. Він групував довкола себе антирадянські елементи, з якими проводив контрагітацію проти комуністичної партії та радянського уряду.

Пізніше на честь Михайла Под’єльського в Зазим’ї, в урочищі Церковному, назвали нову вулицю. За інформацією місцевих жителів, нині її активно забудовують. Як розповів дослідник, отець Анатолій Слинько, діяч жив неподалік – на нинішній вул. Широкій.

Чому лише зараз схаменулися

Варто зазначити, що активісти ініціативи «Декомунізація.Україна» нарахували близько 230 вулиць Валентини Терешкової в нашій державі. Зі слів керівника спільноти Вадима Позднякова, кілька місяців тому небайдужі громадяни почали в різний спосіб звертатися щодо перейменування цих вулиць.

Як зазначив активіст, на цей час місцеві ради змінили назви близько 45-ти вулиць на честь Валентини Терешкової. Найближчим часом очікують загалом на 70 перейменувань.

До того ж, робота триває і над іншими комуністичними назвами та символікою. Як зазначають в ініціативі, вони запустили кілька механізмів. І процес зрушив із місця. Зокрема, до місцевих рад активно став звертатися і Український інститут національної пам’яті.

Водночас заступниця керівниці управління містобудування та архітектури ради Броварської громади Лілія Рибакова кілька місяців тому розповіла, що з вересня минулого року реєстрація речових прав відбувається в електронній системі лише щодо вулиць, які внесені до відповідної бази.

Базу веде державне підприємство «Національні інформаційні системи». Саме ця установа в 2021 році зверталася до Броварської громади щодо необхідності перейменування або перезатвердження назв кількох вулиць у Требухові та Переможці.

Нагадаємо, у травні рада Броварської громади за зверненням НАІС перезатвердила назви 11 вулиць – через неправильно оформлене рішення Требухівської сільради від 2013 року. Окрім того, на громадське обговорення нині винесене перейменування ще 3-х «комуністичних» вулиць.

Читайте також

  1. Історики віднайшли імена та біографії вояків Армії УНР із Броварщини. ФОТО
  2. «Жовтневі» і «Постишева»: три будинкові об’єднання досі не декомунізувалися
  3. Пам’ятник 227-му полку НКВС біля Калинівки мають демонтувати – УІНП
  4. Григорій Чупринка. 140 років тому народився поет і борець за незалежність України
  5. День Незалежності-2021 у Броварах. ПЛАН ЗАХОДІВ
Поділіться.

Залиште відповідь