Пам’ятний знак 163-ій дивізії ЧА в Броварах необхідно демонтувати – Декомунізація. Україна

Pinterest LinkedIn Tumblr +

У Броварах необхідно усунути з публічного простору пам’ятний знак 163-ій Роменсько-Київській ордена Леніна Червонопрапорної, орденів Суворова і Кутузова стрілецької дивізії. Такого висновку дійшли в громадській ініціативі «Декомунізація. Україна».

Як ідеться в сьогоднішньому повідомленні ініціативи на сторінці Телеграм-каналу, активісти провели оновлення декомунізаційної мапи України. Після цього на карті в межах Броварів з’явився один об’єкт, який, за інформацією дослідників, підлягає обов’язковому демонтажу.

Ідеться про стелу на честь воїнів 163-ї Роменсько-Київської ордена Леніна, Червонопрапорної, орденів Суворова і Кутузова стрілецької дивізії. Пам’ятний знак був встановлений у 1994 році біля Броварського краєзнавчого музею, що на вул. Гагаріна, 6.

пам'ятний знак

Пам’ятний знак у наші дні. Фото – Декомунізація. Україна

Пам’ятний знак присвячений дивізії, яка, за інформацією від істориків, 25 вересня 1943 року брала участь у вигнанні нацистських окупантів із Броварського краю.

Демонтажу добиваються давно

Слід зазначити, що три роки тому до міськради звернувся активіст Олег Рожок. Він надав інформацію щодо помилок на меморіальних об’єктах у Броварах. Його пропозиції розглянула комісія з питань найменувань та пам’ятних знаків, яка вирішила для докладного вивчення створити робочу групу.

У результаті досліджень, група у складі голови Дмитра Карпія, інших членів комісії, а також броварської краєзнавиці та філологині української мови Марії Овдієнко підготувала експертний висновок, у якому обґрунтовано запропонувала демонтувати зазначений пам’ятний знак.

Фахівці вказали на наявність численних мовних помилок і термінологічних невідповідностей на об’єкті – зайві коми і типові пропагандистські штампи у формулюванні тексту – «звільнення» замість «вигнання», «фашистських загарбників» замість «нацистських окупантів».

Які порушення закону

Окрім того, на знаку присутня символіка комуністичного тоталітарного режиму у вигляді написів, а також зображення георгіївської (гвардійської) стрічки, що порушує законодавство України.

Зокрема, згідно з висновками Українського інституту національної пам’яті, слово «Леніна» в написі є символікою комуністичного тоталітарного режиму. Водночас в інституті відзначають, що обов’язковий демонтаж такого пам’ятного знаку не передбачений вимогами закону.

лист

Тим не менше, за публічне використання символіки комуністичного тоталітарного режиму передбачене покарання за ст. 436-1 Кримінального кодексу України з обмеженням або позбавленням волі до 5 років (у деяких випадках до 10 років), а також із можливою конфіскацією майна.

До того ж, відповідно до ст. 173-3 КУпАП, публічне використання та демонстрація георгіївської (гвардійської) стрічки чи її зображення тягнуть за собою накладення штрафу з конфіскацією стрічки або предметів, що містять її зображення. Максимальне покарання – адмінарешт на 15 діб.

Влада саботувала демонтаж

Після надання висновку робочої групи, 12 жовтня 2018 року, комісія з питань найменувань та пам’ятних знаків схвалила документ, надавши рекомендацію демонтувати пам’ятний знак і виправити низку мовних помилок на інших пам’ятних об’єктах Броварів.

Однак, влада не відреагувала на висновки та рекомендації, а також на подальші нагадування голови комісії. Пам’ятний знак продовжує перебувати в публічному просторі. Написи та георгіївська (гвардійська) стрічка, мовні та інші помилки і невідповідності не усунені.

Головне фото – Ростислав Маленков

Читайте також

  1. Пам’ятник 227-му полку НКВС біля Калинівки мають демонтувати – УІНП
  2. У Зазим’ї перейменували вулицю Валентини Терешкової
  3. Монумент воїнам АТО в Броварах досі не завершений. Чому?
Поділіться.

Залиште відповідь