Чи може керівник змушувати підлеглих вакцинуватися – відповідь юристів

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Питання вакцинації викликає в населення все більше запитань. Зокрема, чи може керівництво змушувати співробітників робити щеплення від коронавирусной інфекції? Чи можуть дитину не допускати до навчання через відсутність необхідних щеплень? Відповіді на ці запитання надають юристи системи безоплатної правової допомоги Сумської області.

Чи обов’язково щепитися від коронавірусу?  

В Україні діє Закон «Про захист населення від інфекційних хвороб». Згідно ст. 12, працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та (або) розповсюдження ними інфекційних хвороб, підлягають обов’язковим профілактичним щепленням, а також щепленням проти інших інфекційних хвороб. Із переліком цих професій можна ознайомитися в постанові № 559 Кабміну України від 23 травня 2001 р.

При загрозі виникнення або масовому поширенні особливо небезпечної інфекційної хвороби на відповідних територіях та об’єктах, можуть проводитися обов’язкові профілактичні щеплення проти цієї хвороби. Рішення про проведення таких щеплень ухвалюють головний санітарний лікар України, головний санітарний лікар Автономної Республіки Крим, головні санітарні лікарі областей, міст Києва і Севастополя, а також центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику в сферах оборони і військового будівництва, охорони громадського порядку, виконання кримінальних покарань, захисту державного кордону та Служби безпеки України.

Таким чином, якщо людину намагаються примусово вакцинувати, то він має право вимагати відповідне рішення, на підставі якого це здійснюється. На сьогодні в Україні примусової вакцинації від коронавируса немає.

У яких випадках нещеплювані діти можуть відвідувати навчальні заклади  

Якщо проаналізувати норми чинного законодавства, то там знайдемо заборону відвідувати навчальні заклади нещепленим дітям. Відповідно до того ж закону – «Про захист населення від інфекційних хвороб», дітям, які не отримали профілактичні щеплення згідно з календарем щеплень, забороняється відвідувати дитячі установи.

Якщо профілактичні щеплення було проведено з порушенням установлених термінів через медичні протипоказання, то при благополучній епідемічній ситуації і за рішенням консиліуму відповідних лікарів, такі діти можуть відвідувати дитячий заклад.  Благополучна епідемічна ситуація  – це коли в країні зовсім не реєструють або реєструють поодинокі випадки інфекційних хвороб, а також немає умов для поширення цих хвороб.

Крім цього, дитина має право відвідувати навчальні заняття за умови, що в неї є документально підтверджені медичні протипоказання для проведення щеплень. У всіх інших випадках дітям без щеплень не можна відвідувати навчальні заклади.

Чи порушує ця заборона право дитини на освіту?

Згідно зі ст. 53 Закону України «Про освіту», учні мають право на безпечні та нешкідливі умови навчання, утримання і праці, а також зобов’язані відповідально і дбайливо ставитися до власного здоров’я, здоров’я оточуючих та навколишнього середовища.

Відповідно до ст. 3 Конвенції про права дитини, в усіх питаннях, що стосуються дітей, першочергова увага приділяється інтересам дитини. При цьому завданням держави є забезпечення оптимального балансу між реалізацією права дитини на освіту та інтересами інших дітей.

Закон надає право батькам відмовитися від проведення обов’язкових щеплень дитині. Однак держава, встановивши заборону відвідувати навчальний заклад дитиною, у якої немає профілактичних щеплень, виконує свій обов’язок щодо забезпечення безпеки життя і здоров’я всіх учасників освітнього процесу, в тому числі, і самої нещепленої дитини.

Варто відзначити, що при цьому право дитини на отримання освіти не порушено. Справа в тому, що для дітей, які не можуть відвідувати навчальний заклад через відсутність щеплень, є альтернативні способи здобуття освіти та продовження навчання в тому ж навчальному закладі. Так, в Україні є можливість вибрати дистанційну або ж сімейну (домашню) форму навчання.

Читайте також

  1. Вакцинація від коронавірусу вагітних і годуючих жінок: ризики
  2. Сімейні лікарі видаватимуть довідки про щеплення
  3. Вакцини, щеплення якими гарантують COVID-сертифікат
  4. Щеплення проти COVID-19 можна отримати в двох амбулаторіях Броварів
  5. COVID-19: хто відповідатиме за негативні наслідки від щеплення?
Поділіться.

Залиште відповідь