Пити воду з приватних криниць у деокупованих районах Броварщини для немовлят – смертельно, для дітей і дорослих – вкрай небезпечно. Про це журналістам «Трибуни» повідомила лікарка з загальної гігієни відділення епідеміологічного нагляду та профілактики неінфекційних захворювань броварського районного відділу лабораторних досліджень Віра Товстоног.
Підвищений вміст нітратів у приватних криницях сіл і селищ деокупованих регіонів Броварщини виявили фахівці ДУ «Київський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» під час моніторингових досліджень. Мова першочергово про Великодимерську, Калитянську і Баришівську громади Броварщини, які перебували у ворожій окупації.
Так, 48,7% досліджених проб води з децентралізованих джерел водопостачання на Київщині не відповідали нормам за вмістом нітратів, повідомила фахівець.
Також є підвищений вміст нітратів і в неглибоких ( до 18-20 метрів) приватних криницях та свердловинах мешканців Броварів, зазначає Віра Семенівна.
«Вживання води з наднормативним вмістом нітратів небезпечне для здоров’я людини. З ним безпосередньо пов’язане захворювання – водно-нітратна метгемоглобінемія в дітей до 3-х років», – розповідає Віра Товстоног.
Водно-нітратна метгемоглобінемія – захворювання, яке характеризується підвищеним рівнем метгемоглобіну в крові. Метгемоглобін – це одна з форм окисленого гемоглобіну, що не здатний вступати в зворотну реакцію з киснем і переносити його до всіх органів організму людини. Цей стан провокує розвиток прогресуючої гіпоксії – кисневого голодування в тканинах організму людини, особливо дітей. І чим менша дитина, тим тяжче перебігає хвороба.
У групі підвищеного ризику – діти до 3-х років, особливо немовлята віком до 1 року, яких вигодовують сумішами, приготовленими на воді з концентрацією нітратів понад 50 мг/дм³. Чутливі до нітратів також люди похилого віку.
Симптоми хвороби в дітей – це посиніння ділянок навколо рота, рук і на стопах. Тому цю хворобу ще називають «блакитний синдром немовлят». У дітей може спостерігатися блювання, пронос, збільшення слиноутворення. Гостре нітратне отруєння у немовлят в 7–8 % випадків закінчується смертю.
Тож фахівець радить НЕ вживати питну воду з колодязів і свердловин, в яких вміст нітратів перевищує нормативні показники. Для приготування їжі та для пиття радить використовувати перевірену фахівцями воду або ж бутильовану. Також рекомендує пити воду з броварських бюветів.
При перших клінічних ознаках отруєння у дітей (проносах, розладах серцево-судинної системи, синюшності шкіряних покровів) варто негайно звертайтесь до лікаря.
Як зазначає Віра Товстоног, відповідно до санітарних вимог, колодязі необхідно чистити не менш ніж раз на рік: відкачувати воду, чистити стінки і дно від осаду металевими щітками та зайвих речей, які могли потрапити випадково до криниці. А далі – дезінфікувати. Потім воду необхідно повторно відкачати і користуватися колодязем уже після наступного заповнення та проведення аналізу води.
«Двічі на рік – у весняний і осінній періоди – необхідно проводити лабораторний контроль води та при необхідності промивку і дезінфекцію колодязя, – зазначає Віра Товстоног. – Дезінфекція не приводить до зниження показників нітратів у воді – вона знезаражує воду від патогенної мікрофлори. Звичайні фільтри також не очищують воду від нітратів. Дітям віком до 3-х років та дорослим членам сім’ї воду з криниці з високим вмістом нітратів вживати забороняється».
Моніторинг води лише розпочатий, через деякий час її візьмуть на аналіз повторно. Чи вплинули на підвищення нітратів безпосередньо воєнні дії – фахівці достеменно сказати не можуть, адже раніше такі об’єми моніторингу не проводили.
У лабораторії роблять безкоштовний аналіз води для сімей, де є діти віком до 3-х років. Довідки за телефоном (04594) 4-20-37.
Читайте також
- У броварських колонках вода для пиття непридатна. ПЕРЕЛІК
- Броварський напрямок: бригадний генерал Валерій Ємбаков про роботу 13-го сектору оборони Київщини
- Пільгові умови: реалізаторів власної продукції запрошують торгувати на ринок «Господар»
- У дитсадках Броварів безкоштовно харчуватимуться діти військовослужбовців ЗСУ і тероборони
- Залісся оговтується від наслідків окупації та бойових дій
- Завод Coca-Cola у Великій Димерці поступово відновлює роботу