Струмок у Броварах депутати не визнали початком річки Дарниця. Історія питання

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Під час сьогоднішньої сесії ради Броварської ОТГ депутати розглянули проєкт рішення про найменування в Броварах безіменного струмка. Згідно з документом, водний об’єкт, що починається з озера Вербного, хотіли визнати витоком річки Дарниця. Однак, голосів для позитивного рішення забракло – лише 11 обранців відділи свої «за». Активісти-ініціатори вказують, що питання стосується не лише історії, а й боротьби з підтопленням Старого міста.

Проєкт рішення подала депутатка від Голосу Ірина Веремчук, питання вперше «дійшло» до розгляду на сесії ради міста чи громади. Варто зауважити, що рішення не мало бути остаточним. У подальшому громада мала звернутися по експертизу до Держгеокадастру. Остаточне рішення ухвалює Кабмін.

Як проголосували депутати

Слід зазначити, що ще на етапі розгляду профільних комісій – «комунальної» та «земельної», – а також погоджувальної ради, що засідає за день до сесії, проєкт рішення не підтримали.

Малофієнко

Активіст Віктор Малофієнко відстоює найменування струмка на засіданні “земельної” комісії 26 липня

Під час сьогоднішньої сесії з аргументами за ухвалення рішення виступили активіст Віктор Малофієнко, краєзнавець Володимир Гузій, а також Віктор Вишневський – старший науковий співробітник Інституту водних проблем і меліорації НАНУ. Проти ухвалення документа ніхто не виступав.

Читайте також: У Броварах видадуть книгу про історію нашого міста від краєзнавця Володимира Гузія

Однак, за проєкт рішення проголосували тільки 11 обранців, зокрема голова громади Ігор Сапожко і двоє членів партії його імені – Олеся Чернюк і Діана Лудченко. Також – Борис Дудко і Володимир Тимошенко з Батьківщини, Андрій Саук із Голосу та фракція Європейської солідарності в повному складі.

голосування депутатів

Голосування за проєкт рішення в цілому, сесія Броварської ОТГ 29 липня

Водночас члени ГО «Громадські активісти» ініціюють найменування струмка вже не перший рік. Вони вказують, що рішення стосується відновлення історичної справедливості, а також боротьби з підтопленнями в старій частині міста.

Читайте також: Підтопило: як Бровари рятуються від «великої води»

Про який струмок ідеться

Як пояснюють активісти, витоком річки Дарниця планують назвати струмок, що витікає з озера Вербного на Оболоні, тобто в межах пров. Озерного, вул. Княгині Ольги та Вербної. У своїх пропозиціях вони спираються на дослідження Інституту водних проблем і меліорації НАН України.

Щоправда, дослідники вказують, що струмок може починатися ще північніше, у лісі за Броварами. У нинішні межі міста він заходить через вул. Михайла Мельника і йде між вул. Петропавлівська та Євгена Коновальця, впадаючи в озеро Вербне.

Початок озера Вербного, біля вул. Вербної та Євгена Коновальця

За озером струмок проходить під вул. Петропавлівською і виходить до вул. Благодатної, 141. Далі – дворами прямує і перетинає вул. Київську біля будинку № 125. А звідти – через вул. Дмитра Янченка і Петра Дорошенка виходить в урочище Світловщина.

карта

Схема потоку струмка на території старого міста Броварів

Чи є струмок витоком Дарниці

Це питання є найскладнішим на цей час. Наразі є можливість оперувати даними фахівців, які також не є однозначними. Так, Віктор Вишневський раніше вказував, що витоки річки Дарниця лежать на південь від Броварів. Але пізніше, за результатами нових досліджень, він скоригував свої висновки.

Віктор Вишневський

Віктор Вишневський під час виступу на сьогоднішній сесії ради Броварської ОТГ

Із матеріалів можна зрозуміти, що йдеться про поле між Княжичами і Броварами, яке зараз осушується системою меліоративних каналів. До цієї території також зараховують і Світловщину в межах Броварів, яка теж укрита системою меліоративних каналів.

схема

На карті річок Києва, створеній у межах спільного проєкту видань “Тексти” та ТСН, можна знайти таку схему початку річки Дарниця – витоками показані меліоративні канали

У 2017 році, як пише Інститут водних проблем і меліорації НАНУ, Віктор Вишневський провів обстеження місцевостей Броварів і Княжичів. У результаті він і зробив висновок, що витоком річки Дарниця в сучасних умовах можна вважати витік струмка з озера (ставка) Вербного.

Читайте також: Розпочалися громадські обговорення щодо перейменування вулиць у Требухові. Як узяти участь

Водночас інший дослідник Кирило Степанець у книжці «Малі річки та їхні дослідники» від 2015 року зазначає, що Дарниця починалася західніше Броварів. У своїх висновках він посилається на старовинну польську мапу.

У сучасному висновку Віктор Вишневський так само посилається на польську карту – 1640 року. Із неї він робить висновок, що річка, яка підписана як Darnica, починається північніше від міста. Річку на карті позначено широкою, ймовірно через наявність млинів.

план-карта

Польська карта 1640 року

З історичних матеріалів і розповідей краєзнавців відомо, що на території зазначених вище меліоративних каналів раніше простягалося велике озеро Світловщина. Тепер вода звідси витікає до Пляхового струмка, який тече Дарницьким лісом на захід до Києва.

Далі вода історично відводилася річкою, яку називають Дарниця. Її шлях пролягає давнім селом Дарниця, (нині це мікрорайони Києва з такою самою назвою). Далі – уздовж залізниці, через озера Тельбін (Тельба), впадає у Дніпро в районі дарницьких мостів.

міст транспортна споруда залізниця

Дарницькі мости через Дніпро, вид із лівого берега Києва

Пізніше для відведення води з річки організували також штучний Північно-Дарницький меліоративний канал. Він відводить воду з Пляхового струмка, від озера Берізка біля Биківні, на північ. Шлях потоку пролягає через Лісовий масив, Воскресенку і до затоки Десенка, неподалік від Північного мосту.

Історичні назви струмка

Протягом кількох років активістам, краєзнавцям і журналістам удалося віднайти низку матеріалів щодо назви струмка. Водночас на цей момент свідчень броварців, які би називали Дарницею струмок від озера Вербного до Пляхового струмка, не знайшлося.

Броварський краєзнавчий музей вказує, що місцеві жителі, принаймні до Другої світової війни, називали річку (тоді – доволі повноводну) Броварчанкою. Принаймні такі спогади залишила нині покійна краєзнавця Раїса Щербакова-Кайдан, посилаючись на свідчення місцевих нащадків монахів.

Також краєзнавиця розповіла і про інші назви струмка, які побутують чи побутували – Русава або Броварка. Активіст Віктор Малофієнко, посилаючись на свідчення старожила Тараса Гресюка, наводить іще одну назву, яка перегукується з Дарницею, – Даринка.

річка Дарниця

Струмок, який планують назвати Дарницею

Ділянка річки за залізницею, з боку Княжичів, у сучасних документах називається Осинкою. Краєзнавці не називають це іменування історичним. Варто зауважити, за даними Державного агентства водних ресурсів України, Осинкою зветься осушувальна система, збудована тут у 1970-х роках.

Тим часом назву Дарниця (Darnica) наводять переважно з посиланням на згадану карту 1640 року. Щоправда Державне агентство водних ресурсів вказує на наявність назви Дарниця на Публічній кадастровій карті України в межах Княжицького старостату. Ця назва є і на згаданій карті річок Києва.

Водночас у ДНВП «Картографія» минулоріч повідомили, що опрацювавши матеріали Державного картографічно-геодезичного фонду України, річки Дарниця в районі Броварів не знайшли. До того ж, така річка відсутня і в «Словнику гідронімів України» від 1979 року.

мапа Броварів

Частина карти Броварів 1951 року, надана ДНВП “Картографія”

Процедура найменування складна

Ст. 8 закону «Про географічні назви» передбачає проведення експертизи у випадку перейменування чи найменування географічних об’єктів. Згідно з відповідями державних установ, принаймні у випадку зі струмком у Броварах і річкою Дарниця, експертизу проводить Держгеокадастр.

За інформацією Держгеокадастру, для проведення такої експертизи орган місцевого самоврядування має подати низку відомостей і документів, зокрема рішення щодо найменування.

Варто зазначити, що в липні 2020 року комісія з питань найменувань та пам’ятних знаків рекомендувала Броварській міській раді отримати експертний висновок про те, чи є струмок, який починається від озера Вербного в Броварах, переходить у Пляховий струмок і далі в річку Дарниця, єдиною річкою і єдиним географічним об’єктом. Про отримання будь-яких висновків у Броварській міській раді та раді Броварської ОТГ після цього не повідомляли.

Читайте також: Знову актуально: перейменування вул. Разіна, меморіальна дошка Петлюрі та назва для струмка – Дарниця

Як позитивне рішення могло б урятувати від підтоплень

Активісти, які борються за найменування струмка, не приховують, що мають на меті боротьбу з підтопленнями старої частини міста. І громадські діячі, і влада громади посилаються на те, що  ухвалення рішення дозволило б струмку офіційно набути статусу річки.

Це, відповідно, накладає певні обмеження на можливості будівництва поруч із річкою. А також надає інші можливості для захисту водойми. Так, наприклад, згідно зі ст. 88 Водного кодексу України для малих річок, струмків і потічків встановлюється прибережна захисна смуга – 25 метрів.

Землі прибережних захисних смуг перебувають у державній і комунальній власності та можуть надаватися в користування лише для окремих цілей. Щоправда, у межах наявних населених пунктів прибережна захисна смуга встановлюється з урахуванням містобудівної документації.

Варто зазначити, що головним аргументом не ухвалювати рішення про найменування річки Дарниця від представників влади під час останнього засідання «комунальної» комісії було те, що через це нібито доведеться руйнувати вже наявні будинки жителів і виплачувати їм компенсації.

Активісти це заперечили. Водночас вони посилаються на вже наявні програми щодо відновлення малих річок, якими можна було би скористатися в разі ухвалення рішення про визнання струмка річкою Дарниця. Відповідні роботи мають, зокрема, вирішити і питання підтоплення Броварів.

Читайте також

  1. Боротьба з підтопленням Броварів: початок є, кінця – не видно
  2. На боротьбу з підтопленнями в 2021 році передбачили 3 млн грн
  3. «Бесарабська»: в Требухові таки назвуть вулицю з орфографічною помилкою
Поділіться.

Залиште відповідь