COVID-19: Яка різниця між вакцинами? ОГЛЯД

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Чим відрізняються вакцини від COVID-19? Наразі в Україні зареєстровано три різні щеплення. Вони усі схвалені ВООЗ, а, отже, безпечні й ефективні. Також усі три при введенні обох доз дають право отримати ковідний паспорт у майбутньому (запрацює в Європі й Україні зокрема з 1 липня).  Огляд різниці між вакцинами підготувала Дарина Дмитрієвська, доказова лікарка, спів засновниця ГО «Медичні лідери» та авторка наукового журналу «Куншт».

Oxford&AstraZeneca (Сovishield, SK Bio)

Вакцина на основі вірусного вектора. Містить частину ДНК, що кодує спайк-білок коронавірусу SARS CoV-2. Простими словами – дає нашій клітині інструкцію, як з амінокислот скласти білок, ось цей «шип», що утворює корону на поверхні збудника.

Утворені білкові сполуки потрапляють у кров і репрезентуються імунній системі, а вона утворює специфічні антитіла, щоб при потраплянні справжнього коронавірусу одразу впізнати його і почати боротьбу.

ДНК в цій вакцині загорнута в дуже ослаблений аденовірус шимпанзе. Він не здатний до розмноження в імунокомпетентному організмі (тобто, в абсолютної більшості людей; люди з ВІЛ без прийому антиретровірусної терапії і з вкрай низькою кількість CD4 лімфоцитів, а також люди під час хіміо- та радіотерапії не підлягають поки щепленню від ковіду, їх треба захищати колективним імунітетом).

КовіШилд / КовіШелд (АстраЗенека)

Вакцина CoviShield

Аденовірус виконує роль транспорту та «ключа» до нашої клітини. Через короткий термін, виробивши певну кількість «шипів», вона повертається до звичного життя.

Молекула ДНК досить стабільна та добре захищена, тому вакцину можна тривало зберігати у звичайному медичному холодильнику. З недоліків – десятидозний флакон, який треба використати за одну робочу зміну. Це створює певні незручності в плануванні. Також цією вакциною неможливо щепити маломобільних людей, відправивши бригаду до них додому.

Читайте також: Наслідки вакцинації CoviShield’ом у Броварах: свідчення медпацієнтів

Інформація щодо можливого зв’язку тромбозів центральних венозних синусів з вакцинами від АстраЗенеки (а також Johnson&Johnson) не підтверджено, але дослідження тривають.

Поки ж варто розуміти наступне: навіть якщо така кореляція є (а тромбози виникали після вакцинації протягом 2 тижнів), то їхня кількість дуже мала – 4 – 5 випадків на 1 млн щеплень.

Для порівняння: унаслідок COVID-19 (і цей зв’язок підтверджено) серйозний тромбоз мають 38 людей на 1 мільйон інфікованих, а схильність до нього (в лабораторних показниках) від чверті до третини усіх хворих, навіть без факторів ризику.

Ефективність захисту двома дозами цієї вакцини від симптоматичного перебігу COVID-19 – 80 %, а від важкої форми та смерті вона захищає на 100 %. Інтервал між щепленнями – від 10 до 12 тижнів (може бути до 16 при дефіциті вакцини).

CoronaVac від китайської фірми SinoVac

Ця вакцина створена за класичною технологією – вона містить убитий (інактивований) коронавірус, який не здатний до розмноження. Але він постає перед нашою імунною системою у всій красі, наче каже: дивись і запам’ятовуй. І вона таки запам’ятовує, бо хоч захист від інфікування невисокий (51 %), та важким формам це щеплення запобігає на 100 %. А саме це є головною метою будь-якої імунізації.

Позитивною характеристикою Коронаваку є однодозне пакування, а це значить, що не треба заздалегідь збирати «тусовку» з кругленької кількості бажаючих. А ще можна поїхати до лежачих хворих та тих, хто пересувається в межах дому, щоб захистити їх.

вакцина CoronaVac в Україні

Вакцина CoronaVac після прибуття в Україну

Вакцину можна зберігати у звичайному холодильнику в медзакладі, а другу дозу вводять через місяць. Пацієнти відмічають, що очікувані реакції у вигляді температури, ломоти саме на цю вакцину не дуже часті та не надто виражені.

Щепитись Coronavac нарешті можна масово та за бажанням, скінчились таємні схеми пошуку щеплення. Потрібно просто записатись у Дії, або на гарячій лінії МОЗу (0 800 60 20 19), або на сайті helsi.me. Взяти із собою документи та згадати, хто ваш сімейний лікар (можна і без декларації, але більше часу піде на оформлення). Адреси пунктів щеплення в різних населених пунктах дізнавайтесь у сімейних лікарів і місцевої влади.

Читайте також: У броварському «Прометеї» вакцинуватимуть від COVID-19 усіх охочих

Pfizer BionTech

Вакцина створена за елегантною новою технологією, на яку вчені покладають великі надії. Причому – не лише у сфері захисту від інфекційних хвороб.

Методика створення препаратів на основі матричної РНК була перебуває на різних етапах розвитку вже кілька років, але лише на фоні пандемії в цей напрям почалися дійсно суттєві фінансові вливання від урядів і бізнесу. Це і дозволило довести дослідження до успішного фіналу.

В основі мРНК вакцини – тендітна ділянка модифікованої РНК, що кодує утворення спайк-білку. Ця нитка нуклеотидів змінена таким чином, щоб, загорнутою у фосфоліпідну оболонку, обійти бар’єри імунної системи та потрапити в людську клітину. Не в ядро, то ж жодного впливу на нашу генетичну інформацію вакцина не спричиняє.

Щеплення вакциною Pfizer у міськвиконкомі, фото - Карпій

Пункт вакцинації Pfizer’ом у раді Броварської ОТГ 15 червня

Ні, просто рибосома «сідає» на нитку РНК та прочитує її як рецепт знову і знову. В кінці цієї нитки навмисне доєднали майже півтори сотні нуклеотидів аденіну, і щоразу кілька з них рибосома «відкушує». Коли закінчуються, мРНК втрачає свою дію, а клітина, викинувши в кровотік якусь кількість шипуватих білків, повертається до своєї основної функції.

Проблема вакцина від Pfizer у тому, що мРНК досить нестійка до дії навколишнього середовища, тому тривало зберігати та перевозити її можна лише при дуже низькій температурі. Втім, вже на місці її можна декілька тижнів зберігати в холодильнику.

Другу дозу щеплення вводять через 21 – 28 днів (до 42). Імунітет утворюється ефективний –навіть після першої дози більше 90 % захисту, а після двох – понад 95 %.

Резюме

Яку вакцину ви б не отримали, всі вони є безпечними та дієвими. І кожна варта того, щоб використати саме її. Найкращою тактикою буде щепитись тим, що буде в доступі найпершим, адже час тут грає проти нас.

Чим довше велика частина населення не щеплені, тим довше триватиме пандемія та більше шансів у коронавірусу здобути критичну мутацію, яка стимулює нову хвилю захворюваності та потенційно обійде захист вакцини. Тому масова швидка імунізація зараз є пріоритетом.

Також у світі тривають дослідження щодо міксування різних вакцин, зокрема АстраЗенека + Пфайзер. Є попередні дані про вищий вміст антитіл після такої схеми, але робити висновки поки рано.

Можливо, в майбутньому ми матимемо достатньо аргументів, а також різних вакцин, щоб створювати найоптимальніші поєднання,. А поки варто дотримуватись того плану, який нам надали та перевірили виробники.

Читайте також

  1. Сімейні лікарі видаватимуть довідки про щеплення
  2. У Броварах протягом вихідних вакцинувалося від коронавірусу 1316 осіб

  3. Вакцинація від коронавірусу вагітних і годуючих жінок: ризики

Поділіться.

Залиште відповідь