Із 16 липня концерти, фільми та екскурсії мають бути українською мовою

Pinterest LinkedIn Tumblr +

16-го липня набудуть чинності ч. 2-6, 8 ст. 23 Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної», що містить норми застосування державної мови у сфері культури. Про це йдеться на офіційному сайті Уповноваженого із захисту української мови.

Нормами передбачено, що мовою проведення культурно-мистецьких, розважальних і видовищних заходів є державна. Можна буде, звісно, застосовувати й інші, але за умови, що це виправдано художнім, творчим задумом, а також у випадках, визначених законом щодо порядку реалізації прав корінних народів, національних меншин України.

Концерти

Супровід (конферанс) концертів, шоу та інших культурних, розважальних і видовищних заходів треба буде здійснювати державною мовою. Або організатор має забезпечити синхронний/послідовний переклад українською, якщо той, хто виступає, не володіє нею.

Квитки та афіші

Виготовляти вхідні квитки, оголошення, постери, буклети, афіші, інші інформаційні матеріали про культурно-мистецькі, розважальні та видовищні заходи необхідно буде українською, ідеться на сайті Уповноваженого із захисту державної мови.

Використання інших мов у цьому випадку допускається за умови, що текст ними не більший за обсягом та шрифтом, ніж текст державною. Водночас ці вимоги не є обов’язковими при написанні власних імен виконавців, назв колективів і творів, торговельних марок.

Театр та кіно

Публічний показ театральної вистави іншою мовою, ніж державна, у державному чи комунальному театрі потрібно буде супроводжувати субтитровим, звуковим чи іншим перекладом українською.

Мовою поширення та демонстрування фільмів, як і мовою музейної справи, мистецьких виставок, також визначена державна. Стрічки, створені іноземною, слід дублювати або озвучувати українською мовою.

При цьому під час кінофестивалів, які відбуваються за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику в сфері кінематографії, допускається показ фільмів мовою оригіналу (із субтитрами українською).

Туризм

Обслуговування туристів, екскурсій має відбуватися державною мовою. Виняток – туробслуговування іноземців та осіб без громадянства.

Книги

Окрім того, відповідно до ст. 26 вищезгаданого закону, відбудуться зміни з 16 липня і в питанні використання державної мови у сфері книговидання та книгорозповсюдження. Так, українською повинні видаватися впродовж року не менше 50% назв книжок.

Частка видань державною мовою, наявних у продажу в кожній книгарні або іншому закладі, що здійснює книгорозповсюдження, теж має бути не менше 50%.

Сфера обслуговування

Раніше «Трибуна» писала, що з 16 січня набула чинності норма мовного закону, згідно якої обслуговування українською мовою стає обов’язковим для всіх закладів сфери послуг. Спілкування персоналу з відвідувачами має відбуватися державною мовою, винятком є лише особисте прохання клієнта.

Державною мовою мають звертатися до споживачів в усіх сферах обслуговування:

  • підприємства, установи та організації усіх форм власності; фізичні особи-підприємці;
  • суб’єкти господарювання, які обслуговують споживачів (у тому числі інтернет-магазини).

Така вимога стосується не лише сфери торгівлі. Йдеться також про освітні послуги (у тому числі гуртки і секції), медичне обслуговування, надання соціальних, юридичних, транспортних та інших послуг.

Штрафи

Штрафи у розмірі від 5,1 до 6,8 тисяч грн за відсутність обслуговування українською мовою почнуть виписувати з 16-го липня 2022 року. Однак група народних депутатів пропонує скасувати штрафи для суб’єктів господарювання за порушення закону про застосування державної мови в сфері обслуговування.

За тиждень дії норми закону про мову обслуговування, до омбудсмена надійшло близько 200 звернень про порушення. Найбільше таких заявок з Києва та області.

Майже половина звернень до уповноваженого із захисту державної мови стосуються відсутності української мови на інтернет-сайтах.

ФОТО – Збруч

Читайте також:

  1. Із 16 січня в Україні штрафуватимуть за обслуговування недержавною мовою

  2. Із 16 січня вся реклама в Україні має бути державною мовою

  3. У Броварах відбулась акція на підтримку закону про мову. ФОТО

  4. 69 % українців підтримують статус української мови як єдиної державної. ДОСЛІДЖЕННЯ

Поділіться.

Залиште відповідь