Вода в криницях деокупованих районів Броварщини для немовлят – смертельна, для дітей і дорослих – вкрай небезпечна, – фахівці

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Пити воду з приватних криниць у деокупованих районах Броварщини для немовлят – смертельно, для дітей і дорослих – вкрай небезпечно. Про це журналістам «Трибуни» повідомила лікарка з загальної гігієни відділення епідеміологічного нагляду та профілактики неінфекційних захворювань броварського районного відділу лабораторних досліджень Віра Товстоног.

Підвищений вміст нітратів у приватних криницях сіл і селищ деокупованих регіонів Броварщини виявили фахівці  ДУ «Київський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України»  під час моніторингових досліджень. Мова першочергово про Великодимерську, Калитянську і Баришівську громади Броварщини, які перебували у ворожій  окупації.

Так, 48,7%  досліджених проб води з децентралізованих джерел водопостачання на Київщині не відповідали нормам за вмістом нітратів, повідомила фахівець.

Також є підвищений вміст нітратів і в  неглибоких ( до 18-20 метрів) приватних криницях та свердловинах мешканців Броварів, зазначає Віра Семенівна.

«Вживання води з наднормативним вмістом нітратів небезпечне для здоров’я людини. З ним безпосередньо пов’язане захворювання – водно-нітратна метгемоглобінемія в дітей до 3-х років»,  – розповідає Віра Товстоног.

Водно-нітратна метгемоглобінемія – захворювання, яке характеризується підвищеним рівнем метгемоглобіну в крові. Метгемоглобін – це  одна з форм окисленого гемоглобіну, що не здатний вступати в зворотну реакцію з киснем і переносити його до всіх органів організму людини.  Цей стан провокує розвиток прогресуючої гіпоксії – кисневого голодування в тканинах організму людини, особливо дітей. І чим менша дитина, тим тяжче перебігає хвороба.

У групі підвищеного ризику – діти до 3-х років, особливо немовлята віком до 1 року, яких вигодовують сумішами, приготовленими на воді з концентрацією нітратів понад 50 мг/дм³. Чутливі до нітратів також люди похилого віку.

Симптоми хвороби в дітей  –  це посиніння ділянок навколо рота, рук і на стопах. Тому цю хворобу ще називають «блакитний синдром немовлят». У дітей може спостерігатися блювання, пронос, збільшення слиноутворення. Гостре нітратне отруєння у немовлят в 7–8 % випадків закінчується смертю.

Тож фахівець радить  НЕ вживати  питну воду з колодязів і свердловин, в яких вміст нітратів перевищує нормативні показники. Для приготування їжі та для пиття радить використовувати перевірену фахівцями воду або ж бутильовану. Також рекомендує пити воду з броварських бюветів.

При перших клінічних ознаках отруєння у дітей (проносах, розладах серцево-судинної системи, синюшності шкіряних покровів) варто негайно звертайтесь до лікаря.

Як зазначає Віра Товстоног, відповідно до санітарних вимог, колодязі необхідно чистити не менш ніж раз на рік: відкачувати воду, чистити стінки і дно від осаду металевими щітками та зайвих речей, які могли потрапити  випадково до криниці. А далі – дезінфікувати. Потім воду необхідно повторно відкачати  і користуватися колодязем уже після наступного заповнення та проведення аналізу води.

«Двічі на рік – у весняний і осінній періоди –  необхідно проводити  лабораторний контроль води та при необхідності промивку і дезінфекцію колодязя, – зазначає Віра Товстоног. –  Дезінфекція  не приводить до зниження показників нітратів у воді  –  вона знезаражує воду від патогенної мікрофлори. Звичайні фільтри також не очищують воду від нітратів. Дітям віком до 3-х років  та дорослим членам сім’ї  воду з криниці з високим вмістом нітратів вживати забороняється».

Моніторинг води лише розпочатий, через деякий час її візьмуть на аналіз повторно. Чи вплинули на підвищення нітратів безпосередньо воєнні дії – фахівці  достеменно  сказати не можуть,  адже раніше такі об’єми моніторингу не проводили.

У лабораторії роблять безкоштовний аналіз води для сімей, де є діти віком до 3-х років. Довідки за телефоном  (04594) 4-20-37.

Читайте також

  1. У броварських колонках вода для пиття непридатна. ПЕРЕЛІК
  2. Броварський напрямок: бригадний генерал Валерій Ємбаков про роботу 13-го сектору оборони Київщини
  3. Пільгові умови: реалізаторів власної продукції запрошують торгувати на ринок «Господар»
  4. У дитсадках Броварів безкоштовно харчуватимуться діти військовослужбовців ЗСУ і тероборони
  5. Залісся оговтується від наслідків окупації та бойових дій
  6. Завод Coca-Cola у Великій Димерці поступово відновлює роботу
Поділіться.

Залиште відповідь