Конфлікт за землю: рейдерство на полях Великодимерської громади?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Два депутати Великодимерської громади отримали в оренду 210 га  із «невитребуваних» земель при тому, що на цій землі понад 10 років уже працював інший орендар. Тепер намагаються цю землю в його «віджати». За час розбірок, які тривають від весни, відкрито кілька проваджень, серед яких і два кримінальних, ведеться слідство. Проте Великодимерські обранці не здаються.

Ранком 12 вересня, під час об’їзду орендованих полів, керівник СТОВ «Войтовське» Сергій Стригун виявив змолочені 30 га своїх посівів соняшника. Поліція, що приїхала на виклик, перевірила документи на землю у працівників ТОВ «Промтех -Торг», порушень не виявила, тож техніка продовжила працювати. Відтак фірма зібрала врожай на 170 га.

Як зазначають броварські правоохоронці, ТОВ «Промтех-Торг» надало документи, що посвідчують договір суборенди із СТОВ «Войтовський», тому і збирали урожай соняху. Своєю чергою у СТОВ «Войтовський» переконують, що ніякого договору суборенди між Промтех-Торгом не вкладали.

За словами Сергія Стригуна, за їх зверненням щодо рейдерського захоплення землі прибули співробітники Державного бюро розслідувань. Правоохоронці призупинили роботу техніки ТОВ «Промтех-Торг», описали її та звернулися в суд для накладення на неї арешту на час проведення слідчих дій.

Рейдерство землі, В. Димерка Рейдерство землі, В. Димерка

Рейдерство землі, В. Димерка

Передісторія

За даними аналітичної онлайн-системи YouControl, сільськогосподарське товариство (СТОВ) «Войтовський» функціонує понад 21 рік. Розташоване воно в селі Зоря Броварського району. Керує товариством Сергій Стригун. Основний вид діяльності  СТОВ – вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.

Як розповів журналістам «Трибуни» Сергій Стригун, у Великій Димерці та с. Гоголів їх товариство обробляє 2 600 га землі, яку орендують у мешканців уже 12 років. Під час засідання квітневої сесії депутати Великодимерської громади підтримали проєкт рішення передати в оренду голові «земельної» комісії Великодимерської  ТГ Олександру Фещуну та секретарці цієї комісії Марині Коваленко разом 210 га землі. При цьому основних орендарів не повідомили, на засідання комісії та сесії не запросили, а лише поставили перед фактом, що 210 га землі вже не в оренді  СТОВ «Войтовське», стверджує Сергій Стригун. За його словами, своє рішення вони обґрунтовують «невитребуваними землями». Тобто такими, на які не отримано документа, що посвідчує право на пай, або ж земельна частка, право на яку посвідчено, але не виділено в натурі. Це можуть бути землі осіб, що померли, або взагалі не мешкають у В. Димерці чи Гоголеві. Ці землі нібито виявили після проведеної інвентаризації.

Після цього, розповідає Сергій Стригун, розпочалося його «пресування», щоб віддав цю землю. Проте в квітні Войтовське ці землі все одно засіяло. А в червні, під час внесення добрив у посіви кукурудзи, «нові» господарі викликали поліцію, яка арештувала трактора СТОВ «Войтовське». Техніка перебувала під арештом 17 днів, тож кукурудзу так і не вдалося «підгодувати». Відтак, за словами Сергія Стригуна, збитки склали 3 млн грн.

Відтоді між підприємцями і тривають розбірки в судах, кожен із яких намагається довести своє право на оренду 210 га землі.

У сесійній залі Великодимерської громади

На позачерговій сесії Великодимерської селищної ради від 8 квітня 2021 р. депутати одноголосно підтримали проєкти рішень №20 та №21 та затвердили виготовлену ТОВ «Альянсюстиція» технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок – невитребуваних та не оформлених земельних часток (паїв) в натурі на місцевості, власником яких є Великодимерська селищна рада, з цільовим призначенням «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва» для подальшої передачі в оренду ТОВ «ІВЕРІЯ АГРО» загальною площею 90,5460 га (кадастрові номери ділянок можна переглянути за ЦИМ посиланням) та подальшої передачі в оренду ТОВ «СП «Трейдагропостач-2015» загальною площею 119,6122 га (кадастрові номери ділянок можна переглянути за ЦИМ посиланням).

Тоді депутати селищної ради Олександр Фещун та Марина Коваленко заявили про конфлікт інтересів із цього питання, але проголосували. Тож проєкт рішення набрав «за» 23 голоси з 23-ох можливих.

Як зазначає незалежний адвокат Роман Сімутін, процедура передачі землі в оренду, коли є інший землекористувач, незаконна. Вільні ділянки можна було виставити на аукціон. Це дозволило б отримати максимальну вигоду для громади. При цьому першочергове право на оренду отримує підприємець, у якого ця земля і перебувала в оренді. Якщо ж аукціон не проводився, то потрібно спочатку розірвати договір оренди з попереднім орендарем, а особа, що планує взяти землю в оренду, має звернутися за дозволом щодо розроблення проєктів із землеустрою. І лише потім цю документацію мають затвердити на сесії.

Хто є хто

ТОВ «Іверія агро» зареєстровано в Броварському районі, с. Шевченкове на вул. Київській, 5-В. Згідно з даними аналітичної системи YouControl, працює фірма понад 9 років. Основний вид діяльності –  вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур. Керівник і підписант фірми – Олександр Валерійович Фещун – депутат Великодимерської селищної ради. На початку липня Господарський суд Київської області відкрив проти ТОВ «Іверія агро» провадження у справі за позовом СТОВ «Войтовське» про скасування рішення Великодимерської селищної ради від 8.04. 2021 р.

ТОВ «СП «Трейдагропостач-2015» зареєстроване у Великій Димерці на вул. Радгоспна, 2-Б.  Працює фірма близько 7 років і займається вирощуванням зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний вид діяльності). Засновник та бенефеціарний власник ТОВ «СП «Трейдагропостач-2015» – Марина Вікторівна Коваленко – депутатка Великодимерської селищної ради. На рахунку фірми – 21 ухвала та постанова суду. Остання – адміністративна ухвала, датована 30 серпнем 2021 р., де Київськи окружний адміністративний суд відмовив у клопотанні Коваленко про закриття справи за позовом СТОВ «Войтовське» до Великодимерської селищної ради.

ТОВ «Промтех -Торг» (ЄДРПОУ 38924113)  –  столичне підприємство, що і здійснювало збір соняшнику на орендованій землі СТОВ «Войтовське». Засновниця і керівниця фірми ( та ще інших 3 фірм) – громадянка Грузії Ніка Кадзаная. Фірма має розмір статутного капіталу аж 1 тис.грн і основний вид діяльності  – «оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням», інший вид діяльності  – «оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів». Який стосунок фірма має до збору насіння олійних культур – незрозуміло.

Згідно з даними аналітичної системи YouControl, протягом останніх 5 років фірма поряд із іншими ТОВ фігурує в понад 180 ухвалах суду. Вони стосуються перевірки документів у розслідуванні злочинної схеми, що полягала в перерахуванні з рахунків підприємств реального сектору економіки Київського та інших регіонів України коштів на рахунки так званих «транзитних підприємств» із метою мінімізувати податкове навантаження, штучно сформувати податковий кредит із ПДВ за нібито виконані роботи, надані послуги та постачання товарів. Проте, як зазначено в судових документах, фактично відповідні роботи не проводилися, послуги не надавалися, постачання товарів не здійснювалося, а кошти обготівковувалися шляхом проведення подальших «транзитних» операцій з іншими фіктивними підприємствами, які також були задіяні в схемі транзитно-конвертаційної групи з подальшим їх обготівкуванням через рахунки юридичних, фізичних осіб-підприємців та карткові рахунки фізичних осіб.

Захист ТОВ «Промтех -Торг»

Своєю чергою адвокат Володимир Щиголь у Фейсбуці оприлюднив відео, де розповів, що потерпілими в цій ситуації є саме водії з Кіровоградської області, в яких поліція арештувала два комбайни та «фури». Відтак 4 дні техніка із зерном стоїть на полі у Великій Димерці. І називає це ні чим іншим, як «віджимом сільськогосподарської техніки». Проте водії, за словами адвоката, не мають ніякого стосунку до конфлікту між фермерами. А вже наступного дня, 17 вересня повідомив, що люди з технікою повертаються додому.

Рейдерство землі, В. Димерка

Володимир Щиголь (посередині в піджаку) з водіями

Щоб розібратися в цій ситуації, правоохоронці відкрили два кримінальних провадження: за ст. 185-2 ККУ (Крадіжка, вчинена повторно або за попередньою змовою групою осіб) та за ст. 358 ККУ (Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів). Тривають слідчі дії.

Читайте також

  1. Рейдерство заради збереження влади. Чи не твій бізнес буде наступним?
  2. Акція проти рейдерства: працівники Броварського заводу пластмас мітингували в столиці
  3. На «Порошинці» біля магазину знесли фундамент. Комунальники кажуть — було самозахоплення землі
  4. Автомийка на Київській, самозахоплення «Фелікс Енерджі», метри під гаражі – «земельні питання» до сесії
  5. Нелегальні АЗС та АГЗП в Броварах: їх закривають, а вони відкриваються
Поділіться.

Залиште відповідь